İldiz; “VAR Sistemi bize yardımcı olacaktır”

Gelecek sezon Süper Lig’de mücadele edecek olan Denizlispor’da Teknik Direktör Yücel İldiz, Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemiyle ilgili, “futbolun doğrularının ortaya çıkmasında VAR sistemi bizlere yardımcı olacaktır. Fakat VAR kurallarının sadece hakem değil kamuoyu tarafından da bilinmesi gerekiyor” dedi.

İldiz; “VAR Sistemi bize yardımcı olacaktır”

Denizlispor Teknik Direktörü Yücel İldiz, Spor Toto Süper Lig’de bu sezon ilk kez kullanılan ve büyük tartışmalara yol açan Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemiyle ilgili DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu.

“HATALAR BİZDE BİRAZ FAZLA OLDU”

Süper Lig’de çok güçlü takımlarla savaşacaklarını söyleyen yeşil-siyahlıların deneyimli teknik adamı, “Büyük camialar var ama bizde Denizlispor olarak büyük bir camiayız. Sadece biraz ara vermiştik. İnşallah bu aranın da acısını Süper Lig’de çıkaracağız” dedi. Bu sezon Süper Lig’de kullanılmaya başlayan ve çok büyük tartışmalara neden olan ‘VAR’ sistemiyle ilgili de görüşlerini paylaşan İldiz, “ VAR sistemi ülkemizde geride bıraktığımız sezon kullanılmaya başlandı. İlk uygulamalarda zaman zaman sıkıntılar oluşuyor. Ve her zaman olduğu gibi bu bizde biraz fazla oluştu. Bu sezon çok tartışmalar ve şikayetler çok oldu. VAR’a VAR lazım denildi” diye konuştu.

“YANLIŞLARDAN VE EKSİKLERDE ARINACAKTIR”

Video Yardımcı Hakem sisteminin hakeme yardımcı olan bir uygulama olduğunu ifade eden İldiz, “ Maçı hakem yönetir, VAR’da yardımcıdır. Ama bizde zaman zaman maçı VAR sistemi yönetmeye başladı. Hakemler sistemin verdiği kararlara göre hareket ettiler. O kararlarda da zaman zaman yanlışlar oldu. Kuralların bilinmemesinden dolayı herkes taç atışında bile VAR’a gidin demeye başladı. Bu tür olaylar çok zorlayıcı oldu. Ancak ilklerde hep böyle sıkıntılar oluyor. Yeni sezonda daha doğru uygulamalar olacaktır. Sistemin yanlışlarından ve eksiklerinden arınacağını düşünüyorum. O zamanda futbolun doğruları daha fazla ortaya çıkacak” ifadelerini kullandı.

“AKICILIĞIN KAYBOLMAMASINDAN YANAYIM”

Kurt hoca, ‘VAR’ sistemiyle incelenen pozisyonlarda süreye çok dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. ‘Futbolun akıcılığını kaybetmemesi gerekiyor’ diyen İldiz, “Bu sistem dünyada da uygulanıyor. Örnekleri var. Ancak sürelere çok dikkat etmek gerekiyor. Akıcılığın kaybolmamasından yanayım. Futbol enstantaneler oyunu… Ne zaman neyin olacağı belli olmuyor. Basketbol gibi değil; moral verin, durdurun, şu taktikle oynanasından gibisinden şeyler yok. VAR’dan dolayı oyunun çok durmaması gerekiyor” dedi.

“KAMUOYUNUN AYDINLATILMASI GEREKİYOR”

Umarım gelecek sezon aksaklıklar olmaz diyerek sözlerine nokta koyan İldiz, şunları söyledi: “İnşallah yanlışlar ve eksiklikler askeriye iner. VAR’ın kurallarının sadece hakem değil, kamuoyu tarafından doğru bilinmesi ve aydınlatılması gerekiyor.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Esra pak
Esra pak - 2 yıl Önce

Bende yapma isdiyorum nasil biryol cizcem denizli bahceli evlerdeyim

SIRADAKİ HABER