Kapıdaki tehlike: ‘Lisans’

Türkiye Futbol Federasyonu, Denizlispor’unda aralarında bulunduğu 47 kulübe Ulusal Kulüp Lisansını vermedi. 52 kulüpten sadece 5’inin lisans alması şaşkınlıkla karşılanırken, yeşil-siyahlılarında aralarında bulunduğu 47 kulübe 60 gün süre tanındı.

Kapıdaki tehlike: ‘Lisans’

Süper Lig’de mücadele etmeye hazırlanan Denizlispor, Ulusal Kulüp Lisansını alamadı. Geçtiğimiz sezonlarda da aynı sıkıntıyı yaşayan temsilcimizin 60 günlük süre içerisinde gerekli işlemleri yerine getirip lisansı alması gerekiyor. 52 kulüpten sadece 5 kulübün lisansını aldığını açıklayan TFF, 60 günlük süre içerisinde lisans almaya hak kazanamayan takımlara puan silme cezası veriyor.

15 KULÜP UEFA LİSANSI ALDI

TFF Kulüp Lisans Kurulu yaptığı toplantıda lisans adayı kulüpleri; Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı'nda aranan Sportif, Altyapı, Personel-İdari, Hukuki ve Mali kriterleri yönünden inceledi ve 2019-2020 sezonu için UEFA ve Ulusal Kulüp Lisansı almaya hak kazanan kulüpleri belirledi. Yapılan incelemeler sonucunda 20 kulüp UEFA Lisansı için 52 kulüp ise Ulusal Kulüp Lisansı almak için başvurdu. TFF, 15 kulübe UEFA Lisansı verdi. Ulusal Kulüp Lisans başvurusunda bulunan 52 kulübün dosyaları üzerinde yapılan inceleme sonucunda; Spor Toto 1 . Lig'den Altınordu A.Ş., TFF 2. Lig'den Etimesgut Belediyespor, Hacettepe Spor, Kırklarelispor ve Niğde Anadolu Futbol Kulübü A.Ş. kulüpleri Ulusal Lisans almaya hak kazandı.

HOROZ’A EK SÜRE VERİLDİ

TFF Kulüp Lisans Kurulu eksiklerini tamamlamaları için ilgili maddelere göre kulüplere 60 gün ek süre tanıdı. Geçmiş sezonlarda Ulusal Kulüp Lisansını alamadığı için puan silme cezasına ve transfer yasaklarına çarptırılan Denizlispor, 9 yıl sonra yeniden mücadele edeceği Süper Lig öncesi Ulusal Kulüp Lisansını ilk aşamada alamadı. Yeşil siyahlılar, ara transfer döneminde de TFF’de bekleyen dosyalar nedeniyle transfer tahtasını açmada sıkıntı yaşamıştı.

İLK ETAP 60 GÜN!

Geçtiğimiz yıllarda TFF, Ulusal Kulüp Lisansı alma konusunda kulüplere Eylül ayına kadar süre tanıdı. Federasyon, ilk etapta 60 gün, ikinci etapta ise 30 gün olmak üzere kulüplere süre tanıyor. Kulüpler, bu süre içerisinde TFF’de bekleyen dosyalarını kapatarak ve diğer uygun şartları sağlayarak yeniden lisansa başvuruyor. Ulusal Kulüp Lisansını alamayan kulüplere ise puan silme cezası uygulanıyor. Denizlispor, lisansı alamadığı için 2016-2017 sezonunda 3 puan silme cezasına çarptırılmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER