Olimpiyatlarda Denizli de olacak

Milli güreşçiler Osman Göçen ile Denizlili milli güreşçi Süleyman Karadeniz, olimpiyat elemeleri yarı final maçlarında rakiplerini mağlup ederek, 2020 Tokyo Olimpiyatları'na katılmaya hak kazandı. Karadeniz, 1964 Tokyo Olimpiyatları’nda güreşte milli mayoyu giyen Hasan Güngör’ün ardından 57 yıl sonra olimpiyat kotası alan isim oldu.

Olimpiyatlarda Denizli de olacak

Macaristan'ın Başkenti Budapeşte'de düzenlenen Tokyo Olimpiyatları Avrupa Kıtası Elemeleri'nde serbest stil 86 kiloda güreşen milli güreşçi Osman Göçen, yarı finalde Dağıstan asıllı Slovak Boris Makoev ile karşı karşıya geldi. Mücadeleyi 16-6 teknik üstünlükle tamamlayan Göçen, adını finale yazdırdı ve Tokyo Olimpiyatları'na katılma hakkı kazandı. Osman Göçen'den sonra mindere çıkan serbest stil 97 kiloda güreşen milli sporcu Süleyman Karadeniz ise Alman Sven Thiele ile karşı karşıya geldi. Rakibini 2-1 mağlup eden Karadeniz de adını finale yazdırdı ve Tokyo Olimpiyatları'na katılma hakkı elde etti.

57 YIL SONRA OLİMPİYAT KOTASI ALAN İSİM OLDU

Karadeniz’in başarısı hakkında açıklama yapan Gençli Spor İl Müdürü Ahmet İbanoğlu, “Budapeşte'de devam eden Tokyo Olimpiyatları Avrupa Kıtası Kalifikasyon Turnuvası’nda Denizlili Milli Güreşçimiz Süleyman Karadeniz, 97 kg serbest stil yarı finalinde Alman rakibini 2-1 yenerek finale kaldı ve Tokyo Olimpiyatları’na katılmaya hak kazandı. En son 1964 Tokyo Olimpiyatları’nda güreşte milli mayoyu giyen Hasan Güngör’ün ardından 57 yıl sonra olimpiyat kotası alan Süleyman Karadeniz, Denizli tarihini adını yazdırmayı başardı.”

BAKAN KASAPOĞLU'NDAN TEBRİK

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Budapeşte’de devam eden Tokyo Olimpiyatları Avrupa kıtası kalifikasyon turnuvasında elde ettikleri sonuç ile Tokyo Olimpiyatları’na katılmaya hak kazanan Osman Göçen ve Süleyman Karadeniz’i tebrik etti. Mili güreşçiler için tebrik mesajı yayımlayan Bakan Kasapoğlu, şu ifadelere yer verdi: “Tokyo Olimpiyatları Avrupa kıtası kalifikasyon turnuvasında elde ettikleri sonuç ile Tokyo Olimpiyatlarına katılmaya hak kazanan milli güreşçilerimiz Osman Göçen ve Süleyman Karadeniz’i yürekten kutluyorum. Güreşçilerimiz her zaman olduğu gibi kazandıkları başarılarla bizleri gururlandırmaya devam ediyor. 2 güreşçimizin bu önemli başarısında emeği geçenlere ülkem ve şahsım adına teşekkür ediyorum. Osman Göçen ve Süleyman Karadeniz’e turnuvadaki final müsabakasında ve Tokyo Olimpiyat Oyunlarında başarılar diliyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER