Paraları kim aldıysa geri getirsin!

Kulüpler Birliği ve yayıncı kuruluş beIN Sports arasındaki ödeme krizi yeniden patlak verdi. Uzun süren görüşmelerin ardından geçtiğimiz haftalarda bir araya gelen taraflar anlaşmaya varmıştı. Ancak Kulüpler Birliği bugün yaptığı bir açıklama ile ödemeleri alamadıklarını ve maçlarda protestoya gideceklerini duyurdu. Yayıncı kuruluş ise herhangi bir kesinti olmadan ödemeleri TFF’ye yaptığını açıkladı.

Paraları kim aldıysa geri getirsin!

Türk futbolundaki ekonomik krizin en önemli ayağı olan yayıncı kuruluş sorunu yine gündemde… Korona virüsü pandemisiyle beraber yayıncı kuruluş beIN Sports’un yayın haklarında indirime gitmesi talebi ve Kulüpler Birliği ile ortak zeminde buluşamaması görüşmelerin krizle sonuçlanmasına neden oluyordu. Katar merkezli medya kuruluşu beIN Sports, ödemesi gereken miktarda yapılan indirime rağmen ikinci kez fiyatın düşürülmesini talep etmiş ve yapılmayan ödemeler sonrasında kriz yaşanmıştı. Son olarak Türkiye Futbol Federasyonu yayıncı kuruluşun sözleşme hükümlerine göre yapması gereken ödemeleri eksik yaptığını açıkladı. Yayıncı kuruluş ise ödemelerin eksiksiz yapıldığını belirterek tartışmalara farklı bir boyut kazandırdı.

2 Milyar 650 Milyona anlaşılmıştı

Yaklaşık 1 ay önce Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu önderliğinde bir araya gelen taraflar anlaşmanın sağlandığını duyurmuştu. TFF ile yayıncı kuruluş beIN Sports'un, 2 milyar 650 milyon TL'ye sezon sonuna kadar anlaşma sağladığı belirtilirken, Spor Toto'dan da 300 milyon TL aktarılacağı ifade edilmişti.

Digiturk tarafından yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Digiturk olarak, Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı ve 1’inci Lig Futbol Kulüpleri Birliği Derneği tarafından yapılan açıklamayı büyük şaşkınlıkla karşıladık.

“LİSANS BEDELİ TFF’YE TAM OLARAK ÖDENMİŞTİR”

Öncelikle şunu net bir şekilde ifade etmek isteriz ki naklen yayın lisans haklarının tarafı Türkiye Futbol Federasyonu (TFF)’dur. TFF, Digiturk tarafından yapılan ödemeleri alır ve kulüplere dağıtır. Buna göre Digiturk, 2020 – 2021 sezonunda bugüne kadar oynanmış tüm karşılaşmalara ilişkin naklen yayın lisans bedelini TFF’ye tam olarak ödemiştir.

“HERHANGİ BİR KESİNTİ UYGULANMAMIŞTIR”

Öte yandan Digiturk, dünya çapında birçok yayıncının KOVID-19 salgını nedeniyle yapmayı reddettiği 2019 – 2020 sezonu naklen yayın lisans ödemesini, herhangi bir kesinti uygulamadan tam olarak yapmıştır. Ayrıca Digiturk ve TFF, karşılıklı mutabakat çerçevesinde, pandeminin yarattığı zorlukların üstesinden birlikte gelebilmek için, mevcut sezonun geri kalanına yönelik bir ödeme planı üzerinde çalışmaya devam etmektedir.

“BU TÜR EYLEMLER KULÜPLERE ZARAR VERECEKTİR”

Türk futbolunun gelmiş geçmiş en büyük yatırımcısı olan Digiturk’e karşı Süper Lig ve 1’inci Lig kulüplerinin bu davranışını dayanaksız ve haksız buluyoruz. Türk Futbolu’nun değerini ve markasını olumsuz etkileyeceği belli olan bu tür eylemler en başta kulüplere zarar verecektir. Buna rağmen, Türk futbol endüstrisinin paydaşlarıyla birlikte, ülke futbolunu yurt içi ve yurt dışında geliştirmek ve tanıtmak için tüm iyi niyetimizle çalışmaya devam edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Türkiye Futbol Federasyonu ise yayıncı kuruluşn yaptığı açıklamaya cevap olarak resmi sitesinden cevap verdi. Açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı ve 1. Lig Futbol Kulüpleri Birliği Derneği'nin ortak kamuoyu duyurusu ile akabinde yayıncı kuruluş Digiturk beIN MEDIA GROUP’un yaptığı açıklama Federasyonumuz tarafından dikkatli bir şekilde takip edilmiştir.

Çok açık bir şekilde bilinmesini isteriz ki, 2020/21 sezonu yayın hakları bedeli üzerinde prensip olarak varılan ve kamuoyunda da yer alan tutar göz önünde bulundurulduğunda dahi, Digiturk beIN MEDIA GROUP, 2020/21 sezonuna ilişkin ana sözleşme hükümlerine göre yapması gereken ödemelerin tamamını ifa etmemiştir. Dolayısıyla henüz üzerinde mutabakat sağlanmamış olmasına rağmen yayıncı kuruluşun açıklamasında belirtmiş olduğu “Digiturk, 2020/21 sezonunda bugüne kadar oynanmış tüm karşılaşmalara ilişkin naklen yayın lisans bedelini TFF'ye tam olarak ödemiştir” yönündeki açıklaması gerçeği yansıtmamaktadır. Tüm taraflar açısından büyük hassasiyet taşıyan konu Türkiye Cumhuriyeti Kanunları ve hukuk çerçevesinde Federasyonumuz tarafından kapsamlı bir şekilde değerlendirilmekte olup gerekli açıklamalar kamuoyu ile paylaşılacaktır. Kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız.”

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2020, 14:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER