Suat Arı, Sabancı Vakfı Fark Yaratanı seçildi

Denizlili Beden Öğretmeni Suat Arı, çim hokeyi gibi pek çok spor dalını tanıttığı ve başarılar elde ettiği Güney İlçesi’ne bağlı Eziler Mahallesi’nde sürdürdüğü ‘Bu Köyde Herkes Sporcu’ projesiyle Sabancı Vakfı’nın Fark Yaratanlar Programı’nın 12’nci sezonda seçilen 5 fark yaratandan biri oldu.

Suat Arı, Sabancı Vakfı Fark Yaratanı seçildi

Sabancı Vakfı’nın 2009 yılından bu yana toplumsal gelişmeye katkıda bulunan kişilerin hikayelerini görünür kılmak ve topluma ilham vermek için yürüttüğü Fark Yaratanlar Programı’nın 12. Sezon Fark Yaratanları tanıtıldı. Buluşmada yeni sezonun 5 Fark Yaratan’ının yaşadıkları çevrede karşılaştıkları sorunları gidermek üzere geliştirdiği projelerle topluma cesaret veren hikâye ve deneyimleri izleyicilerle paylaşıldı. Programın, bireyleri fark yaratmaları için teşvik ettiğini ve topluma ilham kaynağı olduğunu belirten Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, “Bu seneyle birlikte Türkiye’nin 81 ilinden 8 bine yakın başvuru aldık. Eğitim, sağlık, çevre gibi farklı alanlarda çalışan ‘Fark Yaratanların’ ilham veren hikayelerini paylaştığımız videolar, Türkiye ve yurt dışında 35 milyonu aşkın izlenme rakamına ulaştı. Her yıl titizlik ve özen ile seçtiğimiz, büyük bir iradeye ve mücadele ruhuna sahip insanların başarılarını anlatan videoları izledikçe, topluma faydalı işler yapan, ülkemin bu güzel insanlarını tanıdıkça müthiş bir mutluluk duyuyor ve gelecek için umut doluyorum. Bu program vasıtasıyla özellikle gençlere tavsiyem şu; tabi ki istediğiniz ve başarılı olacağınız bir işiniz olmasını temenni ederim ama hayat sadece bundan ibaret değil. Hayatın önemli bir kısmı da insan sevmek ve faydalı olmaktır. Toplumsal faydaya katkıda bulunan insan mutlu ve huzurlu olur. Faydalı insan olabilmek bir şanstır. Hepsinin bu şansa sahip olmasını dilerim” dedi.

“4 bine yakın müracaat aldık”

Güler Sabancı, Sabancı Vakfı’nın 5 yeni fark yaratanına, çalışmalarını geliştirebilmeleri için ihtiyaç duydukları alanlarda eğitim, atölye ve mentörlük desteği sağlandığını belirtti. Güler Sabancı, “Böylesi bir pandemi sürecinde 4 bine yakın müracaat aldık. Onun için diyorum ki, Türkiye’de çok iyi, çok fedakâr insanlar var. Fayda yaratmak için çaba gösteren, mücadele eden insanlar var ve bu insanları tanımak insanlık adına bana büyük umut ve şevk veriyor. Fark Yaratanlar Programı’nın 12. sezonunda İstanbul’dan Adana’ya ve Denizli’ye uzanan hikayelerde, engelli bireylerin sanata özgürce katılabilmesi için çalışan bir tiyatro sanatçısını; Türkiye’nin ilk dijital astronomi kütüphanesini kuran, astronomi bilimini erişilebilir hale getirmeyi hedefleyen genç bir bilim insanını; Eziler Mahallesi’nde sporla tüm köyün hayatını değiştiren bir beden eğitimi öğretmenini; engelli bireylerin eğitim, sağlık, istihdam ve sosyal hayata katılımındaki zorlukları ortadan kaldırmak için çalışan bir sosyal girişimi ve kent yaşamı içinde diyalog kurulabilen kamusal alanlar yaratmayı hedefleyen gençleri daha yakından tanıyacağız. Sabancı Vakfı olarak Fark Yaratanlar Programı’nın 12. yılında Bu Köyde Herkes Sporcu, Erişilebilir Her Şey, Onaranlar Kulübü, Stellar Lab ve Türkiye Engelsizler Kültür, Sanat ve Eğitim Merkezi, projelerini desteklemekten mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Suat Arı, 5 ‘Fark Yaratan’dan biri oldu

Denizlili Beden Öğretmeni Suat Arı, çim hokeyi gibi pek çok spor dalını tanıttığı ve başarılar elde ettiği Güney İlçesi’ne bağlı Eziler Mahallesi’nde sürdürdüğü ‘Bu Köyde Herkes Sporcu’ projesiyle Sabancı Vakfı’nın

Fark Yaratanlar Programı’nın 12’nci sezonda seçilen 5 fark yaratandan biri oldu. 2016’da Güney İlçesi’ne bağlı Eziler Mahallesi’ne beden eğitimi öğretmeni olarak atanan Suat Arı, başta çim hokeyi olmak üzere beyzbol, softball gibi Türkiye’de pek yaygın olmayan 14 farklı branşta öğrencilerine spor eğitimi vermeye başladı. Gösterdiği çaba sayesinde ailelerin de desteğini kazanan Suat Arı, okuldaki öğrencilerinin tamamını lisanslı aktif birer sporcu haline getirmeyi ve Türkiye dereceleri kazandırmayı başardı. Suat Arı’nın hedefi ise Köy Olimpiyatları düzenleyerek civar köyleri spor ile tanıştırmak ve köylerin kaderini değiştirmek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211