SÜPER LİGE DAMGA VURAN ‘VAR’ UYGULAMASI ACIPAYAM’DA…

Denizli’nin Acıpayam İlçesi’nde bulunan Alcı İlkokulu’na öğrenciler, öğretmenlerinin desteği ile ‘VAR’ sistemi kurdu. Kendi aralarında düzenledikleri ‘Şampiyonlar Ligi’ maçlarında bu sistemi kullanan öğrenciler, ligin tartışmalı uygulamasını okullarında başarı ile uyguluyor.

SÜPER LİGE DAMGA VURAN ‘VAR’ UYGULAMASI ACIPAYAM’DA…

Denizli’nin Acıpayam İlçesi’nde bulunan Alcı İlkokulu’nda öğrenciler, öğretmen ve idarecilerinin eğitim hayatlarını daha renkli hale getirmek için düzenledikleri etkinliklerde kıyasıya mücadele ediyor. Farklı oyunlar oynayan çocuklar, ‘Şampiyonlar Ligi’ maçları da düzenlemeyi ihmal etmiyor.

EN BÜYÜK DESTEKÇİLERİ ÖĞRETMENLERİ…
Zaman zaman yaşanan tatlı atışmalara son vermek isteyen öğrenciler, öğretmenlerinin desteği ile maçlara ‘VAR’ sistemi kurdu. Spor Toto Süper Lig’in son zamanlardaki en tartışmalı uygulaması olan ‘VAR’ı okullarına kazandıran öğrencilerin en büyük destekçileri ise öğretmenleri oldu. Mücadeleye bir öğrenci hakem olarak atanırken, ‘VAR’ sisteminin kontrolünü ise öğretmenleri sağlıyor. ‘VAR’ sisteminin daha faydalı çalışması için mücadelelerin oynandığı sahanın farklı noktalarına kameramanlar yerleştiriliyor.

TARTIŞMALI POZİSYONLAR İZLENİYOR

Tartışmalı pozisyonlarda hakem, ‘VAR’ işareti yaparak kameramanları kurulan sistemin yanına davet ediyor. ‘VAR’ sisteminin kontrolünü sağlayan öğretmenler hakeme kesin kararı tebliğ ediyor. Hakem ise pozisyonu bir kez daha izleyerek kararını oyunculara iletiyor. Öğrenciler, Beden Eğimi Öğretmeni Yasin Tekin, Fen Bilgisi Öğretmeni Anıl Aysel, Sosyal Bilgiler Öğretmeni ve okulun Müdür Yardımcısı Seher Sarıkaya, Türkçe Öğretmeni Ali Alper Savuran, Okul Müdürü Soner Çetin ve İngilizce Öğretmeni İsmail Cilasın’ın desteklediği çeşitli etkinliklerle okul hayatını daha da eğlenceli hale getiriyor. Minik öğrenciler ise saha kenarında hem ağabeylerini izleyerek eğleniyor, hem de yaptıkları tezahüratlar ile destek oluyor. Yapılan uygulamalar öğrencilerin eğitim hayatlarına pozitif katkı sağlıyor.

"AMACIMIZ ÖĞRENCİLERİN KOŞARAK GELDİĞİ BİR OKUL ORTAMI OLUŞTURMAK"
Öğrencilerinin koşarak geldiği bir okul ortamı oluşturmaya çalıştıklarını belirten Türkçe Öğretmeni Ali Alper Savuran, "İsteyerek geldikleri bir okul ortamında öğrenme eğilimlerinin artacağını düşünüyoruz, bütün faaliyetlerimizin amacı bu. Sadece futbola dönük faaliyet düzenlemiyoruz, başka etkinliklerimiz de var. Etkinliklerdeki tek amacımız öğrencilerimizin okula isteyerek gelmesi, koşarak geldikleri bir okul ortamı oluşturmak ve ileride onları girişken, aktif, vatanına milletine hayırlı iyi birer insan haline dönüştürmek. Tüm öğrenciler sınıftaki öğrencilerinin tamamının iyi yerlere gelmesini, üniversite okumalarını ama maalesef hepimiz biliyoruz tüm öğrencilerimizin böyle bir geleceği olmuyor. Biz daha çok, sınıfta arka planda kalmış, tutuk, çekingen, kendini ifade etmekte zorlanan, açılmayı bekleyen öğrencilerimize ulaşmaya çalışıyoruz. Etkinliklerimizde de bunu hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

"VAR’I TÜM MAÇLARDA KULLANIYORUZ"

Okullarında uygulanan VAR sistemi hakkında konuşan Savuran, "VAR sistemi hem dünyada hem de ülkemizde uygulanmaya başlandı. Biz de hedeflerimize dönük olarak bu sistemi okulumuzdaki turnuvalara getirdik. Tek hedefimiz okulu daha eğlenceli hale getirmek, VAR da bunun bir parçası sadece. Hem çocuklarımız iççin bir heyecan oluşturmak istiyoruz hem de hatalı kararlar vermenin önüne geçmeye çalışıyoruz. VAR sistemini tüm etkinliklerimizde kullanıyoruz" ifadelerini kullandı.
Okulda büyük bir özveri ile görev yapan öğretmenler, çocukların moral ve motivasyonunu arttırmak için hazırladıkları videoları, okulun sosyal medya hesaplarından yayınlamayı ihmal etmiyor. (İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER