TBF Başkanı Türkoğlu'na Başkan Deveciler'den yanıt!

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu’nun Merkezefendi Belediyesi Denizli Basket’e söylediği sözlere tepki gösteren Kulüp Başkanı Veli Deveciler; “Üzüntü ve hayal kırıklığı içinde izledik. Şaşkınlık içindeyiz” dedi.

TBF Başkanı Türkoğlu'na Başkan Deveciler'den yanıt!

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu, Merkezefendi Belediyesi Denizli Basket’in Türkiye Basketbol Ligi'ne alınmamasıyla ilgili gelişen süreç hakkında açıklama yaptı.

Başkan Türkoğlu; “Buradan Denizli halkına seslenmek istiyorum; bazı beceriksiz yöneticileriniz yüzünde şu an Süper Lig’de bulunamıyorsunuz. Türkiye Basketbol Federasyonu’nun bu konuyla ilgili hiçbir sorumluluğu yoktur. Biz her anlamda son güne kadar gerek genel sekreterimiz olsun, gerekse hukuk danışmanımız olsun Denizli tarafıyla kontağa geçmiştir. Ancak maalesef ki beceriksizliklerinden dolayı kamuoyunu satılmış site üzerinden farklı yönlendirip bazı olayları siyasileştirmeye çalışan ahlaksız bir grupla karşılaştığımızı dile getirmek istiyoruz. Ben sporculuk hayatımda da şimdi de hiçbir zaman siyaseti spora karıştırmayan ve bunun kavgasını veren bir insan olmuştum. Öyle olmaya da devam edeceğim” dedi.

“BU KONU SADECE ORADAKİ BECERİKSİZ YÖNETİCİLERİN BİR İŞİDİR”

Başkan Türkoğlu şunları açıkladı: “Polemiğe girmek istemiyorum. Söylenenler çok ahlaksızca, özellikle o söylediğim satılmış site, para üzerinden haber yapan site. Bizim arkadaşlara da rahatlıkla ulaşabilen bir site, yani zaten benim en sinirlendiğim noktalardan biri de budur. Tek taraflı haber yapılmasından ben her zaman sinirlenmişimdir. Bizim telefonumuz herkese açıktır. Ben yurt dışındayken Şeniz Hanım beni aradı. Ben de Şeniz Hanım’a şu an size söyleyeceğim -ki aradan 10 gün geçti ama dün gibi hatırlıyorum- şeyleri söyledim. Eğer aksini söylerlerse yarın istifa edeceğim ama söyleyemiyorlarsa ben karşı taraftan da aynısını bekleyeceğim. Göreve geldiğimden beri adalete ve eşitliğe inanan bir insanım. Her şeyi hukuk çerçevesinde yapmaya çalıştım. Söylediğim sözler ‘Sayın başkan, biz şu an yarı özerk bir federasyonuz. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlıyız. Denetlenen bir federasyonuz. Hukuk danışmanım sizi arayıp size yol haritası çizecek. Bu haritaya uyduğunuz takdirde -bizim için teminat mektubu çok önemli. Biz bu mektubu kendimize almıyoruz. O yılı garantiye almak için istediğimiz bir rakamdır. Bu arkadaşlar o yönde hiçbir adım atmadılar. Dediğim gibi polemiğe girmek istemiyorum. Bu unsurları yerine getiremeyen hiçbir kulübe -üzülerek söylüyorum, Bakırköy Basket ligden düşmek zorunda kaldı. 3 kulübümüz -1 puan aldı- hukuk dışı sözler vermedim. O yüzden kendilerine verdiğim cevap, arkadaşlarımızın onları arayacağı ve yol göstereceği üzerineydi. Siz bir kulüp olarak 29 Temmuz – 14 Ağustos arasında çalıştığınız bankadan teminat mektubu alamıyorsunuz, benim hukuk danışmanımı ‘yok 5 dakikaya arıyorum, yok 10 dakikaya arıyorum’ gibi yalanlarla oyalayıp sonra da kamuoyuna ‘Federasyon bize söz verdi, lige almadı’ gibi terbiyesizce yönlendirmeler yapıyorsunuz. Tekrar belirtmek istiyorum bu konu sadece oradaki beceriksiz yöneticilerin bir işidir. Biz her zaman üzerimize düşeni herkese yaptığımız gibi onlara da yapmaya çalıştık.”

“ŞAŞKINLIK İÇİNDEYİZ”

Merkezefendi Belediyesi Denizli Basket’ten Başkan Türkoğlu’nun açıklamalarına yanıt gecikmedi. Kulüp Başkanı Veli Deveciler; “Başkanın açıklamalarını üzüntüyle ve hayal kırıklığıyla izledik. Şaşkınlık içindeyiz. Zaten yönetici arkadaşlarımızla toplantı halindeyiz. Sayın başkanımızın bilmediği o kadar şey var ki. Zannederim ona başkası anlattı ve başkalarından aldığı duyumlarla bunları söyledi. Biliyorsunuz başkanımız bir süredir Türkiye’de değil. Amerika’daydı kendisi, yeni gelmiş olması lazım. Olup bitenlerden haberdar olduğu veya yeterince bilgilendirildiği konusunda şüphelerim var. O yüzden bu açıklamaları biz şaşkınlıkla karşıladık” şeklinde ifade etti.

“SÜREÇLE İLGİLİ HER ŞEYİ DOĞRU YAPTIK”

“Şimdi becerisizlikle itham ettiği takım daha iki yıllık bir takım” diyen Başkan Deveciler, şunları aktardı: “Türkiye Basketbol 2’nci Lig’den Türkiye Basketbol Ligi’ne çıktı. Geçen yılda ligi üçüncü sırada tamamladı. Federasyonun tamamlayamadığı, pandemi nedeniyle yarım bıraktığı ligde bizler 3’üncü olduk.  16 maçın 14’ünü kazanan bir takımdan bahsediyoruz. Bu takımın bağımsız denetçilerden alınmış mali denetim raporuna göre hiç kimseye borcu yok. Sigorta borcu yok.  Herhangi bir personel oyuncu borcu da yok. Hiç kimsenin sunamadığı kadar sponsorluklar anlaşmalarını federasyona sunmuş durumda. Hiçbir kulübün bizim sağladığımız şartları sağladığını sanmıyorum. Başkanımızın bize neden böyle ithafta bulunduğunu bilmiyoruz. Süreçle ilgili her şeyi doğru yaptık. Bununla ilgili tüm yazılı belgeleri tahkim başvurusuna sunduk. Bunu kamuoyuyla paylaştık.”

“HAKLILIĞIMIZI SAVUNMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Biz süper lige katılabilmek için 14 Ağustos’ta müracaat ettiklerini bildiren Başkan Deveciler, “Fakat lige 1 gün önce Petkim Takımı alınmış. Biz 14’üne kadar süremiz var derken, federasyon lige 13’ünde karar vermiş. Burada bir beceriksizliğimiz var mı bilmiyorum. Kimin beceriksizliği var onu kamuoyuna bırakıyorum.  21 ağustosta lig eksilmiş. Bizim de 21 Ağustos’ta müracaatımız reddedilmiş. Biz müracaat ettiğimiz tarihte zaten federasyon lige karar vermişti. Biz 100 milyon liralık teminat mektubu da versek lige alınamayacaktık. Bizim eylemlerimizin bir anlamı kalmadı. Düşürülen Bakırköy Takımı yerine Petkim alınmıştır. Bizim hakkımız ortadan alınmıştır. Biz hukuken haklılığımızı savunmaya çalışıyoruz. Federasyon bizleri, hukuki haklılığımızı anlamıyor. O yüzden biz tahkime müracaat etmek zorunda kaldık. Tüm şeffaflığımızla tahkime belgeleri verdik ve bunu sosyal medya hesabımızdan ilan ettik. Buradaki mesele hukuki süreçtir. Anlatılanların hepsi fasa fisodur.”

“EĞER BİR BECERİSİZLİK VARSA LİGİN 15 TAKIMLA OYNATILMASIDIR”

Başkan Deveciler, şunları söyledi: “Biz müracaat ettiğimiz 14 Ağustos’tan 21 Ağustos’a kadar bizlere ulaşmış bir mail, yazı yok. Bu hukuki konu şuanda tahkimin önündedir. Ben hala anlamış değilim. Merkezefendi Basket Takımı tüm yöneticileri herkesten çok daha yetenekli, çok daha becerikli ve kalitelidir. Yaptıkları işler ortadadır. Kulübün başarısı ortadadır. Bunlara kimsenin gölge düşürmeye hakkı, yetkisi, makamı yoktur. İNG Basketbol Süper Ligi 15 takımla nasıl oynanacak? Bunun sorumlusu kim? Eğer bir becerisizlik varsa ligin 15 takımla oynatılmasıdır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER