ÜSTEK: 'KUYUNUN DİBİ GÖRÜNDÜ'

ÜSTEK: 'KUYUNUN DİBİ GÖRÜNDÜ'

Dipsiz bir kuyu gibi tüm mali destekleri yutan Denizlispor’da artık kuyunun dibinin göründüğünü Başkan Mustafa Üstek açıkladı. Ho rozların sezon sonu borcu 12 milyon liraya düşebilir. Denizlispor yönetimi dünkü basın toplantısında mali harcamalar ve kulübün geldiği son noktayı da kamuoyu ile paylaştı. Başkan Üstek, “Denizlispor için dipsiz kuyu deniyordu, artık kuyunun dibi göründü” dedi.

BİRÇOK FUTBOLCU ÖDEMESİ İLE KARŞILAŞTIK
Yeni yönetimin üç ay önce göreve başladığında karşılarında 3 milyon 350 bin liralık ödeme bulduklarını anlatan Atilla, “Mevcut futbolcularımızın daha geçen sezondan alacakları duruyordu. Gelir gelmez bu manzara ile karşılaştık. Bu ödemeyi yönetim kurulu kendi arasında toplayarak yaptı” diye konuştu.

LİG BAŞLAMADAN 6,5 MİLYON LİRA ÖDEME YAPILDI
Yeşil siyahlı yönetimin daha lig başlamadan 6,5 milyon liralık ödeme gerçekleştirdiğini Başkan Üstek, “Futbolcularımıza geçen sezondan kalan alacakları için 1 milyon 556 bin lira nakit ödeme yaptık. Ayrıca 1,5 milyon liranın üzerinde çek verdik. Bu çekleri de günü geldikçe ödüyoruz. Yabancı futbolcularımıza 358 bin Euro ve 237 bin Dolar ödeme gerçekleştirdik. Geldiğimizden bu yana 600 bin liranın üzerinde prim ödemeleri yaptık. Toplamda 6 milyon 428 bin liralık ödeme gerçekleştirdik” diye konuştu.

DEVLETE BORÇ SIFIRLANDI
Yeşil siyahlı kulübün Spor Toto Teşkilat Başkanlığı’ndaki 2 milyon liralık kaynağını da olumlu kullandığını kaydeden Başkan Mustafa Üstek, “Ödemeleri kendi kaynaklarımızı oluşturarak, kentimizin büyüklerinin desteği gerçekleştirdik. Spor Toto Teşkilat Başkanlığı’ndan gelen gelire dokunmadık. Bu kaynağı tamamen kamu borçlarını ödemede kullandık. Denizlispor’un maliye ve sosyal güvenlik kurumuna bu kaynağı aktardık. Biriken borçlarımızı peşin ödeme koşullarından faydalanarak sıfırladık. Devlete tek kuruş borcumuz kalmadı. Büyük bir rahatlık içindeyiz” dedi. Başkan Üstek üç aylık dönemde otoparklardan ve moloz döküm alanından toplam 220 bin lira gelir elde ettiklerini de açıkladı.

YENİ SEZONDA NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?
Mali konuda şeffaf olacaklarının altını çizen Başkan Mustafa Üstek yeni sezonda futbolcularla yapılan anlaşmaları da kamuoyu ile paylaştı. Transfer yasağı olmasına rağmen iç transferde tek fire dışında tüm futbolcularla anlaştıklarını kaydeden Üstek, yerli futbolcularımızla 4 milyon 55 bin lira garanti paraya anlaşma sağladık. Maç başları da 3 milyon 190 bin lira tuttu. Yabancı futbolcularımızla 410 bin Euro garanti para 45 bin Euro da maç başı olmak üzere anlaşma yaptık” dedi.

GELECEĞE UMUTLA BAKIYORUZ
Denizlispor’un geçmişte kentin büyüklerinin oluşturduğu kaynakların yanı sıra önemli sivil toplum kuruluşu ve özel şirketlerden destekler aldığını hatırlatan Başkan Üstek, “Denizlispor dipsiz bir kuyu gibiydi. Alınan her destek borç ödemeye gidiyor fakat borç bir türlü bitmiyordu. Bizler kuyunun dibini gördük” dedi. Yeşil siyahlı kulübün 19 milyon lira borcu olduğunu kaydeden Üstek; “Büyük bir özveri ile çalışıyoruz. Planlı ve programlı davrandıktan sonra büyük bir sıkıntı yaşamayacağımızı umuyoruz. Özellikle yabancı futbolcular konusunda gönderilip cezalı ödemelerle karşılaşıp planımız dışına çıkmadıktan sonra sorun yaşamayacağız” diye konuştu.

ZOLAN’DAN 3,350 MİLYON LİRALIK KAYNAK
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın kulübe 3 milyon 350 bin liralık kaynak sağladığını belirten Başkan Mustafa Üstek, “Bu kaynak bağış olarak kaydedilecek. Bu gelir ile birlikte borcumuz 16 milyon lira seviyesine düşecek. Ligimizde borcu en az takımlar arasına adımız yazılacak” diye konuştu.

KULÜP GÜVEN TESCİL EDEMEDİ
Denizlispor’da en büyük sorunun güven sorunu olduğunu anlatan Başkan Üstek, “Biz yönetim olarak önce bu güven sorununu ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Senelerdir kulübe aktarılan sınırsız kaynaklar var. Kolej satıldı, kent protokolü sınırsız destek verdi ama kulüp bir türlü borçsuz olmayı başaramadı. Bu durum güven duygusunun da ortadan kalkmasına neden oldu. Yardım ve destekte bulunanlar bunun karşılığını göremedi. Başta protokol, taraftar ve şehir süreç içinde maalesef kulübe küstü. Bunu hep birlikte yaşıyoruz. Artık bu yıl öyle bir hava var ki; gerek gittiğimiz ziyaretlerde gerek bize yapılan ziyaretlerde bu takıma bakış açısının ne şekilde değiştiğini rahatlıkla gözlemleyebiliyoruz” dedi.

BORÇ NE KADAR İNERSE BAŞARI O KADAR ÇIKAR
Yeşil siyahlı kulübün sportif başarıyı elde etmesindeki olmazsa olmaz koşulun mali disiplin olduğunu yineleyen Başkan Mustafa Üstek, “Gerçek Denizlispor taraftarları, hiçbir menfaat beklentisi içinde olmayan insanlar şu anda kentin dört bir yanını Denizlispor bayrakları ile donatıyor. Bu uyanan Denizlispor’un taraftara verdiği heyecanın da bir göstergesidir. Umarız bu sene plan dışına çıkmaz ve kazasız bir lig geçiririz. Arkadaşlarımız da üzerine düşeni yapacaklar. Devre arasına kadar transfer yasağının hiç kalkmayacağını varsaysak bile devrede yapacağımız takviyelerle hedefleri zorlayabiliriz. Denizlispor yavaş yavaş hedef açıklayacak bir hale gelmiştir. Borcumuz ne kadar aşağı inerse sportif başarımız da o kadar yukarı çıkacaktır” diye konuştu.

BORÇ SEZON SONU 12 MİLYONA DÜŞEBİLİR
Şimdilik ellerinde olan kaynakları açıkladıklarını söyleyen Başkan Mustafa Üstek; “Kulübümüzün yeni sezonda isim hakkını satmak istiyoruz. Forma ve stat reklamları ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bu kaynaklar borcumuzu daha da aşağı indirecektir. Bulunduğumuz ligde gelirler yaklaşık 3 milyon lira daha da arttı. Bunun da borçlarımızı ödememizde etkisi olacaktır. Belki de sezon sonunda borcumuzu 12 milyon liraya düşürmüş olacağız. Dipsiz kuyuların artık dibi göründü. Denizlispor ışığa doğru hızlı ve emin adımlarla ilerliyor” dedi.

Serhat DELİKARA

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER