TARİHİMİZE DOKUNMAK - KAZIKBELİ SAVAŞI ANMA ETKİNLİĞİ

Acıpayam Dernekler Birliği ilimiz kültürüne has etkinliklerini sürdürüyor. Bugüne kadar Aşure hayrı, Kelekçi’de 18 Mart Şehitlerimizi Anma, Güney Köyü’nde Şehit Emin Güngör hatırasına ağaç dikilmesi ve yemek, 23 Nisan’da Eskiköy İlköğretim Okuluna bilgisayar ve spor malzemeleri, kütüphaneye kitap toplanması ve öğrencilere kırtasiye desteği yapıldı. Son olarak da Kazıkbeli Savaşı Anma Etkinlikleri planlandı. Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde Acıpayam, Tavas, Serinhisar, Çameli Belediyesinin destekleri ile savaşın bilimsel açıdan sunulduğu Prof. Dr. Turgut Tok ve Prof Dr. İlhan Erdem’in konuşmacı oldukları panel, Servet Somuncuoğlu “Taştaki Türkler”, Mustafa Ünal ve Zeki Akakça’nın yöre kültürümüzü anlattıkları fotoğraf sergileri ve Cankurtaran’da, savaş meydanında anma töreni kapsamında çeşitli etkinlikler yapıldı.

Tarihimize Dokunmak-Kazıkbeli Savaşı Anma Etkinliğin nedeni incelenecek olursa; Denizli ili tarihimizde 2 önemli savaş yaşamıştır. Kazıkbeli ve Miryekefelon savaşı. Gerek 1148 yılındaki Kazıkbeli savaşı gerekse 1176 yılında Çivril ilçesi yakınlarında yapılan Miryokefalon Savaşı’ndan sonra Türkler Denizli ve çevresinde hâkimiyetini sürdürdüler.

1147 yılı sonlarında 1148 de yapılan Kazıkbeli savaşında, II.Haçlı seferi sırasında Anadolu’ya giren Haçlılar en kestirme yol gördüklerinden Denizli’den Antalya’ya Hamit (Acıpayam) Ovasından geçerek gitmek isterler. Denizli'yi Antalya'ya bağlayan  bugünkü  Cankurtaran mevkisinin hemen üstünde kalan Kazıkbeli geçidinde bir savaş yaşanır. Fransa Kralı  7. Louis'in kumandasındaki  II.Haçlı ordusu 1147 yılında Efes'e gelmiş ve oradan Menderes nehri boyunca yürüyüşüne devam etmiştir.

1148’de, Fransız Haçlı ordusu Denizli'den sonra, Honaz Dağı’nda, çok dik ve dar olan Kazıkbeli geçidinde Haçlıları, Selçuklu uç birliklerinden Avşarlar, Hamit Ovasının tabii giriş kapılarından olan bugünkü Cankurtaran’da karşılarlar.

Haçlıları yol boyunca takıp eden Türk okçuları, geçitte öncüler ile ardçılar arasındaki bağlantının koptuğunu ve Haçlıların ikiye bölündüğünü görünce, Haçlı ordusunun kargaşa içine düşmüş olan orta kısmına saldırdılar, kayaların ve ağaçların üzerinden onları ok yağmuruna tuttular, ağır zırhlı şövalyeler ise kaygan yüzeyde süratli hareket edemediklerinden ancak atlarının üzerinden mızraklar fırlattılar. Atları ok yağmuru altında ölünce de yaya kaldılar; sadece oklarla değil kılıçlarıyla da adam adama mücadele eden Türkler tarafından sıkıştırılarak yok edildiler. Sağ kalabilenler ancak karanlığın çökmesi sayesinde kurtulabildiler. Haçlılar için bir felaket olan bu savaşta 40 kişilik maiyetini kaybeden kral bile canını zor kurtardı." Kazıkbeli Savaşı denen bu savaşta Haçlılar perişan edilir. Fransızlar o günün anısına Fransanın en güzel çiçekleri meyve vermeden Kazıkbelinde solmuşlardır diyerek anarlar.

Tarihe Dokunmak etkinlikleri kapsamında Acıpayam Dernekler Birliği olarak hatırlatmaya çalıştığımız savaş işte bu büyük zaferdir. Anma etkinliği 3 aylık bir çabanın ürünü. İl yöneticilerimize yapılan onlarca ziyaret, üye dernek yöneticileri ile yapılan onlarca birlik toplantısı ve nihayetinde başarı ile gerçekleştirilen Tarih bilincimizin arttırıldığı, Türk olmanın gururunun yaşandığı, şehitlerimizin- gazilerimizin anıldığı unutulmaz bir etkinlik. Denizli gururla kutlayacağı yeni bir bayram günü daha kazanmıştır.

Tüm emeği geçen Belediye Başkanlarımız, Mülki Amirlerimiz, Acıpayam Dernekler Birliğini oluşturan Acıpayam derneklerinin Başkanları ve gönüllüleri başta olmak üzere tüm katkı koyanlara gönülden teşekkürler....

Doç.Dr. Devrim ALKAYA
Acıpayam Dernekler Birliği Başkan Yard.

 

YORUM EKLE