TARIM NÜFUSUNUN GENÇLEŞTİRİLMESİ

Tarımla uğraşanların yaş ortalaması 55' i geçti. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tarımla uğraşanlar ve köyde kalanlar yaşlılar. Genellikle emeklilik sonrası köye dönenler var. Onlar da tarımsal üretimden ziyade ömrünün son zamanlarını toprakta geçirmek, köyünün havasını, suyunu özlediklerinden ve eski günlerini yad etmek için köydeler.

Köye dönüş projeleri geliştiriliyor ancak ne kadar başarıya ulaşıyor tartışmak gerek. Çoğu başarıya ulaşmıyor. Nedeni; yeni neslin tarımdan kopuk oluşu ve köyde yaşamak istememesi. Günümüz şartlarında yeni gençliğe kızmak mümkün değil.  Düz liselerde, sadece test sınavına hazırlık yöntemi ile yetiştirilmiş, köy,  toprak, tarla, sera, bağ, bahçe konusunda bir cümle okumamış genç köye nasıl dönsün, dönse köyde ne yapacak?  

Köye dönüş projelerinin başarıya ulaşmasının tek yolu var. O da tarım okullarının yeniden açılmasıdır. Tarım ortaokulları ve liseleri açılsa, öğrencilerine teşvik bursları verilse çoğu çocuğumuz tarım ortaokulu ve tarım meslek lisesine kaydolur. Ziraat teknisyeni unvanı ile mezun olunca da mikro krediler ile tarımla uğraşması teşvik edilir. Tarım nüfusu hızla gençleştirilir. Tarım meslek lisesi mezunu alanlarında üniversite okumak isteyen gençlere burs desteği verilirse tarım alanında bilimsel çalışmalar da ivme kazanır. Pek çok kişi “dünya kadar ziraat fakültesi var, çoğu işsiz” diye düşünebilir. Bu düşüncede olanlara şunları söyleyebilirim: Tarım yapacak gençler ziraat fakültesinden yetişmez. Tarım ortaokulları ve tarım makineleri, hayvancılık, gıda, bitkisel üretim, arıcılık, seracılık gibi bölümleri olan tarım liselerinden yetişir. Ülke teknik lise eğitiminin önemini yeniden hatırlamalıdır. İlçelerin ihtiyacı fakülte ve yüksekokullardan önce ilçe şartlarına uygun meslek liseleridir. Tarım meslek liseleri ülke çapında yaygınlaşmalı, gençler yeniden tarımla tanıştırılmalıdır. Aksi durumda tarımsal üretimimiz ve tarıma dayalı sanayimiz tehlikeye girecektir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Erol akar
Erol akar - 1 yıl Önce

Sevgili hocam önceki yazılarınızın birinde belirttiğiniz gibi ziraat okulları köy enstitülerinin devamı gibiydi. Daha da geliştirilebilirdi. Tarımla ilgili meslek yüksek okullarının gençlere ve ülkeye kazandırdıkları da tartışılmalı. Bahçıvanlık okulları da çok önemliydi. Yazdıklarınıza katılmamak mümkün değil. Selamlar sunuyorum

Şekip kocatürk
Şekip kocatürk - 1 yıl Önce

Sizi takip ediyorum görüşlerinizi tamamıyla katılıyorum. Söke ziraat teknik Lisesinden mezun olduğunuzdan mutluluk duyuyorum. Selam ve sevgiyle başarılı olmanızı diliyorum.