TAŞKIN DEDE (ALAATTİN HAN ANMA ETKİNLİĞİ)

Denizli Acıpayam Alaattin Mahallesi Taşkın Dede (Alaattin Han) Anma Etkinliği Anadolu Selçukluları’nın bölgeyi fethetmekle görevlendirdiği Oğuz Baba ve oğlu Alaattin Han’ın türbeleri Oğuz Mahallesi ve Alaattin Mahallesi içerisinde. Alaattin Mahallesi Alaattin Han’ın şehit olduğu tepede ‘Taşkın Dedeadıyla türbe inşa etmiş ve her yıl düzenli olarak anma etkinlikleri düzenliyor.  Etkinlikte kurbanlar kesilmekte kazanlar kaynatılmakta, şehitlerimiz için dualar okunuyor ve yağmur duası yapılıyor. Bu yıl da muhteşem bir anma etkinliği yapıldı.

Hazırlanan etli bulgurlu yemekler ve aşureler Alaattin Mahallesi halkının yanında çevre mahallelerden, Denizli'den gelen konuklara ikram edildi. Paylaşmaktan doğan bereket, dostluk, kardeşlik duyguları ile dualar edilmekte Anadolu'nun güzelliği bir kez daha yaşandı. Etkinlikle ilgili bir detaya dikkat çekmek istiyorum. Alaattin Han anma etkinlikleri ile Söğüt'te her yıl yapılan Ertuğrul Gazi anma etkinlikleri bire bir aynıdır. Hatta pişen yemekler bile aynı ustanın elinden çıkmış gibidir. Acıpayam Oğuzun - Yörüklüğün - Türkmenlerin merkez noktalarından biridir. Söğüt'te düzenlenen devlet destekli eşsiz şölenin benzerinin Acıpayam- Alaattin’de yapılmaması için bir neden yoktur, biraz destekle Acıpayam tüm ülkede duyulan devlet erkanının da katılacağı geniş katılımlı anma etkinliğine ev sahipliği yapabilir. Denizlimiz için önemli bir gün önemli bir tanıtım fırsatı kazanılmış olur. İl Valiliğimiz, Acıpayam Kaymakamlığımız, Büyükşehir ve Acıpayam Belediye Başkanlığımız, Turizm müdürlüğümüz ve bölge sivil toplum kuruluşları etkinliği desteklerse Söğüt Ertuğrul Gazi’yi anma etkinlikleri çapında büyük bir etkinliğe dönüşebilir.

***

Bu yılki etkinliğe Acıpayam Kaymakamı Ali Şanlıer, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Erdem, Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Hüdaverdi Otaklı, Denizli Yörükleri Derneği Başkanı Yaşar Celal Ceylan, Acıpayam Dernekler Birliği 2.Başkanı Doç. Dr. Devrim Alkaya, Kumavsarı Dernek Başkanı Ramazan Afşar ve çok sayıda davetli katıldı. Gelecek yıl neden tüm devlet büyüklerimiz katılmasın? Saygılarımla

YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman Ünlü
Osman Ünlü - 3 yıl Önce

Böyle geleneklerin sürdürülmesi ne güzel olur. Bunlar unutulmasın artık devam etsin.

ALim kafes
ALim kafes - 3 yıl Önce

Kültür bakanlığı bu etkinliğe destek vermeli

Alim kafes
Alim kafes - 3 yıl Önce

Önce 3 km.lik yolu asfalt yapılsın hocam

Taşkın bey
Taşkın bey - 3 yıl Önce

Ulan heryere dagıtmışlar ailemizi.nere baksam taşkınlar var.bi ora eksikti

Alim kafes
Alim kafes - 3 yıl Önce

hocam alt yapısınıoluşturup alattin halkını bilinclendirelim ve müracaatımızı yapalım