TAZE BİR BAŞLANGIÇ

Sizlerle şehrimizin değerli Denizli Gazetesi’nde ilk köşe yazımda buluşmamızın heyecanını yaşıyorum. Köşemde yaşama, insana dair ne varsa yazmayı planlıyorum, umarım yazılarımdan keyif alırsınız. Geçtiğimiz haftalarda malumunuz olduğu üzere okullar açıldı. Ne kadar çaktırmasak da, “bu gerçek mi biri bizi çimdirsin?” diyecek kadar bekledik bu açılışı. Eksikler tamamlandı, kitap, kırtasiye, kıyafet derken üstüne anneler adadıkları tüm hayırları dağıtmaya başladı, ritüeller tamamlandı, tekrardan tüm işleyişe, rutinlere adapte olduk diyelim.

...

Diyelim demesine de, ne seneydi öyle çocuklarla evde 7/24 birlikte? Çocuklara saatli, süreli, kısıtlamalı verdiğimiz tabletin, bilgisayarın başına sabahtan akşama derslerine girmek için zorla oturtacağımızı söylese birileri hayatta inanmazdık, bu olsa olsa kötü senaryolu bir film olur ancak derdik. Ödenen yüz yüze eğitim paraları çöp olduğunun aşikarlığı sürerken, anneler evde teneffüs bitti hadi derse, ders ne ara bitti öğle molan kaç dakika, al çocuğum- yemek daha hazır değil- şuradan tırtıkla bir şeyler derken, ders zili çalmış, kahvaltı sofrası toplanmış akşam yemeği hazırlıkları başlamış oluyor, çocuklar da içerde kamera açarım açmam, ses geldi gelmedi, internetim koptu doktorum nerde polemiğine devam ediyor. Dersler güç bela biterken, bu savaşların üstüne ödev veriliyor, takip etmek de yine biz annelerin görevi. Ekranda konuşan kafalardan ne kadar ne öğrenildiği meçhul, ödev yapılmaya çalışılıyor.

...

Çocukların psikolojisi ayrı bir mevzu. Bir anda arkadaşlarından koparılan, kimilerinde aşırı kaygı bozukluğu gelişen, asosyalleşen, düzenleri şaşan, yalnızlığa alışan çocuklar oldular çıktılar. Okul sadece zihinsel değil, aynı zamanda ruhsal, sosyal gelişimini de sağladığı için belki bedensel olarak sağlıklarını koruyabildik ama oyunsuz, arkadaşsız, paylaşımsız bir ortamda sosyal gelişimlerini destekleyemedik. Allah sağlık versin halimize şükür, sağlıklılar en azından derken bir de baktık ki ay bitti, dönem geçti, karneler verildi.

...

Okulların açılmasını dört gözle bekliyorduk, nefes aldık, kuaföre gidebildik, spora yazılabildik, kitabımızı kahvemizi hüpletirken okuyabildik, arkadaşlarımızla buluşabildik, küçük mutlulukların değerini tekrardan öğrendik. Umarım aşılanmaların tamamlanmasıyla bir daha hiç geri dönmeyiz o kötü senaryolu günlere... Hayırlı olsun açılışımız, yaşasın okulumuz...

YORUM EKLE