TEKNİK EĞİTİM ÜRETİM DEMEKTİR

Dünyada sözü dinlenen, önde gelen bir ekonomiye sahip olmak için tek yapılması gereken çok çalışmak, bilinçli çalışmak ve üretmektir. Büyük Atatürk'ün sözü hatıra geliyor; “Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.” Atamız bu sözü mesleki teknik eğitim ve çıraklık eğitim için söylemiş adeta.

Ahilik kültürü tekrar hatırlanmalı ve eğitimin yönü mesleki eğitime çevrilmelidir. Özellikle sanayi ve tarım bölgelerinde yerel sanayinin ihtiyaçları dikkate alınarak mesleki okullara burslar, yatılı okul-pansiyon imkanı, üniversite sınavında ek puan, mezunlarına iş kurma destekleri gibi pozitif önlemler ile mesleki okullar yeniden canlanır. 

Bu yıl mühendislik fakültelerinde pek çok bölüm boş kaldı. Yerbilimleri dalları son yıllarda tercih edilmez oldu. Çoğu okulda Jeoloji mühendisliği bölümü kapandı. Bu durumun oluşmasında ilk 150 bin,  ilk 300 bin gibi bir derece istenmesi de etkili oldu. Jeoloji mühendisliği bölümlerine öğrenci yerleşmezken coğrafya bölümleri doldu. Oysa ülkemizin mühendis ihtiyacı çok daha fazla.

***

Teknik eğitim sekteye uğrarsa üretim azalır ve pek çok iş sonlanır. Tarımdan sanayiye her dalın önce meslek lisesi eğitimi ve devamında mühendislik, teknoloji fakültelerinde mühendislik eğitimi için ek puan imkanı ile çok iyi yetişmiş teknik adamlarla bilimin gelişmesi,  üretimin artması, kalitenin artması, yatırımların artması mümkün olacaktır.

Çıraklık eğitim ve meslek liseleri öğrenci bulamazsa kırsalımız boşalmaya devam edecek, ustalık kavramı ortadan kalkacak çoğu iş için eleman bulunmaz hale gelinecektir. Motordan tesisata, kimyadan, tekstile, yapıdan elektriğe, tarıma, ahşap, metal işlerine, torna işlerine, doğaltaşa yüzlerce alanda mesleki eğitime büyük ihtiyaç vardır.

Sadece market, hizmet sektörü ile kalkınmak mümkün değildir. Her alanda üretimin sürmesi gereklidir. Bu da ancak iyi yetişmiş teknik elamanlar ile mümkündür. İyi yetişmenin yolu önce teknik eğitim verilen liselerden geçer.  Sonra sanayi ile ortak projeler geliştiren fakülteler, enstitüler ile devam eder.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sabahattin Bozkurt
Sabahattin Bozkurt - 2 ay Önce

Açıklamalarınız yorumlarınızı katılıyorum esen kalın.

Mümin Kır
Mümin Kır - 2 ay Önce

Sayın hocam, çok doğru tespitler içeren ve yol gösteren bir yazı olmuş, ellerinize sağlık. Ancak, Türkiye de genel sorunlardan birisi de, liyakat sistemine göre ilerlemenin kısıtlanması. Tabiiki siz daha iyi bilirsiniz ama, Teknik lise, MYO ve fakülte geçişlerinin esnek olmamasıdır. Yani "İşçisin sen işçi kal " anlayışını aşmamız gerektiğidir. Saygılar.

bulent basaran
bulent basaran - 2 ay Önce

Devrim hocam çok çok güzel düşünülmüş, detaylara dikkat edilmiş enfes bir ✍️ yazı. Tebrik ediyorum

Mehmet Deniz
Mehmet Deniz - 2 ay Önce

Elinize sağlık,Katılmamak mümkün mü hocam. Benim en çok üzüldüğüm stratejik ürün olarak gördüğüm gıda üretimi yaptığımız tarım alanları son 15 yılda yaklaşık 4,5 milyon hektar azalması ve beraberinde aynı alanlarda tarım kültürünün de yok olması.

banner212

banner211