Denizli'de dijitalleşme alanında büyük adım!

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ), Pamukkale Teknokent Yönetici A.Ş. ile İnsan ve Yapay Zekâ Derneği arasında imzalanan işbirliği protokolü ile dijitalleşme adına önemli bir atılım gerçekleşecek. Törende konuşan PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ; “imzaladığımız, üniversite-sanayi işbirliğinin de bir parçası olan bu protokol ile umuyorum ki firmalarımız üretimde dijitalleşme konusunda bir ivme kazanacak” dedi.

Denizli'de dijitalleşme alanında büyük adım!

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ), Pamukkale Teknokent Yönetici A.Ş. ile İnsan ve Yapay Zekâ Derneği arasında işbirliği protokolü imzalandı. Rektörlük makamında yapılan imza törenine; PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ başta olmak üzere, PAÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Ali Sarı, Pamukkale Teknokent Yönetici A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. İlhan Küçükkaplan, İnsan ve Yapay Zekâ Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Halil Tokel ve Murat Hekim ile IQ Vizyon Proje Direktörü Çağlar Öngüner katıldı. Taraflar arasında imzalanan protokol kapsamında havacılık ve sanayi sektöründe yenilik, markalaşma, verimlilik, dış ticaret kapasitesinin geliştirilmesi, dijitalleşme; dijital veriye dayalı değer yönetimi, yapay zekâ çözümleri ile ilgili ortak eğitici ve bilimsel çalışmalar yapılması planlanıyor. Böylelikle çağın gerekliliği durumundaki üretimde dijitalleşme alanında, özellikle Denizli ve bölgesinde üretim faaliyeti gerçekleştiren firmaların, bu sürece dâhil edilmesi konusunda üniversite ile bütünleşik çalışacağı bir mükemmeliyet merkezi kurulmuş olacak. Bununla birlikte yine protokol kapsamında dijitalleşme alanında eğitici ve öğretici faaliyetler geliştirilerek firmalara alanın uzmanları tarafından bilgilendirme çalışmaları yapılacak. Oluşturulan protokol 5 yıl süreyle yürürlükte kalacak.

“FİRMALARIMIZ DİJİTALLEŞME KONUSUNDA İVME KAZANACAK”

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ; şunları kaydetti: “Üretimde dijitalleşme gerek verimliliği arttırma gerekse üretimde yaşanan rekabette geri kalmama konusunda günümüzde bir hayli önemlidir. Ülkemiz ekonomisinin Dünya ekonomileri ile yarışabilmesi, savunma, havacılık, sanayi gibi alanda kendi markalarımızla bu pazarda yer alabilmemiz için ürünlerimizi ve üretim tekniklerimizi dijital alanlara taşımamız gerekmektedir. Bugün geldiğimiz noktada sanayide bilgi ve teknolojinin kullanıldığı katma değeri yüksek ürünleri üretebilir durumdayız. Bunu başarırken elbette İlimiz ve bölgemizde faaliyet gösteren, üretim yapan yerel firmaları bu sürece dâhil edebilmek adına bugün bu protokolü imzaladık. Pamukkale Üniversitesi Yönetimi olarak bizler, dijitalleşme alanında bugüne kadar birçok yeniliği hayata geçirerek devletimizin başlattığı Dijital Dönüşüm Projesi’ne katkı sağlamayı hedefledik. Bu kapsamda hatırlanacağı üzere bilimsel toplantıları ve tez savunmalarını dijital ortama taşıdık. Bu adımlarımızın devamı niteliğinde olan bugün imzaladığımız, üniversite-sanayi işbirliğinin de bir parçası olan bu protokol ile umuyorum ki firmalarımız üretimde dijitalleşme konusunda bir ivme kazanacak. Bu protokolün hayata geçirilmesinde emeği geçen başta Yapay Zekâ Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Halil Tokel ve Murat Hekim olmak üzere proje ortağı kurum ve kuruluşların yetkililerine teşekkürlerimi sunuyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum”.

TOKEL’DEN, DİJİTAL TEKNOLOJİ MERKEZİ’NE ZİYARET

Protokol töreni öncesi İnsan ve Yapay Zekâ Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Halil Tokel, Rektör Bağ ile birlikte PAÜ Dijital Teknoloji Merkezi’ni ziyaret etti. Burada Rektör Prof. Dr. Bağ ve yetkililerden merkez ve merkezde yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan Tokel, eğitim öğretimin dijital ortama taşınmasının önemli olduğuna değinirken merkezin PAÜ’ye kazandırılmasında emeği olanlara teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2020, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER