Hacklenmemek için ne yapılmalı?

Son yıllarda siber zorbalık suçuna maruz kalanlar artarak devam ediyor.  Hackerlerin son kurbanı Aslı Bekiroğlu oldu. Genç oyuncuya ait olduğu iddia edilen özel fotoğraflar internete sızdırıldı. Peki, alınabilecek önlemler nelerdir, neler yapılmalı? Yazılım Geliştirme Uzmanı Buğra Yüksel merak edilenleri yanıtladı.

Siber zorbalık genellikle sms, mail, çeşitli uygulamalar, oyunlar ve birçok kullanıcının içerik paylaşabildiği araçlar vasıtasıyla gerçekleşiyor. Yazılım Geliştirme Uzmanı Buğra Yüksel hacklenmemek için uyarılarda bulundu. Yüksel; “Siber sanal, gerçek olmayan anlamını taşır. Hacker da bu dijital dünyanın iyi veya kötü korsanlık yapan sistemleri koruyan veya yok etmeye çalışan kişilere verile isimdir. Facebook, Whatsap, Twitter ve İnstagram gibi sistemler dünyanın en popüler en korunaklı sistemler bunlar. Çünkü şirketlerin kendi özel personelleri var. En önemli olay kişinin şahsi güvenliğinde başlıyor. Telefon ve bilgisayar güvenliği çok önemli. Kişisel cihazlara zararlı yazılım bulaştırırsak o zaman hacklenmiş oluyoruz. Birinci alınacak tedbir sistemdeki tüm sistemlerimiz güncel olmalı. İndireceğimiz uygulamaların amacını bilmeliyiz. Mesela bir oyun indiriyorsak telefonumuzun kamerasına, mikrofonuna erişimine izin vermemeliyiz” dedi.

“KARMAŞIK ŞİFRELER KONULMALI”

Yapılması gereken iki faktörlü kimlik doğrulama sistemi olduğunu belirten Yüksel; “ İnsanlar genelde doğum tarihi veya plaka numarası gibi basit şifreler kullanıyorlar. Bu tarz şifreler yerine büyük, küçük harfler, rakamların bulunduğu karmaşık şifreler konulmalıdır. Şifre belirlerken en az 8 veya 10 karakter kullanılmalıdır. Basit şifreler koyarsak birisi beni hacklemek isterse, 50 tane varyasyon deneyerek tutturabilir. Kafelerde yâda herhangi bir yerde şifresiz wifilere bağlanmakta doğru değildir. Bağlanacağımız yerde mutlaka şifre olmalı yoksa verilerimizi çaldırabiliriz. Yapılacak şeylerden biride telefonumuz iki faktörlü doğrulama sistemi koymalıyız. Bunlar bizi koruyacaktır” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2020, 16:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER