Sosyal medyada bunu yapanlar suçlu sayılacak

Sermaye Piyasası Kurumu tarafından çok önemli bir karar verildi. Bu bağlamda SPK tarafından daha önce hakkında suç duyurusunda bulunduğu kişilerin yatırım tavsiyesi vermek maksadıyla açtıkları Whatsapp gruplarına katılanların da suça iştirak etmiş sayılabileceği vurgulandı.

Sosyal medyada bunu yapanlar suçlu sayılacak

Sermaye Piyasası Kurumu’nun daha önce hakkında suç duyurusunda bulunduğu kişilerin yatırım tavsiyesi vermek maksadıyla açtıkları WhatsApp, Facebook ve benzeri sosyal medya platformlarındaki gruplara katılmak suç sayılabilecek. SPK bülteninde bu konu hakkında bir açıklama yapıldı.

SPK tarafından yapılan açıklamada Facebook, Twitter gibi sosyal medya mecraları ile Telegram, Whatsapp benzeri uygulamalarda oluşturulan üyelik bazlı gruplar üzerinden aralarında haklarında daha önce SPK tarafından suç duyurusunda bulunulan ve işlem yasağı getirilen kişilerin gruplarına kaydolanların da suça iştirak etmiş kabul edileceği vurgulandı. Ayrıca açıklamada bu kişilerin piyasa dolandırıcılığı kapsamında ele alınacağı belirtildi.

Konu ile ilgili olarak SPK tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Üyelik bazlı gruplar üzerinden aralarında haklarında daha önce Kurulumuz tarafından piyasa dolandırıcılığı, güveni kötüye kullanma suçu dâhil pek çok suç fiilinden dolayı suç duyurusunda bulunulmuş ve işlem yasağı getirilmiş kişilerin de bulunduğu, Kurulumuzca yetkilendirilmiş yatırım danışmanlığı ve benzeri sermaye piyasası faaliyeti izni olmayan kişi veya kişilerce, yatırımcıların yönlendirilerek mağdur edilmeye yönelik eylemlerin devam ettiği ve söz konusu gruplara üye olan kişilerin 6362 sayılı SPK’nun ‘Piyasa Dolandırıcılığı’ başlıklı 107/1 maddesinde tanımlanan suça iştirak kapsamında sorumluluklarının doğabileceği konusunda bilgilendirilmelerine, karar verilmiştir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER