Sosyal medyaya hukuki düzenleme geliyor

Yazılım Geliştirme Uzmanı Buğra Yüksel Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan talimat verdiği ve AK Parti’nin üzerinde çalıştığı sosyal medya düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yazılım Geliştirme Uzmanı Buğra Yüksel; “İran’da 10 yıldır popüler platformların bir kısmı yasak. Fransa’da Facebook terörle alakalı paylaşım yapılırsa 1 saat içinde kaldırıyor. Bunu yapmazsa Facebook’a ülkedeki gelirinin yüzde 4’ü kadar ceza kesiliyor. Çin’de Amerika’nın tüm sosyal medya uygulamaları yasak ” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, dördüncü kez anne olan kızı Esra Albayrak'a Twitter üzerinden gelen yorumlara tepki göstermiş ve "Bu millete, bu ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Onun için de bir an önce biz bunları parlamentomuza getirip bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını veya kontrol edilmesini istiyoruz" demişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan talimat verdiği ve AK Parti’nin üzerinde çalıştığı sosyal medya düzenlemesine ilişkin açıklama yapan Yazılım Geliştirme Uzmanı Buğra Yüksel; “2008 yılından beri sosyal medya mecraları hayatımızda var. İlk önce bu Facebook ile başladı. Twitter, Intagram, Youtube gibi mecralar sırasıyla hayatımıza girdi.  Ülkemizde hemen hemen herkesin bir hesabı var. Gençler genellikle Instagram’da iş dünyası ve siyasiler Twitter’da paylaşımlar yapıyor.  Neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuldu dersek, bu büyük sosyal medya şirketleri kullanıcıların hareketlerini, ip adreslerini, hangi cihazdan bağlanmış, nerden bağlanmış bunları saklıyor. Kimseyle paylaşılmıyor. Ama bu durumu suiistimal eden bir takım kişi veya gruplar var. Terör odakları gibi. Buradan algı operasyonu yapanlar var. Ülkeleri karıştırmak için bir takım paylaşım yapabiliyorlar. Sahte fotoğrafları servis edebiliyorlar. Bir yerde patlama olmuş o patlamada ölen kişileri Türkiye’de yaşanmış gibi gösterebiliyorlar” şeklinde konuştu.

DÜNYADA SOSYAL MEDYA DÜZENLEMELERİ

Başka ülkelerde düzenlemelerin ve farklı uygulamaların olduğunu belirten Yazılım Geliştirme Uzmanı Buğra Yüksel; “İran’da 10 yıldır popüler platformların bir kısmı yasak. Fransa Facebook’u davet etti ve Fransa hükümeti Facebook’a Fransa’da terörle alakalı paylaşım yapılırsa 1 saat içinde kaldırmasını istedi. Bunu yapmazsa Fransa Facebook’a ülkedeki gelirinin yüzde 4’ü kadar ceza keseceğini söyledi. Bunu Facebook kabul etti. Suudi Arabistan’da 2010 yıllarda Whatsapp’la yapılan görüşmede, platformdaki tüm görüşmelerin sadece kendi ülkesinde tutmasını istedi. Ancak bunu Whatsapp onaylamadı ve Suudi Arabistan’da engellendi. Çin’de Amerika’nın tüm sosyal medya uygulamaları yasak. Facebook, Instagram, Google gibi. Çin kendi uygulamaları olan Wee Chat ve Tiktok’u kullanıyor. Devletlerarası bu bir politika aynı zamanda. Türkiye’de bu şirketler milyonlarca lira reklam gelir elde ediliyor. Ancak bu şirketler vergi vermiyor. Çünkü vergi mükellefi değiller. Temsilcilikleri Türkiye’de yok”  dedi.

SOSYAL MEDYA HESAPLARI KAPATILACAK MI?

Esası itibariyle hazırlanan taslakta kapatma yerine düzenleme hedeflendiğini aktaran Yüksel; “Belirli koşulların yerine getirilmesi istenecek. Esası itibariyle hazırlanan taslakta kapatma yerine düzenleme hedefleniyor. Sahte hesapların engellenmesi için hesapların gerçek kimlik üzerinden açılması zorunlu olacak. Ancak bunu yapabilmemiz için Türkiye’nin bu sosyal medya şirketleri ile bir araya gelinmesi gerekiyor. Çünkü yazılıma bir entegrasyon gerekiyor. Çünkü bunu önce şirketlerin karar alması gerekiyor. Sosyal medya hesaplarını kapatmak çok radikal bir hamle olur. Şirketler Türkiye’de temsilcilik açacak. Uygunsuz içeriklere ise ceza kesilecek. Terör, hakaret, iftira, kadın ve çocuk istismarı, kamu düzenini bozma gibi suçlarda yargı süreci işletilecek ”ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2020, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER