Terapi Odalarının Dili Olsa-2

Sadece önümdeki kahverengi boyalı duvar mı dikkat çeken yada seanslarda gündeme gelen elbette değil. Masamın konumu da bir soruolabiliyor pekâlâ. Niçin masanız duvara dönük diye soran onlarca danışanımoldu. Evet, gerçekten masam duvara dönük. Çünkü danışanlarıma masanın ardından,tepeden değil, önünden ve onlarla aynı mesafeden bakmayı daha uygun buluyorum.Kişisel özgürlük alanını gözetmek koşuluyla yakın hissetmeyi ve gerekirse daharahat müdahale etmeyi mümkün kılan bu konumu feng shui’ den tutun da yinepsikolojik etkilemeye kadar geniş perspektiften değerlendirmeye alandanışanlarım olmuştur. Bu tür değerlendirmelerde bulunan danışanlarıma şuhikayeyi anlatırım.

 “Fizikçi, matematikçi,kimyacı, jeolog ve antropologdan oluşan bir heyet bir araştırma için araziyeçıkarlar. Aniden bastıran kuvvetli yağmur sığınacak bir yer aramalarına nedenolur. Yakınlardaki bir dağ evine sığınırlar. Yaşlı hanımı ile bu küçük vevirane sayılabilecek dağ evinde yaşamını sürdüren yaşlı adam beklenmedikmisafirlerine karınca kararınca ikramda bulunabilmek amacıyla odadan dışarıyaçıkar. İçeride sıcak sobanın yanında yaşlı ev sahiplerini beklerlerken sobanınduruş pozisyonu dikkatlerini çeker. Soba yerden bir metre kadar yukarıdakurulmuş ve altına düzgün taşlarla bir zemin oluşturulmuş. Bütün ekip bu durumabir anlam verememekle birlikte merak içinde tartışmaya başlamışlar; acaba sobaniçin bu şekilde kurulmuş olabilir. Nitekim bilim demek soru demektir. Her birikendi kavlince açıklamalarda bulunmuş,

Kimyacı:
-Adam sobayı yükseğe kurarak aktivasyonenerjisini düşürmüş, böylece daha kolay yakmayı amaçlamış,
Fizikçi:
-Adam sobayı yükseğe kurarak konveksiyon yoluylaodanın daha kısa sürede ısınmasını sağlamak istemiş,
Jeolog:
-Burada tektonik hareketlilik çok olduğundan,herhangi bir deprem anında sobanın taşların üzerine yıkılmasını sağlayarak,yangın olasılığını azaltmayı amaçlamış.
Matematikçi:
-Sobayı odanın geometrik merkezine kurarak,ısının odanın her tarafına eşit dağılmasını sağlamış,
Antropolog:
-Adam ilkel topluluklarda görülen ateşetapınmanın daha hafif biçimi olan ateşe saygı nedeniyle, sobayı yukarıya kurmuşolabilir demiş…
Bu sırada ev sahibi elinde çaylar vekuruyemişlerle içeriye girmiş. Yaşlı amcaya sormuşlar sobayı bu şekildekurmanızın nedeni nedir? Yaşlı adam son derece doğal ve bir o kadar da samimicevaplamış sorularını;
-Sobayı kurarken boru yetmediydi hocalar!..”


Anonimolan bu hikaye kimi zaman seansın kasvetli hale dönmüş seyrini değiştirir veyeni pencereler açar önümüzde danışanımla birlikte.

Etraftakendini danışanlarıma farkettirebilme becerisi gösteren uyaranların her birikıymetli bir tepki ve veriye ve belki de terapinin seyrini değiştirebileceksonuçlara yol açabilir. Bilişsel Davranışçı Terapi öğretilerinden olan; sonuçtayaşadığımız duygu ve davranışların nedeni olaylar ve kişilerden çok bizlerinonlara yüklediği anlamlar ve algılarımızdır. Bunu terapilerde her daim teşhisetmek mümkün. Ortak bir filmi seyrettiğimizi düşünün. Filmden sonra filmüzerine yorum yaptığımızı varsayalım. Bir birinden son derece farklı yorumlardabulunabiliriz. Aynı filmi izlemiş olmamıza rağmen bu farklılığı doğuran nedir?Bunun muhtemel bir açıklaması; her birimizin farklı bir algı dünyasına sahipoluşudur.  Düşünce filtrelerimiz farklıbakış açıları geliştirmemize neden oluyor. Aynı olaya bakıyor fakat farklıalgılar nedeniyle farklı yorumlarda bulunuyoruz. Belki ben olayı obsesifpenceremden  belki de bir başkası kaygılıdüşünce filtresinden geçiriyor ve ortaya farklı yorumlar ve sonuçlar çıkıyor.Son söylediklerimi “filtre kahve makinası” gibi düşünebilirsiniz. Makinanınkahve bölümüne fındık aromalı filtre kahve koyduğunuzda su hazinesindendamlayan sıcak suyun fındık aromalı kahve üzerinden devam eden seyri alttakicezve bölümüne fındık aromalı kahve tadında kahveyi bırakacaktır. Eğerfiltreden aşağıya süzülen sıcak su vanilya aromalı kahveden süzülmüş olsaydıtadı kahve temelli olsa da vanilya kokusunu fark edecektik. Bütün mesele bakışaçımızı oluşturan düşünce fitrelerimizde düğümleniyor. Düşünce filtrelerimiznetice itibariyle farklı anlamlar yüklememize neden olmaktadır. Sürecin buşekilde sonuçlanmasında elbette genetik yapılanmadan çevresel faktörlere kadarbirçok parametre etkili olmaktadır. Bu durum konumuz dışındadır, girmiyorum.


Velhasıl dostlar, terapiodalarında sadece rutin bir yaşam değil onun çok üstünde hazine değerindekivarlığıyla bir insanlık yaşanmaktadır.
YORUM EKLE