TERCİH ZAMANI

Üniversite sınav sonuçları açıklandı.

Sorunlar bitti mi, hayır.

Asıl mesele şimdi başlıyor; tercihler. Öğrenciler ve veliler şimdi ne yapacakları konusunda merak içindeler. Meraktan öte stres içindeler desek daha doğru olacak.

Bu yıl diğer yıllardan daha farklı bir yöntem uygulandığı için çoğu kişi ne yapacağını tam bilemiyor. Bu yüzden bazı önemli noktalara temas etmenin yararlı olacağı kanaatindeyim. Hemen ifade etmek gerekir ki, tercih için mutlaka bir rehberlik hizmeti alın. Bu yıl böyle bir hizmet almak daha da önemli hale geldi.

Burada her konuya temas etmek mümkün değil. Ben sadece birkaç ana konuya temas edeceğim, detayları rehberlik hocalarıyla konuşabilirsiniz.

Okuyacak olduğunuz il ve üniversiteden daha önemli olan seçecek olduğunuz mesleğinizdir. Sonuç olarak okul ve şehir bir araçtırlar. Asıl olan meslektir. Elbette şehir ve okul da önemlidir ancak önünüzdeki 50 yıllık bütün bir yaşamınızı dikkate almadan, sırf okul ya da il için yanlış bir tercih yaparsanız önünüzdeki bu güzelim 50 yılı heba etmiş olursunuz. Çok ünlü ve kaliteli bir üniversitemizde okumak istediği için asıl tercihinin dışında bir tercih yapmak mecburiyetinde kalan  bir danışanımın iki yıl sonra okulunu bırakıp daha düşük kalitede bir okula gitmesi ve yıl kayıpları nedeniyle yaşadığı depresyonu hatırlıyorum.

Meslek seçerken popüler olanlardan daha çok asıl sizin yaparken ve yaşarken memnun olabileceğiniz meslekler olmasına dikkat edin. Sırf çevresinin zorlamasıyla tıbbı seçip daha sonra yapamayacağı  önkabulüyle  okulu yarıda bırakan ya da  tıp mezuniyetten sonra bir şirketin pazarlama departmanına müdür olan danışanlarımla çalışmışlığım vardır. Ülkemiz ya da dünya genelinde herkesin kendi mesleğinde ilerlediğini elbette söyleyemeyiz. Ancak başlangıçta kişinin kendisini daha iyi tanıyarak ona göre seçimde bulunması uygun olur.

Bu yıl ki uygulama nedeniyle mutlaka tercih aralığını geniş tutun.  Bilindiği üzere tercih listeleri 24 haktan oluşuyor. Tercihlerde dikkat edilmesi gereken başarı sıralamasıdır. 24 tercihten ortalama ilk 8 tercihinizi kendi sıralamanızdan daha yukarıdaki yerlerden, sonraki 8 tercihi kendi sıralamanıza uygun yerlerden ve en son ortalama 8 tercihi de kendi sıralamanızdan düşük yerlerden kullanmak kazanma şansınızı artıracaktır.

Yeni açılan üniversitelerin ve vakıf üniversitelerinin  akademik kadroları ve imkanlarını mutlaka inceleyin. Özel üniversitelerde staf kadro önemlidir. Özellikle reklam amaçlı popüler hocaların öne çıkarıldığı kadrolar gerçeği yansıtmıyor olabilir. Kalıcı kadronun dışındaki hocaların bir başka yıl bir başka üniversiteye gittiğini görebilirsiniz. Bu konuda dikkatli olmakta yarar vardır.

Kısaca okul seçiminde dikkat edilecek konuları şöyle sıralamak mümkündür:

-İlgili bölümde hangi dersler var? Ne tür projelere, uygulamalara yer veriliyor?

-Mezun olununca ne tür işler yapılabiliyor? İş bulabilme imkanı nedir?

-Ne tür özellikte olanlar bu bölümde başarılı oluyor? Bun buna uygun muyum? Başarı şansım ne olabilir? Sevebilir miyim?

-Tercih yapmayı düşündüğüm Üniversite ve bölümün akademik kadrosu nasıl? Yerleşik kadrosunda kimler var?

- Üniversitenin öğrencilere sunduğu imkanlar nelerdir; bireysel gelişim, öğrenci kulüpleri, spor, sanat kültürel etkinlikler v.d.

- Üniversitenin yurt dışı diğer üniversitelerle işbirliği var mı? Hangi yabancı dilleri ne düzeyde öğretiyor? Yurt dışı imkanları nedir?

- Üniversitenin yurt, yemek, kampüs olanakları nasıl? Ne tür imkanları var,  Kampüsü, kent içinde mi, kent dışında mı? Ulaşım imkanları nasıl?.

Tüm öğrenci ve velilere başarılar diliyorum. Yolunuz açık olsun.

 

YORUM EKLE