TERCİHİNİZ PAÜ OLSUN

Değerli anne babalar, sevgili gençler; puanlar açıklandı ve tercihler başladı. Çoğu gencimiz kentimizde tıp, hukuk, mimarlık, mühendislik, eğitim, turizm, sağlık bilimleri, ilahiyat, fen-edebiyat fakülteleri, meslek yüksekokulları olmasına rağmen dışarıda (farklı bir ilde) okuma arzusu ile ilimiz üniversitesi yani Pamukkale Üniversitesi’ni tercih listelerine almıyor. Çok değil 1-2 dönem sonra yatay geçiş için çırpınıyor ama iş işten geçmiş oluyor. 

Pamukkale Üniversitesi, kentimizin gözbebeği, ülkemizin en güzel en kaliteli üniversitelerinden biridir. Devlet üniversitesidir. Mühendislik fakültesinin kuruluşu 1976'dır. Eğitim fakültesi ise sınıf öğretmeni yetiştiren eğitim enstitüsü yıllarından eğitim fakültesine dönüşmüştür. Özellikle mühendislik fakültesi eğitimi 9 Eylül Üniversitesi ekolüne dayanır. 

Üniversitemizin mevcut hocaları her ne kadar Denizlililer pek fark etmese de dünya çapında ülkenin en değerli hocalarıdır. Sevgili gençler hiç tereddüt etmeden Pamukkale Üniversitesi’ni tercih edebilirsiniz. PAÜ, Anadolu’nun pek çok ilinde yer alan özellikle yeni kurulmuş üniversitelerine göre daha oturmuş, kadrosunu oluşturmuş, eğitim programları belirli, mezunları kendini kanıtlamış, kaliteli eğitim veren, sosyal ve spor olanakları yüksek bir kurumdur.

Özellikle farklı illerde okumak isteyen kentimizin çocuklarına yurt, apart, burs gibi sorunlarla uğraşmak yerine PAÜ’ye gelin, güzelce okuyun, kentimizden kopmayın, minimum maliyetle üniversite eğitimini tamamlamalarını öneririm.

Diğer uyarı da YÖK denkliği olmadan çifter çifter diploma garantisi veren yurt dışı üniversiteler. Yurtdışındaki bir üniversite neden Türkçe eğitim yapsın? Macera aramayın. Puanınız hangi bölüme yetiyorsa oraya kayıt yaptırın. Başarılı olursanız lisans tamamlama ile zaten devam edersiniz.

                                                                              ***

Dalınızı seçin ve ülkemizden bir üniversiteye kaydınızı yaptırın. Önemli olan üniversite adı değil seçtiğiniz meslektir lütfen unutmayınız. Mühendislik düşünen gençlere temel mühendisliklerden şaşmayın derim. Mimarlık, inşaat mühendisliği, elektrik mühendisliği, makina mühendisliği gibi temel dalları okuyun ve lisansüstü ise sevdiğiniz konularda uzmanlaşın. Bu fikrime özel uzmanlık dallarında okuyan veya orada çalışan hocalarımız karşı gelebilir ancak temel dalları ilk etapta tercih edin.

Makina mühendisliği okuyan bir gencimiz isterse uçak, otomativ, raylı sistemler, gemi, enerji, mekatronik, imalat, malzeme gibi her alanda lisansüstü eğitim yapabilir. Çünkü saydığım tüm dalların ana dalı, kurucusu makina mühendisliğidir.

Bir de sevdiğiniz dalı okuyun. Sevdiğiniz toprak, bitki, çiçek ise ziraat mühendisliği, hayvanlar ise veterinerlik seçin. Ancak bu bölümler PAÜ’de yok. Meslek yüksek okulları da iki yıllık güzel okullardır. Puanınız az ise il merkezinde ve ilçelerimiz de yer alan bölümleri değerlendirin. Boşta kalmak yerine okumak en iyi tercihtir. Herkese hayırlı olacak bir sonuç diliyorum.

Doç. Dr. Devrim Alkaya

Pamukkale Üniversitesi

Mühendislik Fakültesi

İnşaat Mühendisliği Bölümü

Geoteknik Anabilim Dalı Başkanı

YORUM EKLE