TOPUKLU MU AYAKKABILAR?

Çocuğa şiddet,

Kadına şiddet,

Sözlü ve fiziksel şiddet…

Dahası da var.

Cinsel şiddet…

Şiddetin çeşidi çok tabi anlayana…

Şimdi size bir olay anlatacağım.

Ankara’nın Sincan ilçesindeki Akşemsettin İlkokulu'nda kadın öğretmenlerin topuklu ayakkabı giymesi yasaklandı. Okul müdürü tarafından öğretmenlere gönderilen yazıda topuklu ayakkabının dinen caiz olmadığı belirtildi... Müdür Mehmet İpek tarafından önce öğretmenlere 'okul kuralları' konulu resmi bir yazı gönderildi. Sözcü'den Deniz Ayhan'ın aktardığı bilgiye göre, yazıda 'Tüm öğretmenlerimize… Okul içerisinde koridorda yürürken sınıflardan ve alt-üst katlardan duyulacak, dersin ahengini ve çalışanların dikkatini dağıtacak şekilde ses çıkarmadan yürünebilmesi hususunda gereğini önemle arz ederim' ifadeleri kullanıldı. Resmi yazının ardından öğretmenlere müdür tarafından 'topuklu ayakkabı giymek caiz midir?' başlığıyla bir yazı verildi. Yazıda 'Ayağın yaradılış hali fıtridir, onu aksi bir şekle sokmak ise fıtratın dışına çıkmak demektir. Fıtratın dışına çıkılması ise gösteriş, kendini hissettirme, farklı görünme, fantezi merakı ya da özenti gibi durumlarda yaşanır. Bunların hiçbiri dinimizce caiz değildir.' denildi.

İşte yaşanan olaya bakın. Yahu bu kadınlar ne yaptı size? Biri hamile kalmasına karışır, biri kadın spikere takar kafayı, bir diğeri gülüşüne takar. Bir topuklu ayakkabı bile sizleri rahatsız ediyorsa, kendisine çeki düzen vermesi gereken bireyler sizlersiniz.

***

Bir de kadının kadına uyguladığı şiddet var. Onu da size şöyle anlatayım türkücü Güler Işık, Kanal D'deki '2. Sayfa' programına konuk oldu. Işık, "Tesettüre girdikten sonra dinimizi öğrendim. Kadın sesi günah diye şarkı söylemeyi bıraktım." dedi.

Sevgili Işık şarkı söylemeyi bırakmış ama bunları söylerken ekranda, canlı yayında. Ve yüzünde bir ton makyaj var. Sevgili Işık sorar insana bu ne perhiz bu ne lahana turşusu…

YORUM EKLE