TÜRKİYE İŞÇİ SINIFININ BAYRAMI

Türkiye işçi sınıfına selâm / Selâm yaratana! / Tohumların tohumuna, serpilip gelişene/ Selâm! / Bütün yemişler dallarınızdadır. / Beklenen günler, güzel günlerimiz/ ellerinizdedir, / haklı günler, büyük günler, / gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde, / aç yatılmayan, / ekmek, gül ve hürriyet günleri.

Nâzım HİKMET

1 Mayıs, işçi sınıfının uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günüdür. 1 Mayıs günü tüm dünyada emekçiler alanlara dökülür, istemlerini yüksek sesle dillendirirler. 1886’dan beri başta işçi sınıfı olmak üzere tüm emekçiler birlikte olmanın, yan yana olmanın hazzını tadar. Ellerinde pankartlarla sorunlarını özlü bir şekilde yansıtırlar. O gün işçi sınıfı ve tüm emekçiler için tatildir. Zorlu bir kavganın sonucunda elde edilmiştir bu kazanım.

Bizde de işçiler Osmanlı döneminde de bu bayramı kutlamıştır. O zamanlar Osmanlı Sosyalist Partisi işçilere bu bilinci taşır. Zor da olsa emekçiler dünyadaki işçi kardeşleriyle birlikte meydanlarda aynı gün sorunlarını ortaya koyar. 1 Mayıs ülkemizde yalnız 1923’te yasal olarak kutlanır. Daha sonra yasal olarak kutlanması engellenir. 1976 yılına kadar Bahar Bayramı olarak kutlanır.

1976’da 100 binler Taksim Meydanı'nda toplanır. Görkemli bir kutlama olmuştur; işçi sınıfının kendine olan güveni artmıştır. Bu bayramın öncülüğünü sınıf ve kitle sendikacılığı temelinde örgütlenen Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) yapmıştır. İlk kez işçi sınıfının sorunları meydanlarda yüksek sesle haykırılmıştır. 100 binlerin Taksim Meydanı'nı doldurması sermaye sınıfını ürkütür. İşçi sınıfının örgütlenmeye başlaması ve uyanışı onların uykularını kaçırmıştır. Egemenler sınıfsal öfkelerini, rahatsızlıklarını belli eder; bunun önüne nasıl geçeriz, diye düşünürler.

1977’de Taksim'e daha kalabalık emekçi katmanlar örgütleriyle gelir. 500 bin insan sel olur akar Taksim’e. Bu şimdiye kadar görülmedik bir kitle hareketliliğidir. DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler konuşurken bir iki el patlama olur. Kaçışan kalabalığa ateş açılır, onlarca insan hayatını kaybeder. İşte bu 1977 1 Mayıs'ı “Kanlı 1 Mayıs” diye anılır. Tüm engelleme girişimlerine karşın işçilerin ve diğer emekçi katmanların haklı yürüyüşü engellenemez. Yine en son 1979’da İzmir Konak Meydanı'nda görkemli, işçi sınıfının şanına yaraşır bir kutlama gerçekleştirilir. İşçi sınıfının haklı ve doğru istemleri burada da haykırılır; disiplinli bir şekilde başlar, yine aynı disiplin içinde miting tamamlanır.

1980 öncesinde güçlü ve örgütlü bir işçi sınıfı hareketi vardır. Diğer emekçi katmanlar da aynı örgütlülük içinde mücadelelerini sürdürür. DİSK sınıf ve kitle sendikacılığı yapmak için işçi sınıfının bağrından doğmuştur. İşyerlerinin çoğu DİSK'in etrafında örgütlenmeye başlamıştır. DİSK'in mücadeleci tavrı işçiler için bir çekim merkezidir. DİSK'in örgütlü olduğu yerlerde işçiler haklarını alabilecek duruma gelir ve bir takım kazanımlar elde ederler. Bu kazanımlar ve doğru yaklaşımlar DİSK'in toplumdaki saygınlığını da doğal olarak artırır.

1980’de egemen sınıflar gemi azıya almıştır. Mücadeleci sendikaların ve derneklerin dağıtılması ve yok edilmesi gerekir. 12 Eylül büyük oranda bu örgütlülüğü dağıttı ve etkisiz hâle getirdi. 12 Eylül’den sonra tüm sendikalar ve örgütlü yapılar yerle bir edildi. Egemen sınıfın temsilcileri “gülme sırası bizde“ demeye başladı. 12 Eylül’le birlikte emekçilerin tüm hakları ve kazanımları yok edildi. O çetin günlerde bile salon toplantıları yoluyla da olsa 1 Mayıs'ı unutturmadı işçi sınıfı. Zaman zaman kanlı çatışmalar ortaya çıkar.

Emekçi sınıf ve katmanlar uğraşa uğraşa mücadelenin sınırlarını genişletir. O arada kamu çalışanları da örgütlenmeye başlar. Onların örgütlenmeleri başka emekçi kesimlerin örgütlenmelerini hızlandırır. Bu örgütlenmelerden sonra yine yaygın bir şekilde 1 Mayıs alanlarda kutlanır. Durmayan, kesintisiz devam eden bu mücadele 1 Mayıs’ın yasallaşması ve 1 günlük tatille sonuçlanır. Bu sonuç Türkiye işçi sınıfı ve diğer emekçi katmanlar için önemli bir kazanımdır.

1 Mayıs dünyada ilk kutlanmaya başladığında çalışma saatleri 15-16 saatti. Dayanılmaz derecede çalışma koşulları dayatılıyordu işçilere. Bu zorlu çalışma koşullarına karşı, işçi sınıfı 8 saatlik iş günü sınırlamasıyla mücadeleye atıldı. 8 saatlik iş günü, hafta sonu tatilleri, sigorta, sendika... gibi kazanımlar o günlerden gelen mücadelenin sonuçlarıdır. 1 Mayıslar gökten zembille inmedi.

Son yıllarda 1 Mayıslar salgın nedeniyle yığınsal kutlanamadı. Bu yıl işçi sınıfı ve emekçi katmanlar sorunlarının daha da arttığı, yaşamanın dayanılmaz hâle geldiği koşullarda kutlayacak. Arka arkasına gelen zamlar, elektrik ve doğalgaz faturaları halkın belini büktü. İnsanlar evine ekmek götüremez, kirasını ödeyemez, çocuğuna harçlık veremez duruma geldi. Eskiden yiğit kuru soğana muhtaçtı,  şimdi soğanı bile alamaz hâle geldi. 16 milyon insanın elektriğinin kesik olduğu televizyonlarda anlatılıyor. İnsanlar borç batağında yüzüyor. Nerdeyse dolmuş parası bile ayıramıyorlar kendilerine. Kadın cinayetleri almış başını gidiyor, genç insanlar işsizlikten bunalımdan ne yapacağını bilemez halde.

Bu yıl ki; 1 Mayıs, böylesi zorlu koşullarda gerçekleşecek. Bu koşullarda belki de ilk kez 1 Mayıs'a katılacaklar olacaktır. Onlar da yan yana olmanın, sorunları birlikte duyurmanın hazzını tadacaktır. Hep birlikte çıkacak bu gür ses, emekçinin kendine olan güvenini artıracaktır. Bir de dünya emekçileriyle aynı duyguları paylaşmanın önemi bir kez daha ortaya çıkacaktır.

Tüm ezilen, sömürülen, horlanan emekçiler dil farkı bilmeden, din farkı bilmeden bu bayrama katılarak kendi güçlerini meydanlarda duyuracaktır. 1 Mayıs günü meydanlar emekçilerin hakkı yenenlerin, arkasızların doldurduğu, meydanları özgürleştirdikleri bir gün olacaktır. Bu bayrama katılan herkes yalnız olmadığını anlayacak, gücünün farkına varacaktır.

Yaşasın 1 Mayıs, işçi sınıfının uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü!...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bayram ayko
Bayram ayko - 4 ay Önce

Kalemine ve yüreğine sağlık.

Cengiz ŞAHİN
Cengiz ŞAHİN - 4 ay Önce

Emeğine, yüreğine, kalemine, diline sağlık Dostum. YAŞASIN EMEĞİN, EMEKÇİNİN ÖRGÜTLÜ SAVAŞIMI! YAŞASIN 1 MAYIS! HAK VERİLMEZ, A-LI-NIR!

Hüsamettin Bozdağ
Hüsamettin Bozdağ - 4 ay Önce

Çok teşekkürler öğretmenim.

Ahmet SARIASLAN
Ahmet SARIASLAN - 4 ay Önce

1 Mayıs İşçi Bayramı'nın anlamına uygun şekilde coşkuyla kutlanması dileğiyle.

Hüsniye Karadağ
Hüsniye Karadağ - 4 ay Önce

Harika bir anlatım. Ellerinize, emeğinize, yüreğinize sağlık hocam. 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlu olsun.

Gültekin Cömeközekin
Gültekin Cömeközekin - 4 ay Önce

Yüreğine kalemine sağlık
Yaşasın 1 MAYİS işçi ve emekçi Bayramı kutlu olsun..

Arif Dank
Arif Dank - 4 ay Önce

1 MAYISIN şanına yakışır geniş katılımlı
kutlmalar dileğiyle...