TÜRKİYE'NİN DEĞERLİ BİR YAZARI: ADALET AĞAOĞLU

Türk Edebiyatı değerli bir yazarını daha yitirdi. Adalet Ağaoğlu yirminci yüzyıla damgasını vurmuş yazarlardan biriydi. 14 Temmuz 2020’de aramızdan ayrılan bu yazar, ömrünü değerli eserlere imza atarak geçirdi.

Bilinçli okuyucuların severek ve beğenerek okuduğu yazarlardan olan Adalet Ağaoğlu unutulmayacak, hep akılda kalacak eserler kaleme aldı. Onu Diyarbakır'da üniversite öğrencisi iken tanıma şansına erdim. Tiyatro meraklısı bir arkadaşım vardı; Ağaoğlu'nun tiyatro kitaplarını önümüze yığardı. Oyunlarda da yer aldığı için Adalet Ağaoğlu'ndan sevgi ve saygıyla söz ederdi.

O tiyatro kitapları ve tiyatro tutkunu arkadaş Adalet Ağaoğlu’nu tanımama neden oldu. Adalet Ağaoğlu “ Üç Oyun “ ile Türk Dil Kurumu 1974 Tiyatro Ödülü'nü aldı. Tiyatroyu konuşurken Adalet Ağaoğlu'nu düşünmeden edemeyiz. Çünkü bu alanda çok emeği geçmiştir. Kültürel şekillenmemizde Adalet Ağaoğlu'nun payı büyüktür.

Yaz Sonu ve Fikrimin İnce Gülü adlı romanlarını yıllar önce okumuş ve çok beğenmiştim. Fikrimin İnce Gülü filme de alındı. Filmi de beğenerek izlemiştim. Almanya'ya çalışmaya giden işçilerden biridir romanın baş kahramanı. İlyas Salman bu filmin baş oyuncularındandı. Almanya'da biriktirdiği paralarla bir Mercedes alıyor ve yurda giriş yapıyor. Arabasını gözü gibi bakıyor filmin kahramanı. Bayram tiplemesiyle büyük başarı kazanmıştı İlyas Salman.

Film aynı zamanda kurtuluşu Almanya'da arayan işçilerin kurtulamadıklarını hem kendilerine, hem de topluma yabancılaştıklarını yazar çok iyi vermiş. Bayram tiplemesiyle yalnızlaşmış insan gözlerimizin önüne getiriliyor. Köyüne döndüğünde köyünün insanlarına da yabancılaştığı gözleniyor. İnsanın yaşamını sadece eşyalar, nesneler yönlendiriyor. İnsanın geldiği dramatik nokta.

Yazar Bayram tiplemesiyle yalnızlaşmanın ötesinde insanların, tüketim toplumunun bir nesnesi olup çıktığını gösteriyor İnsanlar iş güç sahibi olsalar da,  kültürsüzlükten tüketim nesnelerinin bir tutsağı olup çıkıyorlar. Tüketimin nesnesi olanlar, insandan hızla uzaklaşıyor. İnsanın insandan ve toplumdan yabancılaşmasını çok iyi veren bu eser, soluk soluğa okuduğum pek az romandan biridir.

Yirminci yüzyılın bu değerli edebiyatçısı öyküleriyle de iz bıraktı. Yazdığı öyküler de bir o kadar çarpıcıdır. Okuduğunuz zaman öykülerini nasıl bir ustayla karşı karşıya olduğunuzu görürsünüz. “ Yüksek Gerilim “ kitabıyla Sait Faik Öykü Ödülü'nü aldı. Adalet Ağaoğlu “ Bir Düğün Gecesi “ adlı romanıyla Sedat Simavi Edebiyat Ödülü,  Madaralı Roman Ödülü ve Orhan Kemal Roman Ödülü'nü aldı.

91 yıllık ömründe tiyatro, öykü, roman ve başka anlatı türlerinde eserler yazan bu değerli sanatçının dili de çok etkilidir. Dilinin güzelliği eserlerinin okunurluğunu daha da artırmıştır. Türkçe'yi kullanışı onun ne kadar titiz bir dil işçisi olduğunu gösterir. Adalet Ağaoğlu toplumsal gerçekçi edebiyata önemli katkılarda bulunmuştur. Aynı zamanda toplumsal gerçekçi edebiyata eleştirel bir bakış açısıyla da farklılığını ortaya koyar. Toplumu ve insanı anlamak için Adalet Ağaoğlu'nun eserlerine başvurmadan yapamayız.

Adalet Ağaoğlu gibi yazarlar edebiyatımızın gelişmesinde, dal budak salmasında önemli katkılarda bulundu. Boşuna değil, en üretken yanımız edebiyatımız demiyoruz. Yazarlarımız, şairlerimiz, sanatçılarımız dünya edebiyatıyla boy ölçüşecek durumda. Dünya bizi edebiyatçılarımız ve sanatçılarımızla tanıyor. Yazarlarımızın insanı ve toplumu anlamaktaki ve anlamlandırmadaki ustalığı önemli. Biz insanı ve toplumu bu usta yazarların eserlerini okuyarak gerçek yerine oturtuyoruz.

Adalet Ağaoğlu’nun Türkiye'deki okuma, düşünme ve eleştirel anlayıştaki katkılarını unutamayız. Adalet Ağaoğlu’nu edebiyatımıza yaptığı katkılardan, eserlerini okurken aldığımız mutluluktan, estetik zevklerimizin gelişmesine olan faydalarından dolayı unutulmazlar arasına girdiğinin bilincindeyiz. Eserleri ve büyük insanlığın mutluluğu yolundaki çabaları nedeniyle önünde saygıyla eğiliyoruz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet SARIASLAN
Ahmet SARIASLAN - 10 ay Önce

Nedendir bilmiyorum; Fikrimin İnce Gülü'nün o trafik kazasından sonra boynu büküldü, soldu. Keşke değişmeseydi de o büyük yazar olarak gönlümüzdeki yerini hep korusaydı.
Yine de yitirdiğimiz büyük bir kalem işçisi. Toprağı bol olsun.

DEDE  ARIKAN GÜNEY HARİKA
DEDE ARIKAN GÜNEY HARİKA - 10 ay Önce

KALEMİNE YÜREĞİNE SAĞLIK KARDEŞİM KOLAY GELSİN.

Hasan KAYAN
Hasan KAYAN - 10 ay Önce

Kalemine, yüreğine sağlık .Türk Edebiyatı büyük bir kalemini daha kaybetti. Adalet AĞAOĞLU'nu bize çok güzel anlatmışşın...

Kenansevil
Kenansevil - 10 ay Önce

Allah rahmet eylesin mekani cennet olsun. Eser birakanlar ölmüyor hep yasuyor onlar sadece biz göremiyoruz saygilar selamlar

Hüsniye Karadağ
Hüsniye Karadağ - 10 ay Önce

Işıklar içinde uyusun. Sizinde ellerinize yüreğinize sağlık hocam, güzel yorumlarınız için teşekkür ederiz.

Bayram Ayko
Bayram Ayko - 10 ay Önce

Adalet Ağaoğlu çok iyi anlatılmış. Kalemine sağlık

Bayram Ayko
Bayram Ayko - 10 ay Önce

Adalet Ağaoğlu çok iyi anlatılmış. Kalemine sağlık

Cengiz ŞAHİN
Cengiz ŞAHİN - 10 ay Önce

Kalemine, yüreğine sağlık Dostum. Çok doyurucu bir yazı.

banner212

banner211