TÜRKİYE'NİN NAZAR BONCUĞU: SALDA GÖLÜ

Salda Gölü Burdur'un Yeşilova ilçesinin yakınında bir göl. Burdur'un en güzel, suyu temiz, kirletilmemiş bir doğa parçasıdır. Benim çocukluğumda Yeşilova ile Burdur arasında birçok göl vardı; o zamanlar neredeyse her yer sulak alandı. Yeşilova’dan Burdur'a giderken, o gölleri otobüsün camından heyecanla seyrederdik.

Burdur da bir göl kenti. Burdur kenti gölün kıyısında boylu boyunca yatıyor. Burdur Gölü kente âdeta can katıyor. Burdur'u Burdur yapan yanı başındaki göldür. Burdur'u gölünden ayıramazsınız; göl olmadan değerinden çok şey yitirir. Burdur Gölü'nün de sularının çekildiği, eski güzelliğinden çok şey kaybettiği söyleniyor. Bütün bunlar plansızlığın, sağlıksız kentleşmenin sonucudur. Gölleri besleyen dereleri ve çayları korumadığımızda kaçınılmaz sonuçla karşılaşıyoruz. Göller ve sulak alanların korunması konusunda yöre insanı, tüm Türkiye duyarlı olmalıdır. Doğal güzellikler kaybedildiği zaman, bir daha geri gelmez.

Salda Gölü, Göller Yöresi'nin en güzel göllerinden olduğu kadar, Türkiye'nin de nazar boncuğudur. Salda Gölü için son yıllarda Türkiye'nin Maldivleri olarak tanıtımlar yapıldı. Aslında Salda Gölü ‘nün tanıtıma ihtiyacı yok. Salda Gölü ve yakınındaki Eşeler Dağı doğal bir park görünümündedir. Bu konuya ilgi duyanlar ve tüm dünya bunu biliyor. Tanıtım yapılırken, bu doğal güzelliğin yok oluşuna zemin hazırlamamak lâzım. Salda Gölü beyaz kumsalı, tertemiz suyu ve mavi rengiyle göz alıcı güzelliktedir. Dağların arasından masmavi sularıyla insanlara göz kırpıyor. Bu olağanüstü güzellikten etkilenmemek mümkün mü?

Birde Yeşilova'ya yakın gölün kıyısında Sultan Pınarı var. Oradan geçerken durulur ve soğuk sularından mutlaka içilir. Oradaki dinlenme yerinde çayınızı yudumlarken, mavi suları seyretmeye doyum olmaz. Ayrıca serin dağ rüzgârlarını da içinize çekerken ferahlarsınız. Serinliğiyle, güzelliğiyle, temiz havasıyla, doğallığıyla âdeta kendinizden geçersiniz. Hep içimden geçmiştir; bu güzelliği bozmayı aklından geçirenler olmasa diye.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “ Millet Bahçesi “ yapılacağı gazetelere haber olarak yansıdı. Bu karar hayata geçerse, Salda Gölü’nün doğal güzelliği kaybolur. Buranın yapılaşmaya açılması doğallığı yok edeceği gibi, gelecek insan akınını denetim zorlaşacaktır. Daha şimdiden lüks ciplerle kumsalların üzerinde dolaşıyorlar. Buraya gelenlerin nasıl davranacakları konusunda bir şey bilmesek de aşağı yukarı ne olacağını kestirebiliriz. Kumsalların üzerinde ayakkabılarla dolaşılması bile, kumsalların kararmasına neden olabilir diyor, bilim çevreleri.

Bilim insanları, sulak alanlar ve göller konusunda uzman olan insanlar uyarmaya devam ediyor. Salda Gölü’nün jeolojik yapısı, Mars Gezegeni’nin jeolojik yapısına benziyormuş. Aynı özellikleri taşıyan bir yer daha varmış; o da Kanada'da imiş. Bulunduğu yer ve doğal güzellikler bakımından Salda Gölü, birinci derecede korunması gereken bir dünya mirasıdır. Bu dünya mirasını korumak, her sorumlu yurttaşın görevidir.

Pamukkale şimdi koruma altındadır; kimse ayakkabılarıyla travertenler üzerinde dolaşamıyor. Bilim insanları, sulak alanlar ve göller konusunda uzman insanlar, Salda Gölü’nün kumsalları üzerinde de dolaşılmamalı diyor. Yapılaşma olursa gölün ve çevresinin doğal yapısı bundan olumsuz etkilenebilir. Belki bir kısım insan iyi paralar kazanabilir ama bu güzellik bir daha geri dönmeyesiye ortadan silinir. Salt şimdiyi değil, gelecek kuşakları, doğadaki canlıları ve doğal çiçekleri düşünmek insan olmanın gereğidir. Gelecek kuşaklara bırakacağımız kumsalı kararmış, suları kirlenmiş, doğal güzelliği bozulmuş bir göl manzarası olmamalıdır.

Salda Gölü'nün bitişiğinden yukarı doğru çıktığımız zaman, dorukları karla kaplı Eşeler Dağı ile karşılaşıyoruz. Bu dağ yaylasıyla, soğuk sularıyla, türlü türlü çiçekleriyle donanmıştır. Düzlük olan sulak yerlerden baygın baygın yarpuz kokuları gelir. Köylüler peynirin içine yarpuz koyarak daha iştahla yenmesini sağlar. Dağdaki yabanî çaylar da çok önemlidir. Eskiden köylüler yayla çayı toplayarak, o çayı misafirlere sunarlardı. Bu yörenin dağlarıyla, gölleriyle, dereleri ve çaylarıyla doğallığı bozulmamalıdır. İsteyen herkes, o yörenin ve Eşeler Dağı’nın güzelliğinden yararlanabiliyor.

Çocukluğumdan beri Salda Gölü’ne gider gelirim; o güzelliğe hep hayran kalmışımdır. Hep şunu demişimdir; insan eli değerse bu güzellik de kaybolur. Salda Gölü'nün doğallığı ve güzelliği kaybolmasın, çocuklarımıza verebileceğimiz bir yanıtımız hep olsun! Salda Gölü yalnız ülkemizin değil, dünyanın da korunması gereken bir insanlık mirasıdır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bayram Ayko
Bayram Ayko - 3 yıl Önce

Çok güzel bir yazı. Yazarın kalemine ve yüreğine sağlık.

Nevzat Temel
Nevzat Temel - 3 yıl Önce

Çevre bilinci yüksek, duyarlı bir insanın kaleminden çıkmış muhteşem bir yazı. Tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum...

Gürcan pektaş
Gürcan pektaş - 3 yıl Önce

Teşekkür ederim Mehmet kardeşim çok güzel yazmışsın. Ellerine sağlık.

Hasan Hüseyin Yılmaz
Hasan Hüseyin Yılmaz - 3 yıl Önce

Salda Gölü, bir doğa harikası olarak benimsenir ve önemsenirse; o, tüm dünyaya aittir; o zaman sorun, bir insanlık sorunudur,
ve tüm insanlığın mücadele etmesi gerekir. Bu sorunun çözümü, insanlığın ortak mücadelesi ile çözülebilir. Eline, kalemine sağlık. Selamlar.

Sadık Ayhan
Sadık Ayhan - 3 yıl Önce

Eline emeğine yüreğine sağlık Mehmet hocam cok güzel ifade etmişsin selamlar

cengiz pekdüz
cengiz pekdüz - 3 yıl Önce

Güzel olmuş elinesağlık teşekürler

Hüseyin TIPIRDAMAZ
Hüseyin TIPIRDAMAZ - 3 yıl Önce

Bu doğal güzelliğin insan eliyle bozulmaması için herkesin duyarlı olması gerekir. İnsanların dikkatini çektiğin için teşekkürler hocam.

Orhan Batbay
Orhan Batbay - 3 yıl Önce

Bizler Salda Gölünü tıpkı sizin anlattığınız gibi hep dogal halini sevdik.Durumu çok güzel anlatmışsınız.Kalemine sağlik. Umarım kötü emellere kurban olmaz.Turkiye Salda Gölü'nü sevecekse boyle sevsin.