UKRAYNA, RUSYA, BELARUS; YILLARDIR ÇALIŞTIĞIM ÜLKELER

Sovyetler Birliği dağılma süreci 1990'lı yılların başında, birliğe üye ülkelerle dış ticaret faaliyetlerim nedeniyle çalışmaya başladım. 1991 yılından başlayarak Macaristan'a ihracat, ardından Polonya ve hemen sonrasında Rusya Federasyonu, Belarus ve Ukrayna.

Fotoğraf Ukrayna'nın Çerkazi kentinde yer alan 4.500 işçinin çalıştığı "Çerkazi Khimvolokno" floş iplik fabrikasının bahçesinde yöneticilerle çekilmiştir; yıl 2002.Ukrayna'nın başkentinde çekilen diğer fotoğraf ise çok yeni 25 Şubat 2022... Olena Kurilo'nın gazeteciler tarafında çekilen bu fotoğrafı Ukrayna'da vahim güncel durumun adeta sembolü oldu...

Rusya ile Ukrayna arasındaki siyasi sorunların ABD ve bazı AB ülkesi emperyalistlerin ayak oyunlarıyla yaratıldığına inanıyorum. Bu asla demek değildir ki Rusya’yı haklı buluyorum; asla!

Ne kadar "bahtsız" bir durum ki Ukrayna bu insan eliyle yaratılmış felaket günlerinde bir "komedyen" tarafından yönetiliyor. "Kah kah, kih kih" TV programları yapan bir adam aniden Devlet başkanlığı seçimlerinde aday oluyor. Geleneksel kirli, karanlık politikacılardan bezmiş Ukrayna halkı "çaresizlik içinde" bu adama oy veriyor ve komedyen Devlet başkanı seçiliyor...

***
Komedyen Zelenski, halk tarafından bir hayli tutulan TV programı “Halkın Hizmetkarları” her nasılsa sonradan bir siyasi partiye dönüşüyor. Partinin kuruluş dilekçesi ilgili makama TV program yöneticileri tarafından veriliyor. “Gerçek Şov Programı” işte bundan sonra başlıyor. Zelenski “Ukrayna halkının alternatifsizliğinden” ve “Sosyal Medyanın” profesyonel kullanımı sonucu %70’leri aşan bir oyla Ukrayna Devlet Başkanı seçiliyor…

Dağılan Sovyetler Birliği ülkelerinden başlayarak 1990’lı yılların başından günümüze, Avrupa ülkeleri, Arap ülkeleri, Çin ve Hindistan dahil olmak üzere otuzdan fazla ülkeyle çalıştım. Ukrayna, Rusya, Belarus; Khimvolokno adı verilen kimyasal kaynaklı yöntemlerle yapay ve sentetik iplik üreten devasa devlet sektörü fabrikaları ile çalıştım. Bu ülkelere Denizli'den ev tekstili ihracatları yaptım ve halen çalışmaktayım.

Halklarını iyi tanırım, gerek kamu sektörü gerekse özel sektör; fabrikalarda "üretim ve dış ticaret" çalışma tarzlarını her ayrıntısına kadar bilirim. Bu ülkelerin başkentleri Kiev, Moskova ve Minsk hava alanlarından iş yaptığım yüzlerce kilometre mesafede yer alan fabrikalara saatler süren yolculuklarda taksi şoförler ki genellikle adları "Sergey" olur (aynen bizde "Mehmet’ler” in çok oluşu gibi). Bu şoförler şakayla karışık uzun yolculuklar süresince adeta benim Rusça öğretmenim de olmuşlardır. Çok iyi hatırlarım ben fabrika yöneticileri ile görüşmeler yaparken, onlar genellikle arabalarında kitap okurlardı; O coğrafyanın kültür seviyesi böyle…

***
Umarım Rusya ve Ukrayna, Batı'nın, "ABD ve bazı emperyalist Avrupalıların" yarattığı bu oyunlara son verir. Rusya bu kışkırtmalara şiddetle değil, akılcı yöntemlerle masada cevap vererek savaşı bir an evvel sonlandırır.

Ukrayna'ya müdahalenin başladığı 24 Şubat 2022 Perşembe gününden beri "Rusya, Ukrayna ve Belarus'ta" çalıştığımız iş arkadaşlarımız, dostlarımızla irtibat halindeyim. Ukraynalı bazı dostlarımız başta Kiev olmak üzere yaşadıkları şehirlerden ayrılarak Moldova sınırı Mogilev-Podolskij'deler. Onlarla sürekli iletişim halinde oldum. Moldova'da tanıdığım bazı kişilerden hatta Buldan'dan mal yüklediğimiz TIR şoförü Gagavuz, kıymetli Dimitri'den gerektiğinde bu konuda yardımcı olmasını istedim.

Ülkelerin arasında en sıkı bağlantıyı ticaret sağlıyor. Şurası bir gerçek ki uluslararası ilişkiler menfaate dayalı. Ülkeler arasında ticaret varsa, ilişkiler de sağlam oluyor; turizm, kültürel ve sportif etkinlikler ardından geliyor.

Son günlerde bu coğrafyaya mal göndermek için TIR kamyon bulmakta çok güçlük çekiyoruz. Ukrayna zaten kapalı. 1990’lı yıllardan beri çalıştığım bir uluslararası nakliyat firmasının yirmiye yakın kamyonu bu ülkede patlatılmış, yağmalanmış durumda ne yazık ki. Şirket şoförlerini güçlükle bu ülkeden tahliye etmiş.

***

Ukrayna'da insan elinden çıkan felaketin ABD ve bazı AB emperyalistlerinin projeleri çerçevesinde yaratıldığına inanıyorum. Tıpkı Vietnam, Afganistan, Irak, İran ve Suriye'de olduğu gibi.

Balkanlardan bir dostum bana Mareşal Tito'nun bir sözünü aktardı; Amerika Birleşik Devletleri bir ülkeye acıyorsa, vay o ülke halkının başına geleceklere!

Emperyalizm her gün farklı açıklamalar yapıp Ukrayna'da olanı biteni karşıdan seyrediyor. Belki de savaşı daha da körüklemenin peşinde; tıpkı Orta Doğu'da olduğu üzere "züccaciye dükkanına sokulmuş fil gibi" ortalığı kırıp, dökmenin peşindeler ne yazık ki...

Umarım Rusya ve Ukrayna, akılcı davranıp Batı'nın, "ABD ve bazı Avrupalıların" yarattığı bu emperyalist oyunlara bir an evvel son verir. Ukrayna'da yaşanan dramın adeta sembolü, bu fotoğrafta yer alan "Olena Kurilo" ve dünyanın hangi coğrafyasında olursa olsun savaş ve katliamlar içinde savrulan DÜNYA HALKLARI; insanlık ve barış için gönlümüz sizinle!
Kanayan yaralarınızı gönlümüzde hissediyor ve sizlerle birlikte tarifsiz üzüntü ve keder yaşıyoruz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin Kaya
Hüseyin Kaya - 4 ay Önce

Çok iyi özetlemişsin. Umarım en kısa sürede akıl ve mantık dahilinde anlaşarak savaşa son verirler. Olan halka ve savaşan ülkelere oluyor.

A. Fuat özkan
A. Fuat özkan - 4 ay Önce

Yazıyı çok beğendim. Ticaretle uğraşanların ufku daha geniş ve rasyonel oluyor.

Suat Nurkaya
Suat Nurkaya - 4 ay Önce

Savaşın bir an sonlanması, yaraların bir an önce sarılmasını dilerim. Siyasilerin tutumu yüzünden halka oluyor. Amerika ortalığı karıştırıp Ukrayna'yı Rusya'nın önüne attı inşAllah anlaşma olur.
ATATÜRK 'ÜN YURTTA BARIŞ DÜNYA DA BARIŞ DEDİĞİ GİBÎ.

Tülay Sücüllü
Tülay Sücüllü - 4 ay Önce

Çocuklar ahhh çocuklar... Yazıklar olsun onları yaşam dan alıkoyan kirli ellere

merih cerit
merih cerit - 4 ay Önce

Aynı görüşteyim ve ukraynanın başındaki zat halkını azcık seviyorsa bir an önce gitmeli. ki bakanları ab abd nin kuklasıdır