ULUSALDAN EVRENSELE AÇILAN BIR KARİKATÜRİST: ATİLA ÖZER

Atila Özer, karikatür sanatının Türkiye'deki en önemli temsilcilerinden biridir. Burdur doğumlu olan bu sanatçıyı, 2011 yılında sinsi bir hastalık aramızdan çekip aldı. Sanatının doruğundaki bu insanın daha yapacağı çok şey vardı. Yalnız Türkiye'nin değil, dünyanın bu alandaki hatırı sayılır, değerli sanatçılarındandır. Türkiye'nin ve dünyanın saygın karikatür sanatçıları, onun doğum gününün (3 Nisan 1949) “ Dünya Karikatür Günü “ olarak kutlanmasını kararlaştırmışlardır. O gün, tüm dünyada karikatürün önemi, anlamı, toplumsal mücadeledeki yeri üzerinde durulacak; karikatür sanatının eleştirel boyutu, enine boyuna konuşulacaktır. Karikatür, Atila Özer'in deyimiyle bir çizgi mizahtır.

Karikatürle toplumdaki yanlışlıkları, aksaklıkları, çirkinlikleri çizgilerle yansıtabiliyor sanatçılar. Karikatür de bir sanatsal anlatım dilidir. Zaten ülkemiz, karikatür ve gülmeceye olabildiğince uygun bir ortam sağlamaktadır. Bu konuda malzeme boldur, yetenekli sanatçılar bu malzemeyi rahatlıkla kullanıyor. Atila Özer de bu malzemeden bol bol yararlanarak, çizgileriyle aydınlık bir dünyaya katkı yapmaya çalışmıştır. Çizgilerinde kent yaşamının zorlukları, kentin çarpık gelişimi, insan doğasına ters davranışlar, kültürel az gelişmişlik...gibi konular işlenmiş, toplumsal bozukluklar gerçekçi bir şekilde gösterilmiştir. Sanatıyla, toplumsal duruşuyla hep aydınlıktan, bilimden, güzellikten, doğruluktan, haktan, hukuktan yana olduğunu göstermiştir. Mizahla, karikatür sanatıyla ilgili sanat tutkunu insanlar bunu bilir, görür.

Türkiye'de olduğu kadar dünyada da değerini çalışmalarıyla ve ürünleriyle kanıtlamıştır. Ülkemizde Nasrettin Hoca dahil, birçok karikatür ödülünün sahibidir. Salt bilgisiyle, yeteneğiyle değil, yoğun emekle başarısı artmıştır. Atila Özer engin kültürüyle ve alçakgönüllülüğüyle durmadan çalışmış, üretmiştir. Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde karikatür dersleri vermeye başlamış; artık karikatür sanatının profesörüdür. Onun çabalarıyla birçok karikatür sanatçısı yetişmiş, karikatür sanatına gönül vermiş öğrencileri olmuştur. Onun öğrencileri, kendisini yakından tanıyanlar onun salt bir karikatür sanatçısı değil; alçakgönüllü, dost canlısı bir insan olduğunu da söylüyor. Zaten sanatçı olabilmek için tam anlamıyla bir insan olmak gerekir. Doğayı, insanı, toplumu tanımadan sanatta bir adım dahi atılamaz. Atila Özer, aynı zamanda iyi bir toplum gözlemcisidir. Karikatürlerine baktığınız zaman, bunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Onun karikatürlerine Cumhuriyet Gazetesi'nin kültür sayfasında zaman zaman rastlıyordum. Karikatürler bambaşkaydı, kendine özgüydü, vurucuydu, anlamlıydı, sevimliydi, aydınlık düşleri içinde barındırıyordu. Bu nedenle Atila Özer adına her rastladığımda heyecanlanırım, daha bir insan olurum. Özellikle Atila Özer, insanın duygu dünyasına seslenmekte her zaman ustalığını gösterir. Onun karikatürleri özgündür, bir bakışta Atila Özer damgasını görürsünüz.

Yıllar önce Japonya'da yapılan bir karikatür yarışmasında, iki kez altın ödül alarak, dünya birinciliği kazanmıştır. Başka ülkelerde de çok tanındığını ve değerli ödüller aldığını biliyoruz. Açıkça söylemek gerekirse Atila Özer, ulusaldan evrensele açılan değerli bir sanatçıdır. Birçok değerli sanatçıyla birlikte ülkemizin aydınlık birikimine katkı sunmuştur. Onu seven, ondan ders alan sanatseverler adını unutturmayacaklar, her sanat etkinliğinde saygıyla anmayı unutmayacaklar.

Türkiye'de ilk defa Eskişehir Anadolu Üniversitesi bünyesinde bir karikatür evi açılmıştır. Yine kendi evi sevgili eşi Vicdan Hanım'ın değerli çabalarıyla karikatür müzesi haline getirilmiştir. Atila Özer Karikatür Evi tüm sanat dostlarına açılmıştır. Minik öğrenciler de bu karikatür evinin ziyaretçileri arasındadır. Kendisi de sağlığında bu sanatı seven tüm insanlara çalışmalarının gösterilmesini, bu çalışmalardan onların yararlandırılmasını istemiştir. 3 Nisan 2018 tarihinde yaptığı afişlerin sergilendiğini ve bu afişlerin Tepebaşı Belediyesi'ne hediye edildiğini basından öğrendik.

Bu değerli sanatçının çalışmaları kitap haline de getirilmiş, yayınlanmıştır. Yararlanmak isteyenler, sanat dostları Eskişehir Tepebaşı Belediyesi'nden edinebilir. Karikatürlerinin toplandığı bu kitaba baktığınızda, benzersiz bir sanatçıyla karşı karşıya olduğunuzu göreceksiniz. Değerli sanatçı Prof. Dr. Atila Özer'i aramızdan ayrılışının 8. Yılında saygıyla anıyoruz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
yusuf bilge
yusuf bilge - 3 yıl Önce

Mehmet kardeşim değerli büyüğümüz Atila abimizi bu yazınızda gayet güzel anlatmışsınız elinize yüreğinize sağlık.sayenizde böyle güzellikleri tekrar anımsadık.

Hasan Hüseyin Yılmaz
Hasan Hüseyin Yılmaz - 3 yıl Önce

Sıradan insan, günlük yaşamda kendi sorumluluk ve görevlerini kendisi belirlerken; sanatçıların görev ve sorumluluklarını toplumun çoğunluğu belirler. Bu nedenle sanatçı, teklikte çokluğu yaşar. Aydınlık içinde huzur bulsun. Vefalı dostun kalemine sağlık. Esen günler dileğiyle.

Hakkı DEMIR
Hakkı DEMIR - 3 yıl Önce

Güzel bir tanıtım yazısı, emeğine sağlık sevgili dostum.

Yusuf bilge
Yusuf bilge - 3 ay Önce

Kalemine sağlık Mehmet hocam.Atila Abiyi cok güzel ifade etmişsiniz.