VİRÜS GÜNLERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ - TOPLUMSAL DAVRANIŞ

Büyük Atatürk; “En büyük savaş cehalete karşı verilen savaştır” derken ne kadar haklı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Toplumsal davranış şekli ve duyarlılık elde edilen eğitimin bilginin, kültürün bir yansımasıdır. Bu yansıma şu an hiç de iç açıcı değildir. Eğitim, kültür, sanat ve çevre bilinci konularında bir seferberlik şart görünmektedir. 

Uzaktan eğitim lise, lisans tamamlama programları, lisansüstü eğitim programları oluşturulmalı daha yaygın hale gelmelidir ki kitaptan, eğitimden kopmaya meydan verilmemelidir. Adalet, halkla ilişkiler,  gıda,  ziraat, sağlık gibi alanların özel önem verilmesi gereken eğitim konuları olduğunu virüs krizi tekrar göstermiştir. 

Sanattan uzak, edebiyat, şiir, bilim, bilgisayar, teknoloji bilmeyen toplum kesimlerini evde tutmanın ne kadar zor olduğunu gördük. Nedenlerine bakınca binlerce kişinin evinde bilgisayar ve internet hattı yok internet bankacılığını kullanamıyor her işlem için mutlaka bankaya gidip sıraya geçiyor.

Akıllı cep telefonu var. Fakat bir banka, ödeme, market, alış veriş gibi işlemleri yapabilecek telefon-  bilgisayar - internet bilgisi yok. Facebook ve instagram kullanmak internet teknolojisini bilmek anlamına gelmiyor.

Evde kitap yok olsa da okuyacak sabır ve kültür yok. Resim,  hat, ebru, el sanatları konularında bilgi yok. Müzik aleti çalmayı bilen neredeyse yok durum böyle olunca kendini oyalayamıyor ve kendini sokağa atıyor. Kitapsever, müzisyen, ressam kimseyi sokaklarda görmedik.

Kırmamak ve kızmamak gerek toplum bu hale nasıl geldi onu düşünüp çare aramamız gerekiyor. Siz hiç evde canım sıkılıyor diyen nene- büyükanne gördünüz mü? Koyunun, keçinin yününün eğrilmesinden başlar yünden harikalar yaratırlar, minnacık tığlarla dantelden sanat eserleri, şişlerle her türlü kıyafeti üretebilirler. Ben o neslin hiç canının sıkıldığını duymadım.

Bir sorunda bahçesi olmayan, balkonda iki çiçeği olmayan evler büyük problem. Bahçeyle, toprakla uğraşan insanımızın da kendini sokağa attığı, canım sıkılıyor dediği vaki değil. Yeni nesilden resim yapan, müzik yapan, şiir yazan, kitapsever gençlerin de sıkılması, kendini dışarı atıp sokak sokak gezdiği durumda yok.

Sadece okula giderek toplumsal davranış eğitimi sağlanamıyor gördüğünüz gibi. Okul dışı halk eğitimi, sivil savunma ve askerlik eğitimi de şart. Virüs günleri kısıtlılık ve 2 günlük sınırlı sokağa çıkma yasağı gelince toplum davranışımız konusunda ciltler dolusu kitaplar yazılacaktır.  Psikologlar, sosyologlar, hekimler yanında her daldan araştırmacı bu konuda çalışmalı ve daha bilinçli bir toplum olma yönünde çareler üretmelidir. Hamasi tavırları bırakıp iş yapmalıyız artık.

YORUM EKLE