VİRÜSÜN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ - EVDE KAL

10 günlük bayram tatilleri verildi geçmişte.  Pek çok sektör tatil yaptı kimse batmadı. 1 aylık bir süre çok olağanüstü bir durum var. Ölüm- kalım meselesi bir virüs var. Stratejik gıda işleri zaten sürüyor.  Sağlık Bakanı yani devlet tarafından diğer sektörlere deniyor ki virüs size bulaşmasın siz de kimseye bulaştırmayın. 1 ay ülke için millet için kendiniz için, aileniz için, çevreniz için her şeyi durdurun evinizde kendinizi tecrit edin. Bu bir rica değil bir emir bir ödev.

İmkanlar ölçüsünde kredi, erteleme ve destekler açıklandı az veya çok olabilir yazının konusu o değil.  Yazının konusu fedakarlık. Zor günler için ‘kefen param’ diye ayrılan tasarruflardan herkes, küçük işletmeler, büyük işletmeler 1 ay sadece 1 ay kendilerini idare edecekler. Bu kadar fedakarlığı herkes yapabilir. Devletimiz 65 yaş üzerine ve zor durumda olana gıda desteği yapıyor, durumu uygun olanlar da bu desteğe katılacak. Yardımlaşma - imece ile bu zor günleri birlikte aşacağız. Türk milleti birlik olunca bu zor günleri en az kayıpla aşacak güçtedir.

Sağlık Bakanı’nın çağrısını dinleyelim ve ülkemize, milletimize evde kalarak destek olalım. Şu an kapasite yüzde 60’larda. Eğer bizler destek olmaz isek iyileşerek tekrar ülkesine hizmet edecek pek çok vatandaşımızı kaybederiz. İşte o gün kimse haklı olmaz. İran, İtalya örnekleri önümüzde. Hepinizin sağlıkçı eşi dostu vardır, arayıp ‘nasılsın?’ diye sorun o size ne yapmanız gerektiğini açık yüreklilikle söyler.

Lütfen dinleyin; tıp doktorlarını, hastane çalışanlarını, Sağlık Bakanı’nı. Herkes Allaha emanet olsun. Haklarını helal etsin. Bu günlere uyan bir şiirle yazıyı sonlandırayım.

Kathleen O’Meara’nın Şiiri, 1864

Türkçeye çeviren: Juan Botella Lucas ve Nurseren Tor

Ve insanlar evde kaldılar,

Kitap okudular ve dinlediler. 

Dinlendiler, egzersiz yaptılar,

Sanat yaptılar, oyun oynadılar

Ve yeni varoluş yollarını öğrendiler,

Durdular

Daha derinden dinlediler,

Biri meditasyon yaptı,

Biri dua etti,

Biri dans etti,

diğeri kendi gölgesini keşfetti.

İnsanların düşünceleri değişti, 

 iyileştiler.

Cahilce, tehlikeli, anlamsız ve vicdansızca yaşayan insanların yokluğunda,

Dünya iyileşmeye başladı.

Ve tehlike sona erdiğinde insanlar ölüleri için ağladılar

Ve yeni kararlar aldılar.

Yeni bir dünya hayal ettiler,

Yeni yaşam biçimleri yarattılar,

Dünyayı tamamen iyileştirdiler,

Tıpkı kendilerini iyileştirdikleri gibi .

YORUM EKLE