YAŞASIN 1 MAYIS, KAHROLSUN “BAĞNAZLIK, AYRIMCILIK, KARANLIK VE ŞİDDET”

Bugün 1 Mayıs, işçinin ve emekçinin bayramı.. Burada uzun uzadıya 1 Mayıs’ın nasıl bir çalışan bayramına dönüştüğünün tarihçesini anlatmayacağım.  “Onlar bağnazlığı, ayrımcılığı, şiddeti, harisliği, düşmanlığı, kin ve nefretten beslenen karanlığı körüklüyor; buna karşı devrimci muhalefetin yolu, hoşgörüden, dayanışmadan, özgürlükten, sevgiden ve paylaşmadan geçecek” diyen Oğuzhan Müftüoğlu’nun Birgün Gazetesi’nde “imkansızı iste, gerçekçi ol” başlıklı yazısı ile Melih Pekdemir’in “Kapitalistler, İslamcılar ve 1 Mayıs…” yazıları böyle bir köşeye gider diye düşündüm. Pekdemir ise şöyle yazmış köşesinde özetle; “1 Mayıs, sömürüye ve zulme karşı, kapitalizme karşı emekçilerin birlik, dayanışma ve mücadele günü… Şimdi sadece kapitalizme değil aynı anlamda İslamcı faşizme de karşı…”

“EY CİHAN AMELESİ İTTİHAT EYLEYİNİZ”

1 Mayıs tüm tüm dünyada yine, “Long live May Day.. May Day, İnternational Workers Day” sloganları ile kutlanacak. 1 Mayıs’lar Türkiye’de, daha doğrusu Osmanlı’da 1800’lü yılların sonunda; “Ey Cihan Amelesi İttihat Eyleyiniz” sözü yazan pankartlarla kutlanmaya başlanmıştır. (Şair Gazeteci Sezai Sarıoğlu dostumuzun çevirisi ile) Kısacası Karl Marx’ın o ünlü “Dünyanın bütün işçileri birleşin” sözü bizde Osmanlıca yazısı ile böyle bir pankarta dönüşmüş. 

Bugün yine her yer 1 Mayıs marşı ile çınlayacak: “Günlerin bugün getirdiği baskı zulüm ve kandır/ Ancak bu böyle gitmez sömürü devam etmez/ Yepyeni bir hayat gelir bizde ve her yerde… / Gün gelir gün gelir zorbalar kalmaz gider/ Devrimin şanlı yolunda bir kâğıt gibi erir gider…” Yine Müftüoğlu ve Pekdemir’den alıntı ile tüm çalışanların, işçi ve emekçilerin “emek ve mücadele gününü” kutluyor “Yeni bir 1 Mayıs Bayramı umudun büyüdüğü, karanlığın ablukasının dağıldığı bir gün olsun” diyoruz.

YILIN EN KOMİK BELEDİYECİLİK SORUNU!

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan bu günlerde önceki başkan Muhammet Subaşıoğlu’dan kalma, ilginç ve de enteresan, bir o kadar da komik bir sorunla uğraşıyor. Başkan Şeniz Doğan’a; her yıl abartılı bir şekilde binlerce “bisiklet ve basket topu” dağıtması ile ünlü Merkezefendi eski Belediye Başkanı Subaşıoğlu’dan çok sayıda “bisiklet ve basket topu” miras kaldı. Çiçeği burnunda Başkan Şeniz Doğan yeni görevine hızlı bir başlangıç yaparken, daha çok fıkralarda rastlanabilecek türden komik bir sorunla karşılaştı. Doğan şimdilerde üzerlerinde “Muhammet Subaşıoğlu” isminin yazılı olduğu 4.000 civarındaki basket topu ile 600-700 adet bisikleti nasıl değerlendireceği üzerine düşünüyor ve kafa yoruyor.  Peki bu; binlerce basket topu üzerindeki “Başkan Muhammet Subaşıoğlu” adı nasıl silinecek, ya da ne ile değiştirilecek? Bu toplar ve bisikletler nasıl dağıtılacak?

BU İSİMLER VE HABERLER PERŞEMBE BU KÖŞEDE

“Çardak Belediye Başkanı Hüsnü Yılmaz, Acıpayam Belediye Başkanı Dr. Hulusi Şevkan, Merkezefendi eski Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, depremzede Mehmet Yılmaz, tanınmış grafiker Ramazan Çalık ve desinatör Sevgi Çalık” isimleri ile ilgili haberler ve “şu günlerde önceki yönetimden kendisine miras kalan” komik bir sorunla uğraşan Merkezefendi Belediye Başkanı  Şeniz Doğan’ın uğraştığı “Ne olacak bu 4 bin basket topu?” başlıklı fıkra gibi problemle ilgili yazılar perşembe bu köşede.. Sakın kaçırmayın..

YORUM EKLE