YAYA ÖNCELİKLİ TRAFİK NE DEMEK?

Hepinizin bildiği gibi trafik kanunumuz Madde 74’ de bir değişiklik yapıldı. Bu konuyu biraz irdelemek gerekiyor. Önceden bize okullarda hep şunu öğretirlerdi; ilk önce sağa sonra sola sonra tekrar sağa bakacağız. Bunun anlamı şuydu, trafikte sorumluluk yayaya aittir. Arabayı kollayacaksın ondan sonra yol boş ise yola çıkacaksın. Oysa yeni kanunda yapılan değişiklik çok açık ve net.

Kanunda yeni düzenleme;

Kavşaklarda, trafik lambasının olmadığı yaya geçitlerinde, aynı zamanda da trafik polisinin olmadığı yerlerde araçlar yaya geçidini ve yayayı gördüğü zaman yavaşlayacak.
Sürücüler yaya ve okul geçitlerinde durarak yol verir diyor. Yapılan değişiklik eklenen bir maddeden ziyade bir anlayış değişikliğidir, eski trafik kanunumuzda yayaya yol verilmez yazmıyordu ancak yayanın yol hakkı biraz daha belirginleşti.

Yaya geçitlerinde yayaya yol verilecek diye duyuruldu, trafik polisleri bu yönde kontrol yapıyorlar ve bu kurala riayet etmeyenlere ceza yazıyorlar.

Uygulamada anlaşılmayan bir şeyler var.

- Önce bu durum yaya canı istediği yerden karşıya geçer demek değil.

- Yaya ağır adımlarla trafiği aksatacak şekilde yolda oyalanabilir anlamı da taşımıyor.

- Cep telefonu ile mesaj yazarken yaya geçidini kullanabilirsiniz anlamı da yok.

Yayalar kuralı iyi anlamalı ve trafiği tehlikeye düşürmemeli.

Bir de halen bu kuralı içselleştirmemiş milyonlarca araç sürücüsü var. Sizi her an çiğneyebilir, çarpabilir, ölüme varan kazalar ortaya çıkabilir. Bir yaya olarak hiç bir aracın frenine, dikkatine güvenmeyin, tedbirli olun.

Bazı şeyleri tekrar etmekte fayda var. Yayalara öncelik hakkı yaya geçitlerinde.
Işık varsa polis varsa herkes önce polise ve ışığa uyacak. Öyle yol benim diye yola atlamamak gerek. Bir konvoy veya araç yoğunluğu varsa, araçlar aşırı süratli ise yaya geçidi de olsa yola atlamamak gerek, zincirleme kazaya sebep olabilirsiniz. Hayatınızı kimseye güvenip tehlikeye atmayın.

2017 yılında 7 bin 427 kişinin trafik kazalarında hayatını kaybettiğini, bunların 1681'inin yaya olduğunu unutmamak gerek.

Bu kuralın içselleştirilmesi için etkili eğitime ihtiyaç var. Bu konuda basının, televizyonların desteğine ihtiyaç var. Trafik işi trafik anlayışı öyle bir günde değişmez lütfen dikkatli olun...

YORUM EKLE