YAYAYIZ, YOLLARIN EFENDİSİYİZ

Trafik kazalarını azaltmak için çabaladıklarını belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kanuni düzenlemeyi yaptıklarını ve 'yaya öncelikli trafik dönemini' başlattıklarını bildirdi.

2017 yılında 7 bin 427 kişinin trafik kazalarında hayatını kaybetti. Bunların bin 681'inin yaya. Trafikte yapılan denetim ve uygulamalar sayesinde son 3 ayda trafik kazalarında meydana gelen ölümlerde yüzde 36,5 oranında ise azalma var.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yılın ilk 3 ayında alınan sonuçların yılın tamamına yayılması durumunda trafik kazalarında hayatını kaybeden vatandaş sayısının 2 bin 100 azalacağını ifade etti.

Trafik kazaları meydana geldiği anda araç içinde hayatını kaybedenlerle hastanede hayatını kaybedenlerin oranının 1'e 1 olduğunu anlatan Soylu, yayalarda bu oranın 1'e 2 olduğunu kaydetti. Yaya öncelikli trafikte başarılı olunması halinde kaza oranlarının Avrupa Birliği seviyesinin altına inilebileceğini belirten Soylu, trafik kazalarının azaltılması amacıyla yaptıkları çalışmalarla düzenledikleri kampanyalara da dikkat çekti.

Yani yeni kanun bize diyor ki bundan böyle araç sürücüleri, görevli veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa durarak ilk geçiş hakkını onlara vermek zorunda olacak.

Fikir güzel, ama bizim sürücüler pek hoşlanmadı bu haberden. Sadece trafikte tartışmalardan yaralananların ,ölenlerin sayısı belli. Ben yayaya yeşil ışık yandığında bile geçemeyeni, korkan biriyim. Sürücünün de pek yavaşlayacağını sanmıyorum. En azından şimdilik. Umarım sürücüler bu yasaya uyarda yolların sadece araçlara ait olmadıklarını anlar.

YORUM EKLE