YAZAR KEMAL YALÇIN’DAN MEKTUP VAR

Uluslararası üne sahip Denizlili yazar Kemal Yalçın, Merkezefendi Belediyesi’nin 4-13 Ekim 2019 tarihinde yaptığı “Kitap Günleri’ne davet edilmediği yolunda sosyal medyadaki eleştirilere yanıt verdi. Almanya’dan gönderdiği mektupta “Sevgili Kardeşim Muhammed” diyen yazar Kemal Yalçın, şu satırların altını çiziyor:

“Vefalı, değerbilir davranış ve tutumun için sana çok teşekkür ederim. Hayat beni Honaz'ın kiraz bahçelerinden, karaçalıları ve sarı dikenleri arasından kitapları 15 dilde okunan bir yazar haline getirdi. Çok çalıştım, kimsenin hayal edemeyeceği kadar çok çalıştım ve çalışıyorum. Daha çok yazacak kitaplarım var. Bugüne kadar yazdığım 30 kitap yazacaklarımın sadece önsözüdür. Yaşar Kemal Çukurova'nın yazarıydı, ben de Honaz Ovası’nın ve dünyanın yazarıyım. Senin yazılarına çok önem veriyorum. Bir noktadan sonra okuyucular, dostlar sevdikleri yazarın kitaplarını tanıtma işini gönüllü olarak üstlenirler.

İşte bu nokta benim için çok önemlidir. Eğer benim kitaplarımı dostlar, arkadaşlar, okuyucular tanıtmaya, yaymaya başlamışlarsa ben doğru yoldayım demektir.

Merkezefendi Belediyesi ile çağırdı, çağırmadı tartışmasını uzatmayalım. Gelince kendisini beraber ziyaret ederiz. Tanışırız. Kırıcı, üzücü kelimelerden, yazılardan uzak duralım. Amacımız üzüm yemektir, bağcıyı dövmek değil.

Denizli'den iki lise beni okuma gününe davet etti. Kabul ettim. Honaz'da da güzel bir okuma yapacağız herhalde. Ayrıca Denizli merkezde de güzel bir okuma yapacağız. Aceleye gerek yok! Sabırla, ekşi koruk ballanır. Selam ve sevgilerimle.

Kemal Yalçın”

Kemal abiye katılıyorum... Tartışmaların uzaması hiç kimseye bir şey kazandırmayacaktır… Artık gelecek yıl yapılacak “Merkezefendi Kitap Günleri” daha dolu dolu olacaktır… Alehte eleştirilerin Başkan Şeniz Doğan’ı üzdüğünü düşünüyorum…

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın fitilini ateşlediği “Kitap Fuarı” gerçekten de sosyal, kültürel hayatımıza katkıları olmuştur… Elbette başkanlarımızın hataları ve sevapları olacaktır… Günahları ağır basıyorsa, ayrıca düşünülür… Ama başkanlarımız Osman Zolan, Şeniz Doğan ve Avni Örki’yi kentimizi her alanda yaşanılır kılmaları için seçtik… Zaman tanımak gerekiyor…

ARILAR SİYASETE GİRERSE NE OLUR?

Sosyal medyayı çok etkin kullanan Denizli Barosu avukatlarından Atilla Sezener, bil ve birikimlerini paylaşıyor. “BAL ÜZERİNE BİR KAÇ NOT” başlıklı yazısında kahvaltılarımızın olmazsa olmazı balı sevenlere uyarıları da bulunuyor… Atilla Sezener’in uyarılarında, ülkemizdeki arıların az bal yapmasını siyasete bağlaması müthiş olmuş…

“O akıl almaz dev dünyanın işçi arıları, 42 günlük ömürlerini tamamlayıp öldüler ama görevlerini yapıp petekleri balla doldurdular. Şaheser ürünleri kovanlardan çıkmaya ve süzülmeye başladı.
*
Yıllar önce bir bilgi edindim ve o bilgi çok dikkatimi çekmişti. Eğer doğal olarak üretilmiş ve iyi korunmuşsa, bal asla bozulmuyor ve yıllar sonra tüketilebiliyor.
Kısaca bal da diğer gıdalardan farklı olarak son kullanma tarihi yok. Uzmanları dinlersek:
- Markasından emin değilseniz petek baldan uzak durun.
- Petekle birlikte satılan balların yüzde 85’i sahtedir.
- Arı da yapmış olsa peteği yemeyin. Sonuçta balmumudur. Vücuda yararı yoktur, her türlü kalıntıyı üzerine çeker.
*
- Kovan başına yıllık bal üretimi Kanada’da 64, Avustralya’da 55, Arjantin ve Macaristan’da 40, Çin’de 33, Meksika’da 27 kilodur. Türkiye’de ise 17 kilodur.
Bu durumda aklıma gelen şu oluyor: Ya bizde arıcılar, bilim dışı hababam metoduyla bal üretiyorlar, ya da arılar siyasete girdiler; çok ses çıkarıp, az üretiyorlar.”

Arıların siyasete girmesini istemeyiz…

PAMUKKALE VE LAODİKYA’NIN GELİRİ DENİZLİ’DE KALMALIDIR” ÇAĞRIMIZIN 1691’İNCİ GÜNÜDÜR…

Pamukkale ve Laodikya Antik Kenti’nin gelirleri, Denizli’ye kalmıyor... Hierapolis, (Kutsal Şehir) binlerce yıldır, insanlara şifa dağıtıyor… Pamukkale ve Laodikya son yıllarda, Denizlililerin ilgi odağında değil… Artık, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın uygulamalarıyla Denizlililerin “Laodikya ve Pamukkale Sevgi Ateşi” söndü… Geçmişte, Denizlililer gelen konuklarını Pamukkale ve Laodikya’da ağırlar ve fotoğraf çektirerek anılarını ölümsüzleştirirdi… Şimdiler de ise; böyle anılar ölümsüzleşmiyor… “Pamukkale ve Laodikya’nın Geliri Denizli’de Kalmalıdır” çağrımıza Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, yanıt verene kadar devam edeceğiz…

PAZARTESİ’NİN SÖZÜ:

“Türkiye’nin güvenini amaç edinen, hiçbir başka ulusun aleyhinde olmayan bir barış yolu, her zaman bizim ilkemiz olacaktır.”

Mustafa Kemal ATATÜRK

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Pekdüz
Mehmet Pekdüz - 9 ay Önce

Kemal Yalçın'ın mektubunu köşenize almışsınız. İyi de etmişsiniz, Kemal Yalçın Honaz'dan yetişen uluslararası üne sahip değerli bir yazar. Mektubundaki yalınlık Türkçe'yi ne kadar güzel kullandığının bir kanıtı. Onun eserlerini okuyarak aydınlanmamızı sürdürebiliriz. Böyle yerelden evrensele açılmış yazarlar halkımızın aydınlık yüzü.