Yeni bir yıla girerken

Yeni bir yıla yeni başlangıçlarlabaşlamaya ne dersiniz? Çoğu kişi bu tür bir algıya sahiptir. Değişim için hepbir neden olsun isteriz. Bayramdan sonra, yılbaşından sonra, hafta başındansonra gibi… Aslında bir erteleme sorunu gibi kabul edilebilecek bu türbeklentiler kişisel gelişim ve değişim bakımından engelleyicidirler. Değişim vegelişim her zaman mümkündür, sabır gerektirebilir ancak ertelemeyi gerektirmez.


Değişim ve gelişim, düşünce dünyamızdayaşananların farkındalığıyla mümkün hale gelir. Farkına varmak ataletinyenilmesi ve hedeflerin gerçekleştirilmesinde başlangıç noktası gibidir.Bireyin düşüncelerinin farkına varması yaşamını anlamlandırması bakımından daönemlidir. Yaşamın bir anlam ifade etmesi ve daha renkli, yaşanabilir olmasıçoğu zaman farkında olmakla mümkündür. Farkına vardığınızda, zamanı verimlikullanabilir, süreçten keyif alabilir ve hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 


Duyarlı vatandaş yaklaşımıyla uyumhalindeki farkındalık algısı, bazı önermelerin eşliğinde bireylerin kendilerinimutlu birer varlık olarak görebilmelerini daha mümkün kılabiliyor.

Şimdi sizlerle bu önermeleripaylaşmak istiyorum:

·        Kişi kendisiyle ilgilenmelidir. Kendinisevmelidir. Eğer bir başkasının karşısında kendisine de değer verirse, bukişiyi mutlu edecektir. Her birey kendine özgüdür ve biriciktir. Dolayısıylasiz de kendinize özgü olmakla birlikte bir değersiniz.

·        Kıskançlık, fesatlık, hiyanetlik ve cimrilikgibi kötücül duygulardan uzak durun. Kendinizi sevdiğiniz kadar kendinizdışındakileri de sevin. Kıskanacağınıza bu sevgi için çaba gösterin.Kazanımınız daha fazla olacaktır.

·        İçinde yaşadığınız toplumla ilgilenmelisiniz.İçinde yaşadığınız toplumun değer yargılarına uyacak kadar akıllı davrandığınızdakendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Kimi zaman çatışsanız da bir topluma aitolmak size güven verecektir.

·        Yaşamınızdan siz sorumlusunuz. Ötekilerindünyanıza etkisi sizden sonra gelir.

·        Hayat yanlışları, hataları, artıları veeksileriyle bir bütündür. Hata yapma özgürlüğünüzü kendinize tanıdığınızda dahaaz hata yaptığınızı göreceksiniz. Bu diğerleri için de geçerlidir.

·        Ön yargılı ve katı olmadığınızda değişime ayakuydurmanız ve bazı gerçekleri kabul etmeniz daha kolay olacaktır. Uyum yaşamaatılan bir kancadır.

·        Gelecek belirsizdir. Bu insana tanınmış enönemli ayrıcalıklardan biridir. Belirsizlik kötümser anlam yüklenerek birgelecek falcılığına uyarlandığında kötüdür.

·        Yetenekleriniz ve bilgileriniz doğrultusundayaşama katılımda bulunun. İyi ve güzel şeylerle meşgul olmak ve üretmek işeyaramanın ilk adımıdır.

·        Kendinizi ve başkalarını olduğu gibi kabul edin.Bir sevgi yaşıyorsanız bunun karşılıksız olmasına özen gösterin. Bu asil birdavranıştır.

·        Risk almaktan korkmayın. Risk alabilmek başarı veüretkenlik için önemli bir aşamadır.

·        Beklentilerinizde ayaklarınız yere bassın.Ulaşılabilir hedefler başarı ve mutluluğu birlikte sunarlar.

 

Bunlar elbette olmazsa olmazdeğil, yaşamı anlamlı kılmak adına yardımcı unsurlardır. Uyguladığınızda bunufark edeceksiniz. Değişim sabır gerektiren bir uğraştır ve daimidir. Değişimiarzu eden kişiler için tüm bu öneriler bir anlam ifade edebilirken diğerleriiçin tamamen gereksiz yaptırımlardır.

Tercih sizin!

 

YORUM EKLE