YENİ TORBA KANUNUN EKONOMİK ETKİSİNE DAİR..

Bütçe, haziran ayında 12,1 milyar lira, ocak-haziran döneminde 78,6 milyar lira açık verdi. Bu rakam, yıl sonu bütçe açığı hedefine çok yaklaşıldığını gösteriyor ki tehlike arzediyor. Bütçe açığının tedirgin edici boyutlara ulaşmasının en önemli sebebi, bir seçim yılı oluşu, 2018 ikinci yarısından bu yana devam eden durgunluk ve likit problemler ile tahsilat yapılamayışı. 2019 yıl sonu bütçe açığı hedeflenen rakam olan 80.6 Milyar TL’yi aşacak diyebiliriz. Ülke çapında hem tasarruf seferberliği hem ekonomik hareket seferberliği şart.

Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi komisyondan geçti, muhtemelen genel kurulda da kabul edilerek yasalaşacak. İçerisinde tartışmaya sebep olan T.C. Merkez Bankası İhtiyat Akçesinin hazineye aktarımı düzenlemesi yanında daha birçok mali ve ekonomik düzenlemeler içeriyor. Ekonomiyi belki de en ilgilendireni Varlık Barışı Düzenlemesi. Bu hükümden yararlanılabilmesi için bildirilen veya beyan edilen kayıt dışı varlık tutarlarına ilişkin %1 vergi vadesinde ödenecek, varlıklar bildirimin yapıldığı tarihten itibaren 3 ay içinde Türkiye’ye getirilecek veya Türkiye’deki banka ya da aracı kurumlarda açılacak bir hesaba transfer edilecek. Hedefleri tutturmakta zorlanan Bütçeye pozitif etkisi itibariyle varlık barışını 6 ay daha uzatan bu düzenleme hem mecburidir, hem bütçeye hem de kayıt dışı varlıkları ekonomiye kazandıracak olması anlamında yararlı olacaktır. Fakat sürekli af, yapılandırma ve düzenleme beklentisine yol açması ekonomik aktörlerin mali moral değerlerini zedelemektedir.

Torba kanun ile Merkez Bankasının yıllık safi karının %20’sinin hazineye aktarılacak olması bir sorun değil, asıl sorun kullanımda. İhtiyat akçesi olarak adlandırılan ve hem ekonomi yönetiminin hem toplum algısının kefen parası gibi baktığı bu rakam karlı kamu girişimsel ve üretken özel sektöre teşviksel anlamda çok iyi kullanılıp %40 etkiyle geri dönecekse çok fazla spekülatif cümleye gerek yok.

Diğer taraftan, nisan ayında, 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı 6,3 puan yükselerek yüzde 23,2 oldu. İşsizlik oranı, 15-64 yaş grubunda ise 3,5 puan artışla yüzde 13,3 olarak gerçekleşti. Mevsimsel etki nedeniyle Eylül ayına kadar oranlar biraz daha düşecek. Fakat, genç işsizliğe dikkat edilmeli. 29 yaşına kadar olanların girişimciliğine verilen destekler anlamlı. Ayrıca tarım ve su ürünleri lisans okuyanların kırsalda yaşam koşuluyla desteklenecek olması da isabetli adımlar.

YORUM EKLE

banner187

banner186