Honaz’da yine ve yeniden seçim heyecanı

Denizli’nin Honaz İlçesi’nde AK Parti tarafından yapılan itirazın sonucundan Yüksek Seçim Kurulu tarafından verilen seçimlerin yenilenmesi kararının ardından seçim takvimi yeniden başladı. 2 Haziran’da yeniden sandık başına gidecek seçmen listeleri değişmedi ve askıya da çıkmayacak. Seçim, aynı seçmen ve belediye başkan adaylarıyla yapılacak.

Honaz’da yine ve yeniden seçim heyecanı

31 Mart Yerel Seçimleri’nin ardından AK Parti tarafından 8 kısıtlı seçmenin oy kullandığı iddiasıyla Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) yapılan itirazlar sonucunda, YSK, Denizli’nin Honaz İlçesi’nde seçimlerin iptal etti ve yeni seçimin 2 Haziran’da yapılmasını kararlaştırdı. Öte yandan, 2 Haziran’a kadar Honaz Belediye Başkanlığı’nı yürütmesi için Vali Yardımcısı Turan Atlamaz görevlendirildi. Seçim heyecanının yine ve yeniden yaşayacak olan Honaz için İlçe Seçim Kurulu, çalışmalarına başladı. İlçedeki seçmen listeleri askıya çıkarılmadan aynı seçmenle seçime gidilecek. 2 Haziran’da yeniden sandık başına gidecek olan ilçede, 31 Mart’ta yarışan adaylar, katılabilecek. Seçimler için aday değiştirme kriteri ise mevcut adaylardan istifa ya da ölüm olayının olması.

HONAZ’DA NELER YAŞANMIŞTI?

31 Mart Yerel Seçimleri’nde yarışı 8 oy önde tamamlayan CHP Adayı Yüksel Kepenek kazanmış, AK Parti önce İlçe Seçim Kurulu, ardından da İl Seçim Kurulu’na itiraz etmişti. 8 olan oy farkı İlçe Seçim Kurulu’nda 3’e, İl Seçim Kurulu’nda da 1’e düşmesine rağmen sonuç değişmemiş, kazanan yine CHP Adayı Yüksel Kepenek olmuştu. Ancak, AK Parti bu kez YSK’ya başvurarak, 8 kısıtlı seçmenin oy kullandığı iddiasıyla seçimlerin iptalini istemişti. YSK, Denizli’nin Honaz İlçesi’nde seçimlerin iptal etti ve yeni seçimin 2 Haziran’da yapılmasını kararlaştırdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER