Kepenek; “Haklarımı helal etmiyorum”

Denizli’nin Honaz İlçesi’nde Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından seçimlerin iptal edilmesi kararının ardından basın açıklaması gerçekleştiren Millet İttifakının CHP’li adayı Yüksel Kepenek; “Ben harcadığım her kuruşun engelli oğlumun haklarından kısarak bu noktaya getirdim. O yüzden onlara hakkımı helal etmiyorum, yazıklar olsun diyorum” dedi.

Denizli’nin Honaz İlçesi’nde 31 Mart Yerel Seçimleri’nde CHP Adayı Yüksel Kepenek 9 bin 389, rakibi AK Partili Turgut Devecioğlu ise 9 bin 381 oy almıştı. AK Parti'nin ilçe seçim kuruluna itirazı sonrası 41 sandıkta oylar yeniden sayılmış, oy farkı da 3'e düşmüştü. AK Parti ve CHP'nin sonuçlara ilişkin İl Seçim Kurulu’na yaptığı itiraz üzerine 13 sandıkta geçersiz oyların yeniden sayılmasıyla Kepenek ile Devecioğlu arasındaki fark 1'e inmişti. AK Parti, Yüksek seçim Kurulu’na (YSK) itirazda bulundu ve YSK, Honaz’daki seçimleri iptal etti. CHP’li Yüksel Kepenek, 2 Haziran’da yenilenecek seçime dair basın toplantısı düzenledi. Kepenek; “Biz bu seçimi kazandık ama elimizden almak için her türlü oyunu oynadılar, her türlü hileye başvurdular. Halk; ‘yeter artık düşün yakamızdan, bu seçimin sonucuna halk karar verdi, buna karışmayın’ dedi. Ama duymadılar. Bu devletin listesi ve bu listede oy kullanan herkesin oy güvenliği devlete aittir. Ben harcadığım her kuruşun engelli oğlumun haklarından kısarak bu noktaya getirdim. O yüzden onlara hakkımı helal etmiyorum, yazıklar olsun diyorum” dedi.

“AKBAŞ’A DEMOKRASİ ANITI YAPTIRACAĞIM”

Kendisinin 27 yıl devlet memurluğu yaptığını söyleyen Kepenek; “Halk 2 Haziran’da daha güçlü şekilde tescil edecektir. Bizim çok güçlü bir ekonomimiz yok ama çok güçlü bir yüreğimiz var. Bizim arkamızda dimdik örgütümüz var, kahraman seçmenlerimiz var. Bu seçimde öyle hikayeler yaşadık ki, 31 Mart akşamı Akbaş Mahallemizde demokrasi kahramanları sandıkların üstüne oturdu. Sandıkları teslim almak için gittiler. Bir kadın, bir çocuk, bir erkek, elinde çapayla o sandıklara sahip çıktıysa demokrasi Honaz’da, Akbaş’ta kazandı. Belediye başkanı seçildiğimde Akbaş’a bir meydan yaptıracağım. O meydana da Demokrasi Anıtı yaptıracağım. Figürü de belli. Seçim sandığı, üzerine bir çocuk oturmuş, anne, bir yaşlı amca, ellerinde çapayla, orakla seçim sandığına sahip çıkıyor” diye konuştu.

“HER SEÇİMİN KENDİ İÇİNDE HASSAS DİNAMİKLERİ OLUR”

YSK’ya 2 Haziran listelerini düzgün ve hatasız yapma çağrısında bulunan CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, “Hak kavramının, adalet arayışının ve hukuk temelli bir hayatın ‘pardon’u olmaz. Seçmen listelerinin düzenleyeni belli. Yüksek Seçim Kurulu’nca düzenleniyor, tasnif ediliyor, bölgelere gönderilip askıya çıkarılıyor. Askı süresinde gelmeyen bir itiraz, sandık esnasında tutulmayan bir tutanak, sonuçlar ilçe ve il seçim kurullarında değerlendirilirken konulmayan bir şerhin olmadığı bir durumda Yüksek Seçim Kurulu kendi hatasını Yüksel Kepenek’e ödetmeyi tercih etmiştir. Her seçimin kendi içinde hassas dinamikleri olur” dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2019, 18:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER