YEREL SEÇİMLERE SADECE 153 GÜN KALDI

Denizli politik arenasında şu sıralar “yerel seçimlerde kimler aday olur? Partilerin adayları kimler, hangi başkanlar bir daha aday olacak veya hangi belediye başkanı bu seçimde yeniden gösterilmeyecek?” soruları siyasi kulislerde en çok konuşulan politik konular olarak dikkat çekiyor.. Denizli’de Belediye Başkanlıklarına aday olan isimler içinde en erken ve en garanti olan aday ismi; Büyükşehir Bağımsız Belediye Başkanı Uğur Tatar ile mevcut Başkan Osman Zolan Denizli’de adeta 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin “olmazsa olmaz” isimleri..

CHP’DE ADAY ADAYI BAŞVURULARI 1 HAFTA UZATILDI

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri öncesi siyasi partilerde başlayan “aday adayı başvuruları ve aday adaylığı açıklamaları” tüm hızıyla sürerken, Denizli’de siyasi partilerin aday adayı isimleri de birer birer ortaya çıkmaya da başladı. CHP’de 19 Ekim Cuma tarihi olan aday adayı başvuruları için son gün, genel merkez kararı ile 1 hafta daha uzatıldı. Denizli CHP’de şu anda merkezdeki 2 büyük ilçe için aday adaylığı başvurusu yapan 3 isim bulunuyor. Bu isimler; Pamukkale Belediyesi Başkanlığı için Ahmet Divarcı, Merkezefendi Belediye Başkanlığı için Sabri Yıldız ve yine Merkezefendi Belediyesi başkan aday adaylığını duyuran Sedat Demirci şeklinde sıralanıyor..

DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR İÇİN CHP’DE EN GÜÇLÜ İSİM ADNAN KESKİN

Yerel seçimler öncesi Denizli CHP’de aslında tam da eski başkanlardan “Ali Marım’ın sevdiği siyasi havanın, politik rüzgarları” esiyor. Aslında “gel deseler, gelecek ve adaylığa soyunacak” bir heyecanı halen yüreğinde taşıyan Ali Marım,  büyük olasılıkla bu seçimlerde de Denizli CHP adına Seçim Komitesi Başkanlığını yürütecektir..

Denizli CHP’de en kolay ve en etkili olacak plan aslında hazır. Hem de “çok” hazır. Denizli Büyükşehir ve iki büyük ilçe Pamukkale ve Merkezefendi belediye başkan adaylıkları için ise, parti tabanı (en çok) “Denizli’nin kare ası” diye yorumladığı; Adnan Keskin, Gülizar Biçer Karaca ve Melike Basmacı” isimlerini aday görmek istiyor. Ve “Keskin’le CHP Denizli’de bu seçimi alır” yorumunu da sürekli yapıyor. Bu arada ilçelerde CHP’nin en garanti başkan adayı olarak ise; Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay ile Bozkurt’un CHP’li Kadın Belediye Başkanı Birsen Çelik gösteriliyor. Çelik ismi ayrıca “CHP’nin Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı da olabilir” yorumlarına da konu oluyor.

AKBABA; BASMACI VE İLHAN ÜZERİNDE DURUYOR

Öte yandan Denizli CHP’den gelen son kulis bilgilerine göre; İl Başkanı Mahir Akbaba’nın yeniden Baro Başkanı seçilen Müjdat İlhan ve eski Vekil Melike Basmacı üzerinde ağırlıklı olarak durduğu ve bu iki ismi Denizli’de aday görmek için yoğun ikna turları gerçekleştirdiği de belirtiliyor. Ayrıca geçtiğimiz hafta içerisinde Mimar Arif Balkanay’ın sosyal medya aracılığıyla paylaştığı mesajında “her daim göreve hazırım” göndermesi yapması dikkat çekiyor. İl Başkanı Mahir Akbaba Adnan Keskin için ise, “O bir parti büyüğümüz, onunla ilgili kararı ve yorumu genel merkez yapar” diyor..

AK PARTİ’DE ADAYLIK BAŞVURULARI 5-12 KASIM’DA

AK Parti’de ise 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri ile ilgili aday adaylığı başvuruları 5-12 Kasım tarihleri arasında yapılacak. AK Parti’de bazı büyükşehir belediye başkan adayları ile Doğu ve Güneydoğu illerine ilişkin adayların isimleri erken açıklanacak. Denizli AK Parti’de yerel seçimler öncesi siyasi kulisler ve adaylık yarışı oldukça kıran kırana geçeceğe benziyor.

BU ADAY TANIMI SANKİ ZOLAN İÇİN YAPILMIŞ

Bu arada AK Parti’nin yerel seçimlerde “Aday adaylarında arayacağı özellikler”de oldukça dikkat çekiciydi.  “Kirlenmemiş, mütevazı, angaje olmayan ve güler yüzlü” adaylarla yerel seçimlere gideceğini açıklayan AK Parti Genel Merkezi, artık belediye başkanı olacak isimler ve kadrolarından normalde yapılması gereken rutin belediye hizmetleri dışında şeyler  ve ağırlıklı insan üst yapısına, “insana yatırım” istediğini duyurdu. (Bunu bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan söyledi)

“Kirlenmemiş, mütevazı, angaje olmayan ve güler yüzlü adaylar.” Denizli’de bu tanımı duyan herkes; “Bu adeta Osman Zolan tarifi” demekten kendini alamıyor ve ekliyor; “Denizli’de AK Parti kazanırsa; Osman Zolan ile kazanır..”

OSMAN NURİ FİLİZ BÜYÜKŞEHİR’E ADAY

Öte yandan Denizli AK Parti’de geçtiğimiz hafta Büyükşehir için aday olacağını açıklayan bir isim daha sahne aldı. Kim mi? Osman Nuri Filiz.. AK Parti Kurucuları arasında yer alan eski Milletvekili (Ve Kredi Yurtlar Kurumu’nun eski Denizlili Genel Müdürü) Osman Nuri Filiz Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylık başvurusu yapacağını duyurdu.

İŞTE MERKEZEFENDİ VE PAMUKKALE İÇİN OLASI AK PARTİ ADAY ADAYLARI

Pamukkale Belediyesi’nin mevcut Başkanı Hüseyin Gürlesin 31 Mart 2019 seçiminde de doğal olarak ve avantajları ile yeniden aday. 2014 seçiminde olduğu gibi Pamukkale için AK Parti’de aday adayı olarak ismi geçen politik aktörlerin sayısı bir hayli fazla. Kimler mi? “Hasan Oymak, Süleyman Kocasert, Hasan Aracı, Birtan Şahan, Nihat Turgut, Ali Taşevli, M. Ali Yılmaz” AK Parti’de Pamukkale Belediyesi için adı en çok geçen olası aday adayları.  Diğer taraftan; Merkezefendi Belediye Başkan adaylığı için mevcut Başkan Muhammet Subaşıoğlu yeniden aday olduğunu çoktan açıkladı. Subaşıoğlu da iddialı ve avantajlı. DENİB eski Başkanı Süleyman Kocasert’in ismi Merkezefendi için de geçiyor. (Pamukkale ve Merkezefendi ilçelerine en çok yakıştırılan AK Partili isim şu sırlar Kocasert’ten başkanı değil) Ayrıca; AK Parti eski İl Başkanlarından Avni Örki ile Kızılay Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Erdal Otçu’nun ismi de AK Parti’nin Merkezefendi Belediye Başkan adaylığı kulislerinde çokça geçiyor.

BÜTÜN GÖZLER ZEYBEKCİ’DE

Evet, yerel seçimler öncesi Denizli AK Parti çok hareketli ve heyecanlı bir dönem yaşıyor. Peki, Denizli’de AK Parti’nin adaylarını belirlemede en çok kimin sözü dinlenecek? Tabii ki Denizli AK Parti’nin Patronu Bakan Nihat Zeybekci’nin sözü ve ağırlığı bu seçim öncesinde de en çok hissedilecek.

DENİZLİ MHP VE İYİ PARTİ’DE YEREL SEÇİM HAREKETLİLİĞİ

Öte yandan Denizli MHP’de de büyükşehir ve büyük iki ilçe; Pamukkale ve Merkezefendi Belediyeleri için aday isimler yüksek perdeden anılmaya başlandı. Bu isimler arasında, PAÜ Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Turgut Tok, eski Belediye Başkan Yardımcısı Ümit Bahtiyar ve Genel Merkeze Denizli’nin tüm ilçeleri için aday listesi sunan İl Başkanı Cafer Birtürk isimleri de siyasi kulislerde yoğun olarak konuşuluyor.

İyi Parti’nin Denizli Büyükşehir’de ve büyük iki ilçede İl Başkanı Hasan Akgün ile (Büyükşehir adaylığı için de) ANAP eski Grup Başkan Vekili Beyhan Aslan ismi üzerinde durduğu gelen kulis haberleri arasında yer alıyor.

YORUM EKLE