YEREL TOHUMLAR

Denizli Yörükleri Derneğinde Atalık Tohum Denizli grubu ile birlikte tohum takası düzenlendi. Ülkemizde farklı yerlerde düzenlenen tohum takas etkinlikleri ile yerel tohumların kullanılmasının yaygınlaşması, geleneksel bilgilerin paylaşılması, tüketicilerde yerel tohum bilincinin oluşturulması, yerel üretim ve tüketim konularında bilinç oluşturulması hedeflenmektedir. Halkın yerel tohumların korunması konusundaki çaba göstermesinin vurgulanması, yaşamla özdeş olan tohum ve gıdanın geleceği ile gıda güvencesinin sağlanması konularında tehlikelere dikkat çekilmesi, tohum konusunda kaygıların dile getirilmesi amaçlanmaktadır.

Tohum takas şenlikleri ve etkinlikleri sayesinde daha fazla kişi, oluşturulan politikalar, yerel tohumlar ve küçük çiftçilerin öneminden haberdar hale gelmektedir. Tarımla ilgili derneklerin tohum takas şenliklerine katkı vermesi etkin bir yöntem olarak değerlendirebiliriz. Bu düşünce ile Denizli Yörükleri Derneği’nde halka açık takas etkinliği düzenlenmiştir.

Ülkemizde tohum takas şenlikleri sonrasında yerel yönetimlerin desteği ile üretici pazarları kurulmuş ve yerel tohumlardan üretim yapan üreticilere ayrıcalıklı tezgah kurma olanağı sağlanmıştır. Yine bazı şenlikler sonrasında topluluk destekli tarım sistemleri oluşturulmuştur. Benzer çabalar Denizli için de gündemdedir. Merkezefendi Belediyesi yerel üretici pazarının bu konuda büyük bir eksikliği gidereceğini umuyoruz.

Yerel üretici pazarı ve takas faaliyetleri sonucunda tüketiciler yerel tohumlardan üretilmiş sağlıklı gıdalara aracısız ulaşabilmektedir. Bunun yanı sıra yerel yönetimlerin tohum takas şenliklerinde aktif olarak yer alması, çiftçilerde yerel ürünlerin üretilmesine yönelik teşvik oluşturmaktadır. Tohum takas şenlikleri vasıtasıyla yerel yönetimler ile köylüler arasında daha sıcak ilişkilerin kurulmasına yol açacaktır. Örneğin, yöredeki üreticilere yerel tohum ve fide dağıtımı yapan, yerel tohum ağını her geçen gün daha da genişleten İzmir Seferihisar Belediyesi’nin kurmuş olduğu tohum merkezi, tohum takas şenliklerinin önemli bir örnek olmuştur. İlimizde de Honaz ve Çameli belediyelerinin çalışmaları bulunmaktadır.

Denizli'de dinamikleri harekete geçirebilmek düşüncesi ile Atalık tohum takası Denizli Grup Başkanı Müjgan Bozan ve Denizli Yörükleri Derneği Başkanı Yaşar Celal Ceylan tarafından Denizli Yörükleri Derneği’nde tohum takası düzenlendi. Bu etkinlikte Denizli Yörükleri Derneği’ne de üye olan Denizli Atalık Tohum Grubu birlikte çalışma kararı alarak yerel tohumların çoğaltılması ve bu konuda bilinç oluşturulması için çalışma kararı alındı. 

Etkinlikte Atalık tohumlardan bozulmamış mısır, domates, fasulye, börülce, salatalık, acur, kavun, karpuz, kabak tohumları dağıtıldı. Takasa Denizli Yörükler Derneği yönetim kurulu üyeleri ve kentten vatandaşlar katıldı. Yerel tohum konusunda çalışmaların sürmesinin kırsal kalkınmaya büyük katkıları olacağını söylemek yanlış olmaz. Halkın yerel tohumlara ve yerel ürünlere ilgisinin yoğun olması ve pazarda tercih edilmesi çiftçinin emeğinin karşılığını alması demektir. Çiftçimiz emeğinin karşılığını alır ise binlerce yıllık tadı, kokusu bozulmamış tarım ürünlerine ulaşmamız mümkün olacaktır. Sağlıklı gıda için temiz toprak, bozulmamış tohum ve iyi tarım uygulamaları şart. Hepimize bu konuda düşen görevler var. 

YORUM EKLE