YERLİ ÜRETİM

Yerli traktör, yerli otomobil, yerli gıda, yerli tekstil, yerli üretim... Biz her şeyin yerlisini Türk malı olanını severiz.

Çocukluğumuzun yerli malı haftaları hala aklımızdadır. O günler hepimizin hafızalarında derin izler bırakmışlardır. Yerli otomobil tanıtımı günü hepimizin gözleri parladı.  Kimisi sevinç gözyaşları döktü.  Kolay mı 60 yıldır bekliyor insanımız yerli otomobili.

Her alanda yerli üretimi tüm kalbimle destekliyorum. İthalat azalır, ihracat artarsa zenginleşiriz. Yerli araçların üretilmesinde çalışan ekibe teşekkürler. Sabırsızlıkla bekliyoruz. Umarım üretim süratle başlar.

Yerli üretim deyince nasıl tek yürek oluyoruz gördünüz mü? Bu millet güzel olan her şeyi alkışlamasını biliyor, destekliyor. Necip millet, irfanı yüksektir diye boşuna demiyorlar. 

Birlikte güzelsin Türkiyem.

Ben sözü yine tarımsal kalkınmaya getirmek istiyorum.  Her şeyden önce yerli gıda yerli tarım ürünü ve yerli üretim için çiftçimiz ve köylümüz.

Köy ürünleri için pazar istiyoruz.  Kuru ürünler, baklagiller,  zeytinyağı, süt ürünleri vb. satışı için kooperatif satış mağazaları istiyoruz. Geçmişte uygulanan tanzim satış mağazalarının benzerini Kooperatif mağazaları olarak kuralım.

Yerel yönetimlerden bu konuda büyük destek gerek. Destek veren İzmir, Aydin, Eskişehir gibi belediyelerimizi kutluyorum.

Tarımsal üretici örgütleri olan kooperatifler ve üretici birlikleri desteklenirse çiftçimizin cebi para görür. İşlenmeyen tarla kalmaz. Köyden kente göç durur ve hatta köye dönüş başlar. Köy okulları tekrar açılır ve köyler yeniden şenlenir. Yerli tohum yerli yem ve ilaç ile işe başlasak tarımımız tamamen yerli hale gelir. Tarlaları elden çıkarmazsak toprak zaten bizim, köylü bizim.  

Yerli otomobil için kaç Lira olursa olsun tercihimi yerli otomobilden kullanırım diyen yüce gönüllü Türk insanları tebriği hak ediyor. Öyleyse aynı yüce gönül pazarda da markette de yerli et, yerli mercimek, pirinç, sarımsak, muz talep etmeli. Pahalı diye yerli ürünlerden vazgeçmemelidir.

Ülkenin köylerinde yapılan tarımsal üretim bütünüyle yerli ve millidir. Yerli malı bu denli gündemde iken tekrar hatırlatayım. Köy ürünlerine hep birlikte sahip çıkalım. Geçen hafta Kale kaymakamlığı bizleri Kale köyleri ile bir araya getirdi. Benzer etkinlikler yurt çapında yapılmalı köy insanı ürününü kente ulaştırmalıdır ki yerli üretim devam etsin.

YORUM EKLE