YERYÜZÜ CEHENNEMİ

“Günümüzde insan olmanın

           Çok ağır bir bedeli var

Ya parçası olacaksın alçaklığın

             Ya seni parçalarlar

               Oysa insan olmak

Çoğalabilmektir başkalarıyla

İnsansın, birinin canı yanarken

      Senin de canın yanıyorsa

Ataol BEHRAMOĞLU

9 Ekim 2015 akşamı “Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’ne katılmak için yine yollara düştük. Otobüsümüzde genç arkadaşlar çoğunluktaydı. Şarkılar, türküler söyleye söyleye yolculuğumuzu sürdürdük. Biz de gençlerin umutlu, “geleceğe dair başka bir alem” isteyen türkülerine katıldık. İnsan gençlerle olunca, kendini daha genç hissediyor; on sekizli, yirmili yaşlarına dönüyor. O yaşlarda biz de bugünkünden farklı, güzel günlere dair türküler söylüyorduk. Biz türkülerimizi “gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan günler” için söylerdik. Aynı türküleri söyleyen gençlerle omuz omuza olmak, yan yana yürümek güzeldi.

Molalarda, dinlenme yerlerinde ülkemizi, dünyayı değerlendiriyor, bir takım yargılarda bulunuyorduk. Gençler çok sağlıklı, bilimsel, lâik, akla uygun ve mantıklı değerlendirmelerde bulunuyordu. Hele içlerinden birisi, çok daha güzel düşünceler söylüyor, dikkatleri üzerinde topluyordu. Her dinlenme yerinde onu dinledim, dinlerken çok mutlu oldum. Onu dinlerken rahat ve güzel günlere inanıyordunuz. Bu dinlediğim delikanlı sezgi gücü olan, yaşadığı toplumu ve dünyayı iyi değerlendiren, aydınlık bakışlı bir güzel insandı. Bu yakışıklı ve aydınlık yüzlü delikanlının adını sormak aklıma gelmemişti. Ankara Garı'nın yakınlarında bir yerde otobüsten indik. Gençler, kendi arkadaş kümelerine katıldı. Biz de Eğitim-Sen’li eğitim emekçilerinin arasında yerimizi aldık.

Ankara Garı'nın önünde biriken meslek grupları, işçiler ve gençler yürüyüşe geçip miting alanına doğru gideceklerdi. Akın akın insan geliyor, bulunduğumuz yere insanlar sel olup akıyordu. Bu manzaraya baktığımda emekçilerin güzel bir mitingi olacak, oradan tüm ülkeye emekçi bakışı yansıyacak demiştim. Her renkten, her görüşten muhalif kesim vardı toplanma alanında. Bu kadar farklı görüşten insanın birlikte yürümesi bizi umutlandırıyor, gülümsetiyordu. Bu dev insan kitlesi içinde aklımıza hiç kötü bir şey getirmedik. Bu insan seline kimse engel olamaz diyor, içimiz umutla doluyordu.

                                                                              ***

Bu duygular içinde toplanma alanında beklerken, arka arkaya iki patlama oldu, şaşkındık. Ne oluyor diyorduk, bir süre sonra yaralılar taşınmaya başlayınca gerçeği anladık. Toplanma alanına bomba konmuş çok yaralı var deniyordu. Daha sonra ölen arkadaşlarımız olduğu söylendi. Herkes o kargaşada, panik içerisinde arkadaşlarını arıyordu. Bir kısmı hastanelere koşturmuştu. Ankara'da başkentin göbeğinde bir cehennemi yaşıyorduk. İnsanlar bağırıyor, çağırıyor, öfkeleniyor, ne yapacağını bilememenin çaresizliğini yaşıyordu. Yola çıkarken ki güzel umutlar yerini “yeryüzü cehennemi”ne bırakmıştı.

Miting iptal edildiğinden, herkesin otobüslerin yanına gelmesi istendi. Tek tek arkadaşlarımızı aradık, otobüslerin yanına çağırdık. Saat 14.30’a doğru arkadaşlar geldi; yalnız bizimle Ankara'ya gelen aydınlık bakışlı, dost gülüşlü genç yoktu. O çok sevdiğimiz bilgili, inançlı, dengeli, sözü dinlenir genç Korkmaz Tedik’miş. Öğrenince hepimiz bir daha yıkıldık, kahrolduk.

Gerici ve karanlık güçler gençlerin ve hepimizin Ankara'ya giderken ki sevincimizi, coşkumuzu çok gördü. Bizi korkutmak, yıldırmak istediler, aramızdan yüzün üzerinde insanı çekip aldılar. Aydınlık, rahat ve güzel bir Türkiye isteyenler, öteden beri devam eden uzun yürüyüşlerini sürdüreceklerdir. Yastayız, üzüntülüyüz ama geleceğe umutla bakmaktan bir an olsun geri durmayacağız. İleri, aydınlık, vicdanını yüreğinde taşıyan insanların yaşadığı, barışın, demokrasinin egemen olduğu, emeğin değer gördüğü bir Türkiye özleyenlerin başı sağ olsun. 6 yıl önce kaybettiğimiz canları saygıyla anıyoruz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bayram ayko
Bayram ayko - 8 ay Önce

Emeğine, kalemine, yüreğine sağlık.

Melek Altay Dank
Melek Altay Dank - 8 ay Önce

Hepsini saygıyla anıyoruz. Kalemine sağlık.