YIKILMA Kİ ÖLMEYESİN…

Evet, düştük. Hem de çok sert düştük sevgili okur.

Kalkar mıyız? Elbet kalkarız.

                                                                              ***

TÜRK-İŞ haziran ayında 4 kişilik bir aile için yoksulluk sınırının 20.818 TL, açlık sınırının ise 6.391 TL'ye yükseldiğini açıkladı.

                                                                              ***

Şimdi konumuz şu ki: ekonomik bir facianın tam ortasındayız, bu facianın sebebi sadece bugün değil daha doğrusu tek sebebi bugün değil.

Ben bu gün biraz farklı bir açıdan bakıp sorunun kaynağını, sebebini vs. anlatmaktansa bakar körlerden bahsetmek istiyorum. Yaşanılana şahit olup, görmezden gelen, süslü laflarla ülkenin kötü ekonomisini güzelleyen, biz hala çoğu ülkeye göre iyiyiz diyen, sırça köşklerinden insanlarımızın ne halde olduğunu göremeyenlere yazıyorum.

Düne göre bugün hep bir adım daha fakiriz fakat daha kötüsü ekmek alamadığı için ağlayan, pazara çıkmadığı için intihar eden, çocuklarının istediklerini alamayan aileler gerçeği gözümüzün önündeyken ihracat rakamları benim umurumda değil.

Şöyle büyüdük, böyle büyüdük, Uruguay bizi kıskanıyor, Paraguay dedikodumuzu yapıyor demenin veya olmayan ekonomimizi övmenin, yüceltmenin kime ne faydası var bilemiyorum.

Ben umutsuzum, her zaman savaşçıyım ama umutsuzum sebebi ise bir şeyleri düzelmek yerine inatla kötüleştirmeye çalışanlar, yanlış kararlar, hatalı hamleler.

Boyumdan büyük bir laf etmek istemiyorum ama sevgili okur hayatın gerçeklerini lütfen hepimiz görelim. Lütfen kötüye kötü diyelim, olmayana olmamış diyelim, yağcılığın, kimseye bir faydası yok, aksine zararı çok büyük. Yaşadık, gördük.

Açlık sınırı yani 4 kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı Mayıs 2022 için asgari ücretin çok çok üstünde, kaldı ki yoksul olmak için bile üst düzey yönetici olmanız gerekiyor mevcut düzende. Gidilen yol yol değil boşuna kendimizi kandırmayalım, evet henüz yıkılmadık ama ayakta olduğumuzdan da emin değilim sevgili okur.

Son olarak yine çok sevdiğim bir sözle kapanış yapmak istiyorum.

“Gerçeğin en büyük dostu zaman, en büyük düşmanı tarafgirlik ve en sadık arkadaşı da alçakgönüllülüktür.”

Charles Caleb Colton

Bol şans diliyorum sevgili okur. Güzel haberler sizlerle olsun!

YORUM EKLE