YILDIZ; “TÜRKİYE, KIBRIS KONUSUNDA SUÇU OLAN SON TARAFTIR” DEDİ, YUNAN MEDYASI KARIŞTI

NATO Parlamenter Asamblesi Siyasi Komite Üyesi AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, NATO Parlamenter Asamblesi “siyasi ve savunma komiteleri ortak toplantıları” için TBMM Heyeti üyesi olarak Atina’ya gitti. Eski Dışıişleri Bakan Yardımcısı Yıldız; Yunanistan Parlamentosu’nda gerçekleştirilen toplantılarda Türkiye’nin Ege, Doğu Akdeniz, Kıbrıs ile Göç ve Mülteci hareketleri konulardaki görüşlerini dile getirdi. Yıldız Yunan Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, “Türkiye, Kıbrıs konusunda suçu olan son taraftır. Türkiye ve Yunanistan anlamlı ve sürdürülebilir müzakerelerle anlaşmazlıklarını çözerse, bu bölgemizin Avrupa’da ve dünyadaki ağırlığını artırır” dedi. Ahmet Yıldız ayrıca, Yunanistan’la çözüm yolunda atılacak olumlu adımlarla özellikle Ege Bölgesi şehirleri ve Denizli’nin de kazançlı çıkacağını vurguladı.

YILDIZ “TÜRKİYE, KIBRIS KONUSUNDA SUÇU OLAN SON TARAFTIR” DEYİNCE..

Öte yandan, Ahmet Yıldız’ın Yunan Meclisi’nde Kıbırıs’la ilgili söylediği “Türkiye, Kıbrıs konusunda suçu olan son taraftır” ifadesi bazı Yunan Gazetelerinde manşet oldu ve tek taraflı eleştirildi. Yunanistan’a giden TBMM Heyeti’nde yer alan NATO Parlamenter Asamblesi Siyasi Komite Üyesi Ahmet Yıldız, Yunan vekiller Karayannidis ve Duzinas’tan sonra bir konuşma yaptı. Yunan Gazetelerinin; “Türk Milletvekili Meclis’te Tahrik Ediyor: Kıbrıs’ta tek taraflı yapılan sondaj çalışmaları önemli sonuçlar doğuracaktır. Meclis: Türk Milletvekili tehdit ediyor, ‘Türkiye Kıbrıs hususunda suçu olan son taraftır’ diyor, Syrıza Milletvekilleri sadece dinliyor, tepki göstermiyor” şeklindeki haberleri Syrıza Milletvekilleri Karayannidis ve Duzinas tarafından da eleştirildi. Syrıza Milletvekilleri,“Aramızdaki sorunları, Kuzey Makedonya’yla yaptığımız gibi dürüst bir uzlaşma yoluyla çözmemiz gerekiyor” şeklindeki ifadeleri sonrası söz alan Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız “Türk tarafı, Deniz Hukuku Sözleşmesine taraf değildir. Yunan tarafı bunu Uluslararası Hukuk olarak tarif etmektedir. Türkiye, Ege’de daha uzun sahil şeridine sahiptir. Bu bir anlaşmazlıktır ve Yunan tarafının tek taraflı yorum ve uygulamalarda ısrarcı olması nedeniyle bugüne kadar mümkün olmayan müzakerelerin gerçekleşmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

YUNAN BASINI’NI ÇILDIRTAN DENİZLİLİ

Denizlili Milletvekili ve eski Dış İşleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız’ın Yunanistan Meclisi’ndeki konuşması ve Syrıza Milletvekilleri Karayannidis ve Duzinas’ın tavrı Yunan Medyasını adeta çıldırttı. Yunanlı ve Vekiller ve Yıldız’la ilgili Yunanistan’ın haftalık “Proto Thema” ve günlük “To Vima” gazetelerinde yer alan haberler ve suçlamalardan bazıları ise şöyle;

-SYRIZA Milletvekilleri Karayannidis ve Duzinas, tepki göstereceklerine “aramızdaki sorunları, Kuzey Makedonya’yla yaptığımız gibi dürüst bir uzlaşma yoluyla” çözmemiz gerektiğini ifade etmişlerdir. Türk Milletvekili Ahmet Yıldız ise, “Türkiye, Kıbrıs konusunda suçu olan son taraftır” ifadesini kullanmıştır.

-Yunan Meclisi’nde Türk tehditleri.. Hidrokarbon sondaj çalışmalarından elde edilecek gelirin bir kısmının Kıbrıslı Türklere verilmesi gerektiğini iddia eden Türk heyeti üyelerinin ithamları..

-Atina’da bulunan heyetin üyesi olarak Yunan Meclisi’nde konuşan, Erdoğan’ın partisine mensup Türk Milletvekili Ahmet Yıldız, Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs arasındaki ilişkilerdeki gerginliğin sorumluğunun, Lefkoşa’da olduğunu ve Lefkoşa’nın tek taraflı hareketlerinden kaynaklandığını ifade etmiştir.

-Yıldız, “Türk tarafı, Deniz Hukuku Sözleşmesine taraf değildir. Yunan tarafı bunu Uluslararası Hukuk olarak tarif etmektedir. Türkiye, Ege’de daha uzun sahil şeridine sahiptir. Bu bir anlaşmazlıktır ve Yunan tarafının tek taraflı yorum ve uygulamalarda ısrarcı olması nedeniyle bugüne kadar mümkün olmayan müzakerelerin gerçekleşmesi gerekmektedir” şeklinde konuşmuştur.

- SYRIZA Milletvekilleri Türk bir milletvekilinin Yunan Meclisi’nde, Kıbrıs’taki hidrokarbon sondaj çalışmalarını “tek taraflı” faaliyetler olarak nitelendirirken dinlemişler ve tepki göstermemişlerdir.

-Türkiye’nin Dışişleri eski Bakan yardımcısı Ahmet Yıldız tahrik edici müdahalesine devam ederek, Kıbrıs hakkında şunları söylemiştir: “Kıbrıs’ta iki taraf vardır. Hidrokarbon ihtiyacı varsa bu, çözümden sonra ya da iki tarafın, izinleri paylaşmaya yönelik ortak mutabakatı sonrasında yapılacaktır. Dolayısıyla bu, bölge için bir fırsattır. Kıbrıslı Rumlar istiyorlarsa, kapı açıktır. Ancak her iki tarafa ait bir bölgede sondaj çalışmaları tek taraflı olarak yapılıyorsa, bu kabul edilemez ve sonuçları olacaktır. Umarım her iki taraf, işbirliği için çalışır.”

YORUM EKLE

banner220

banner221