YÜCE ATAM’A

Türk Ulusunun gerçek önderi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün aramızdan ayrılışının 80.yılındayız. Cumhuriyet’imizin de 95.yılındayız bu kadar yıl geçmesine rağmen hem Cumhuriyetimiz, hem de Türk ulusunun tek reisi devrimleri ile hepimizin önünde dimdik ve biz Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları hala O’nun izindeyiz.

Mustafa Kemal ATATÜRK bir derya deniz onu anlamak için sadece tek yapacağımız şey okumak. Peygamber Efendimiz yıllar önce ümmetine müjdelediği ilk vahiy de oku değil miydi?  Sanırım biz okumayı unuttuk. Tarihi unuttuk, gerçeği unuttuk.

Atatürk sadece ülkesini ve halkını düşman işgalinden kurtaran dahi bir komutan değil, gelecek nesiller için de evrensel hukuka saygılı, özgürlüklerin koruma altına alındığı kadın ve erkek eşit haklara sahip olduğu bir ülke bırakmak için yola çıkan vizyoner bir liderdi işte bu özellik O’nu tüm liderlerden ayrı tutan bir özellikti. Onunla ilgili anıları okuduğumda en çok etkilendiğim anılardan biri şu olmuştu.

16 Temmuz 1921 Ankara
Öğretmen Okulu’nda toplanan Birinci Maarif Kongresi’nde ayrı yerlere oturtulmuş kadın ve erkekleri görünce Öğretmenler Derneği Başkanı’na söyledikleri:
“Ne yapmışsınız siz? Toplantıya kadın öğretmenleri de çağırmışsınız, onları ne diye erkeklerden ayrı oturttunuz? Utanmıyor musunuz? Ayıptır. Kendinize mi güveniniz yok, yoksa bu hanımların iffetine mi? Bir daha kadınların erkeklerden ayrı tutulduğunu duymayayım.”

2018 yılında hala karma eğitimden rahatsız olanlara  tokat gibi cevabı taa 97 yıl vermiş yüce Atam.

Sene 2018 Türk kadını sosyal toplumdan uzaklaştırmaya çalışanlara gelsin. Daha da anlamlı bir söz daha Anadolu Kadınını yücelten, iyi ki benim liderim olmuşsun Atam iyi ki de diye nasıl bin dua etmez Türk kadını.

“Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun bir organı faaliyette bulunurken diğer bir organı işlemezse o sosyal toplum felçlidir.’’

1925 yılında iyi yurttaş yetiştirilmeye çalışırken, yüzyıllarca ezilen Türk halkını yüceltirken biz kadınları da nasıl yüceltmiş bir lider gel şimdi bu lidere dil uzatanlara soralım amacınız ne?

Ve yine Ata’mın bir sözü:

“ İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan oluşur. Kabil midir bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki bir cismin yarısı toprağa bağlı kaldıkça, öteki yarısı göklere yükselebilsin?” Unutmayalım ki elmanın bir yarısı çürüdü mü diğer yarısı da çürür. O yüzden öncelikli olarak ülkemin kadınları sahip çıkmalı Atatürk’e, O’nun devrimleri izinde yürümeli Anadolu kadını.

Gelelim gençlere.

Türk genci devrimlerin ve Cumhuriyet’in sahibi ve bekçisidir. İlkelerine bağlı çalışkan ve iyi yurttaş bir gençlik Atatürk’ün en büyük hedefiydi.

‘Gençler ! benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum.’ derken Türk gençliğine sarsılmaz güvenini dile getiriyordu.

Atatürk yine bu günleri görmüş gibi, ‘Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kâfidir’ demiştir. Atatürk’ü tanımak ancak okumak ve onun fikirlerini gerçekten iyi bilmek ve bunları benimsemekle mümkündür.

Çünkü;

Sen milliyetçi isen ondan daha büyük bir milliyetçi bulamazsın

Sen özgürlükçü isen ondan daha büyük bir özgürlükçü bulamazsın.

Sen bilimden teknikten yana isen ondan daha büyük bir devrimci bulamazsın.

Sen barışçı isen ondan daha büyük bir barışçı bulamazsın.

Sen dindar isen ondan daha büyük din ve vicdan hürriyetçisini bulamazsın.

Atatürk’te ne bulamazsın hırsızlık bulamazsın, üçkâğıtçılık bulamazsın, liyakatsizlik bulamazsın, üfürükçülük bulamazsın, cahillik bulamazsın, gericilik bulamazsın, bencillik bulamazsın, dini siyaset etmeyi bulamazsın.

İşte Atatürk bunun için hala tüm dünyada en büyük lider sıralamasında.

Ruhun şad olsun Yüce Atam. Bize bıraktığın bu aydınlık meşalesini ne Anadolu kadını, ne Anadolu genci ne de Türkiye Cumhuriyeti asla yarı yolda bırakmayacaktır. Çünkü bu millet halkına sahip çıkan senden daha özel ve daha güzel bir lider tanımamıştır.

Varlığımız Türk varlığına armağan olsun.

YORUM EKLE

banner21

banner124