YÜREKTEN GELEN SEVGİ

Deha'dan bir yazar, ‘hormonsuz sevgi’den söz ediyor. Seviyorsan dilinin ucuyla değil, kalpten seveceksin. Şöyle yanımıza yöremize bir baktığımız zaman, yapmacık ve sahte sevgilerle çevrili olduğumuzu görürüz. Şimdi salt yiyecekler değil, sevgiler de hormonlu. Günümüzde insanlar karşılıksız değil, çıkarlarını birleştirip kazançlarıyla orantılı seviyorlar. Bu durumu mantıkla açıklıyorlar.

Yüreğimizin derinliklerinden gelen dalgalardır sevgi. Sevgi sınırlamaya, tanımlamaya uymaz. Bunu herkes farklı farklı yaşar. İki kişinin yürek atışlarının aynı anda vuruşudur; çıkarları ön plana almadan, güzelliğin bir yansımasıdır. İki insanın yüreklerinin alevlenip birlikte yanması, bir bütün olmasıdır.

Artık onlar âşkın alevden gömleğini giymiştir; akılla, mantıkla, hiçbir şeyle anlatılamaz. Âşk, kavuşmaya doğru yol almaktır; kavuşunca neler olur, daha ne kadar sürer? Yaşayanlardan başka kimse bilemez.

Âşkı, sevgiyi iki kişinin birlikteliği olarak almak, eksik kalır. Bir mesleği sevmek, yaptığı işi eksiksiz ve kusursuz işlemeye çalışmak da sevgidir. İnsanın birbirine yardım etmesi, iyilik duyguları içinde olmak, dayanışma duygularının gelişmesi ve bunun için uğraşmak da sevgidir. İnsan neyle uğraşıyorsa, hangi işte çalışıyorsa, onun en iyisini yapacak.

Düzensiz, rastgele yapılan işlerde sevgi yoktur. Onda salt yaşamını devam ettirme isteği gizlidir. Âşkla, sevgiyle yapılan her şey, güzelliği ortaya çıkarmaya yönelik bir ilk adımdır. Âşkı, sevgiyi sınırlamadan iki cinsin hakları ve özgürlükleri temelinde geniş bir açıdan bakmak, bizi gerçek duygularla karşılaştıracaktır.

Böyle bir bakış açısının dikenleri de vardır. Gerçek güzellik, yapmacıklıktan uzaktır, hep kendisi olarak var olagelmiştir. İncitilmeye, kırılmaya, çiçek örneği soldurulmaya gelmez. Topraktan iyi ürün almak için nasıl bakım gerekiyorsa, gerçek sevgiler de bakım ister.

Cemil Meriç ‘in bir sözüyle bitiriyorum. “ İnsanlar sevilmek için yaratıldılar. Eşyalar ise kullanılmak için. Dünyadaki kaosun nedeni: eşyaların sevilmeleri ve insanların kullanılmasıdır. “

YORUM EKLE
YORUMLAR
HASAN YAVUZAK
HASAN YAVUZAK - 8 ay Önce

YÜREĞİNE SAĞLIK SÖYLENECEK BASKA SÖZ YOK

Hüsniye Karadağ
Hüsniye Karadağ - 8 ay Önce

Ne kadar doğru bir söz. Eşyaların sevilmeleri ve insanların kullanılmaları. Ellerinize, yüreğinize sağlık hocam.

Bayram ayko
Bayram ayko - 8 ay Önce

Ýüreğine, kalemine sağlık

ORHAN BATBAY
ORHAN BATBAY - 8 ay Önce

Herkesin yapmacık sevgileri yüzünden kırılan kalpler,dağılan yuvalar ve başarılamayan işlerin başında hep sevgisizlik var.Zaten insanları da geçimsiz kılan da sevgisizlik değil midir? Herseyde hep "mış gibi davranıyoruz.Keşke sevgide yapmasaydık. Kalemine yüreğine sağlık. Insanların aç olduğu konuyu çok güzel kaleme almışsınız. Teşekkürler.

Fethi Bayhan
Fethi Bayhan - 8 ay Önce

Teşekkürler ağabey.yine döktürmüşsun.Guzel olanı yürekten alkışlıyorum.Selam ve saygılarımla.

Cengiz ŞAHİN
Cengiz ŞAHİN - 8 ay Önce

Yaşasın sevgi, yaşasın paylaşım, yaşasın bağlılık ve yaşasın sevi. Emeğine, kalemine, yüreğine sağlık Dostum.

Osman Can
Osman Can - 8 ay Önce

Tebrikler, bu güne kadar okuduklarımin en durusu...

Adnan Baydogan
Adnan Baydogan - 8 ay Önce

eline sağlık hocam günümüzde önemli sorun malesef otobüsde bir çocuğa bir şey ikram edemez başına okşayamaz laf olsun diye adına soramaz olduk malesef yanlış anlaşılmaktan korkar hale.geldik