ZAMA DA ZAM

Türk-İş tarafından çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla 30 yıldır yapılan "açlık ve yoksulluk sınırı araştırması"nın ekim ayı sonuçları açıklandı.

Raporda "Asgari ücret bir an önce artırılarak çalışanların geçim şartları iyileştirilmelidir" denildi ve şöyle devam edildi.

"2018 yılının başında 199 TL artışla 1.603 TL olan net aylık asgari ücret, aradan geçen on ayın sonunda yine açlık sınırının altında kalmıştır. Bugün ele geçen asgari ücret dört kişilik bir ailenin aylık harcamasına sadece 1 hafta yetmektedir. Milyonlarca işçinin ailesiyle birlikte geçim ücreti olan asgari ücret bir an önce artırılarak çalışanların geçim şartları iyileştirilmelidir. Bu yapılmadan, asgari ücretin TÜİK tarafından belirlenen enflasyon oranında artırılması, mevcut olumsuz geçim koşullarının devam etmesi anlamına gelecektir."

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı, yani açlık sınırı 1.919 lira,

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı, yani yoksulluk sınırı ise 6.252 lira oldu…

Yani anlayacağınız açlıktan ölüyoruz haberimiz yok. Pazara çıkıyoruz ama Pazar cep yakıyor. Markette domatesin kilosu 7 lira. Pazarda 4 lira. Pazara gidenin pazar çantası dolmuyor.  Satıcı satışlardan memnun değil, alıcı ise fiyatlar cep yakıyor diyor… Artık et yemek bile lüks kaçar oldu. Geçtiğimiz ay yüzde 200 zam gören tavuk eti fiyatlarında, tavukçuların ve vatandaşların tepkisinden sonra yüzde 30-40 indirim yapıldı.  Yapılan indirimlerle tavuk etinin kilosu 20 liradan 8,5-9 liraya kadar düştü.

***

Kemal Sunal'ın Orta Direk Şaban filmini hepimiz defalarca izlemişizdir. Oradaki "Zama zam, zamlara zam" repliğini de çok iyi hatırlıyoruz. Şu sıralar yaşadığımız ekonomik sıkıntıyı bize çok iyi gösteriyor.

YORUM EKLE

banner247

banner246