ZEYTİNİME DOKUNMA!

Turhan Selçuk, karikatür sanatının ustalarının en başında yer alır. Birçok sanatçı onun çizgilerinden esinlendi. 1980 öncesinde, Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan “Abdülcanbaz” okuyucuların belleğinden hiç silinmez. Sert ve keskin çizgilerle bambaşka bir anlatımı vardır Turhan Selçuk’un. O çizgilerde Abdülcanbaz’ın ileriye bakan güvenli duruşunu görürsünüz. Turhan Selçuk'un bu karikatür dizisini okurlar severek ve beğenerek izlerdi. Abdülcanbaz’ın albüm olarak da çıkarıldığını hatırlıyorum. Sanatçılarımız ondan etkilendiler ama kendi tarzlarını da yarattılar. İlhan Selçuk ise değerli bir gazeteci; uzun yıllar Cumhuriyet Gazetesi'ni sırtlayıp götürdü. Cumhuriyet Gazetesi ile bütünleşmişti âdeta. Cumhuriyet tarihinin en etkili köşe yazılarını yazdı. Onun için de sözcüklerle resim yaptı diyebiliriz. Salt gazeteci değil, denemeleriyle Türkçe'nin nasıl kullanılacağını da bize gösterir. Bir romanı vardır, çok değerlidir: Yüzbaşı Selahattin'in Romanı. Bu romanıyla edebi zevki bize tattırır. Cumhuriyet okurları ilk önce İlhan Selçuk ne diyor? Diye onun köşesine bakardı. Yazılarını okuduğunuz zaman gördüğünüz edebi zevk sizi mutlu eder. Onlar, iki kardeş Türkiye aydınlanmasının biri karikatür, diğeri düzyazı alanındaki iki devidir. Mehmet'in biri çizgi, diğeri düzyazı ustası kardeş olan bu sanatçıları, yan yana çizgileriyle bir pencere açması soğuk günlerimizde içimizi ısıttı. Tabiî Mehmet Selçuk da benzersiz üretimleriyle, özgün tarzıyla, ustası Turhan Selçuk’a saygıda kusur etmiyor. Onu yararlandığı bir usta, bir öncü olarak görüyor. Mehmet Selçuk da karikatürümüzün genç ve yetenekli ustalarından. Gerek Türkiye'de, gerekse dünyada ustalığını üretimleriyle çoktan kanıtladı. Mehmet, hemen hemen her konuda yaşama tanıklık eden karikatürlere imza attı. Korona karikatürlerinde de güçlü düşünsel iletiler var. Herkes evde can sıkıntısından ne yapacağını bilemezken, o evden üretimlerine ara vermemiş. Karikatürlerine baktığınızda yaşadığımız toplumda neler olup bittiğini hemen anlayıverirdiniz. Mehmet, en karmaşık konuları üç beş çizgiyle yansıtabiliyor.

Mehmet'in karikatürlerinin İlhan Selçuk'un gazetesinde çıkması, aydınlanma geleneği açısından daha bir anlamlı. Ciddiyet sayfasında çıkan karikatürü, güncel gelişmelerden bağımsız değil. Karikatürde Atatürk'ün sözleriyle zeytin konusunu işlemiş. Karikatür bu konuda düşündürmeye çağrı gibi. Türkiye dünyanın sayılı zeytin üreticilerinden; zeytin halkımızın sofrasından hiç eksik olmaz. Hem alt, hem de orta kesimlerin sofrasında zeytin bulunur. İşte bu değerli ürünümüz için tehlike çanları çalmaya başladı.

Zeytinliklerin enerji santralleri ve maden şirketlerine açılabileceği, böyle bir yasanın hazırlanmakta olduğu konuşuluyor. Köylülerin bir kısmı bu konuda duyarlılıklarını ifade eden eylemliliklere girişti, zeytinine sahip çıkmaya çalışıyor. Yasa meclisten geçerse, halkımız zeytininden de olacak. Mehmet, zeytin alanlarına sahip çıkılması gerektiğini anlatan güzel ve akılda kalacak bir karikatür çizmiş. Zeytinlikler korunamazsa, dışardan zeytin satın alıp yemek zorunda kalacağız. Mehmet, bu duyarlı konuyu güncelliği de yakalayarak, sanatın ışığından yansıtmış. Daha doğrusu zeytinliklerin gidişine seyirci kalınamayacağını çizgileriyle ortaya koymuş. Sanat, hayatın, insanın ve doğanın yanında yer alıyor. Yeraltı ve yerüstü zenginliklerimizin sahiplenilmesi, halkımız için yaşamsal değerde. Mehmet Selçuk karikatürleriyle uyarmaya, aydınlatmaya devam ediyor. Turhan Selçuk'un karikatür sanatına yaptığı katkı, gözler önüne getiriliyor, ustalarımız unutturulmamaya çalışılıyor bu çizgilerle. Çizgilerde ustalığın ve ustalara saygının ne olduğunu görüyoruz. Her gelişme ve ilerleme geçmişin sağlam köklerinden güç alır. Mehmet'in Ciddiyet sayfasında yayınlanan karikatürü bakınca insanı allak bullak ediyor. Karikatürde neleri kaybettiğimiz ve kaybetmekte olduğumuz çizgi-mizahın konusu olmuş. Mehmet'i bu güzel karikatürlerinden dolayı kutlar; Turhan ve İlhan Selçuk kardeşleri saygıyla anarız.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bayram  Ayko
Bayram Ayko - 5 ay Önce

Güncel bir konu.
Kalemine ve yüreğine sağlık

Hüsniye Karadağ
Hüsniye Karadağ - 5 ay Önce

Bende yıllarca Abdulcanbaz' severek takip ettim. Zaten karikatürlere ayrı bir merakım var ve Greenpeace' inde üyesiyim zeytinime dokuna kampanyası başlattı, imzalar toplandı farklı etkinlikler düzenleniyor. Çok güzel bir yorum olmuş ellerinize, yüreğinize sağlık hocam.

Mahmut Sarıca
Mahmut Sarıca - 5 ay Önce

Güncel bir konuya dikkat çekmişsiniz.Teşekkürler.

Ramazan Pektaş
Ramazan Pektaş - 2 hafta Önce

Kalemine sağlık, güzel bir yazı. Kutlarım.