Büyük Yörük Türkmen Buluşması Akşehir'de yapıldı. Denizli' den tüm Yörük Türkmen Dernekleri katıldı. Ülkenizin farklı il ve ilçelerinden gelen Yörük Turkmen dernek üyelerinin buluşması samimi, sıcak bir ortamda gerçeklesti. Aksehir'e gitmişken Nasrettin hoca türbesi, mezar taşları sergisi ve Akşehir Batı cephesi karargah müzesini gezdik. Aksehir çok guzel ve önemli bir ilcemiz. Bu yazıda muzeyi anlatacağım. Ülkemizin yaşadığı en büyük savaş olan kurtuluş savaşımızda en önemli kararların alındığı çok değerli bir müzeyi gezmek hepimizi derinden etkiledi.

Müze hakkinda bilgi vereyim. Akşehir Batı Cephesi Karargâhı Müzesi Kurtuluş Savaşımızda önemli bir yeri olan karargâh binasıdır. Bina 1904-1905 yıllarında, dönemin Belediye Başkanı tarafından Belediye binası olarak yapılmıştır. 18 Kasım 1921’de Akşehir’e taşınan Batı Cephesi Komutanlığı’na karargâh binası olarak tahsis edilmiş, karargâh bu binada 24 Ağustos 1922 tarihine kadar hizmet vermiştir. Büyük Taarruz’un hazırlıkları ve planlarının yapıldığı, kararının verildiği belediye binası, 1964 yılında müze yapılmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilmiştir. Onarılıp düzenlenerek umut ve mücadele günlerinin belgesi olarak 5 Temmuz 1966 tarihinde Atatürk ve Etnografya Müzesi adıyla ziyarete açılmıştır. 1981 yılında yapılan onarım ve düzenlemeden sonra adı Batı Cephesi Karargâhı Müzesi olmuştur.

Alt katı idarî bölüm olarak kullanılan binanın, üst katındaki teşhir salonlarında bulunan sofa ve ona açılan sekiz odada sergileme vardır. Orta salonda duvardaki panoda Atatürk ve İsmet İnönü’nün Akşehir’de çekilmiş fotoğrafları, orta vitrinde Akşehirli gazilerin madalya ve beratları bulunmaktadır. Merdiven çıkışındaki soldaki odada, Kurtuluş Savaşı’nda kullanıldığı düşünülen ateşli ve ateşsiz silahlar, Akşehir Milletvekili Hacı Bekir Sümer’in biyografisini anlatan pano ve ona hediye edilen tüfek bulunmaktadır. Bu odanın simetriğindeki oda ise karargâhta çalışmış subayların biyografileri ve Akşehirli Kurtuluş Savaşı şehitlerinden bazılarının künyeleri bulunmaktadır. Büyük Taarruz’un kararının verildiği Atatürk’ün çalışma odası, kendi orijinal eşyalarıyla döşenmiş, duvardaki panolarda, savaş planları, belgeler ve fotoğraflar sergilenmiştir. Diğer iki odadaysa Atatürk’ün orijinal baskı fotoğrafları, kendi el yazısı ile yazdığı Nutuk’tan alıntılar, karargâha ait belgeler, havacılık ile ilgili fotoğraflar, Atatürk’ün Cumhurbaşkanı olduktan sonra kullandığı ve kendisine hediye edilen özel eşyaları bulunmaktadır. Taarruz kararının alındığı odanın batısındaki oda, Batı Cephesi Karargâhı Komutanı İsmet Paşa’nın, doğusundaki oda ise Karargâh Kurmay Başkanı Asım Gündüz’ün çalışma odalarıdır.

26 Agustosda başlayan büyük taaruzun zafer tarihi 30 Agustosdan 9 Eylüle Izmirin ve bir anlamda ülkemizin kurtuluşu olan büyük zaferin planlarının yapıldığı binada olmak, o günleri tekrar yaşamak, başta Mustafa Kemal Atatürk, Ismet İnönü ve Asım Gündüz gibi büyük komutanların çalışma odaları, kullandıkları eşyalar hepimizin tüylerini diken diken etti. Milli mücadelemizi, kurtuluş savaşımızı ve Büyük taaruzu yeniden yaşadık. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere komutanlarımızın tüm askerlerimizin ve o gün savaşta emeği geçen herkesin aziz ruhları şad olsun. Onlara çok sey borçluyuz. Onlara layık torunlar olmayı başarmak zorundayız. Akşehir 'de yasanan büyük Yörük Türkmen buluşması bu açıdan çok değerlidir. Saygılarımla.