Denizli için hep diyorum Denizli muhteşem bir tarihe sahiptir. Gezdikçe tanınır, tanıdıkça sevilir diye. Ve Denizlimizin  çok güzel adetleri, gelenekleri var. Bunlardan birisi de "çörek derme" geleneği. Çörek derme ne demek bilmeyenler için anlatayım. 

Denizli'de her yıl çeşitli köylerde Ramazan ve Kurban Bayramı arifelerinde asırlardır mahalle sokaklarında 'Çörek Derme' etkinliği düzenlenir. 7'den 70'e her kuşağın katıldığı bu etkinlikle, çocuklara çörek adı verilen atıştırmalık yiyecekler dağıtılır.

Bu yıl Serinhisar ilçemize bağlı Yüreğil mahallemizin Çörek Derme etkinliğinden bir davet aldım. Fotoğraf sanatçısı Mustafa Dağ ile birlikte Yüreğile giderek etkinliği kayda aldık. Arefe günü sabah 8: 30 gibi köye vardık. Köy hareketlenmeye başlamıştı. Tüm çocukların heyecanı gözlerinden okunuyordu. Çocuklar sıraya geçmeye başlamışlardı. Çocuklarin elinde kocaman bez torbalar, keseler var, yürekleri kıpır kıpır olsa da sakince bekliyorlardı. 

Neyi bekliyorlar diye sordum. Önce dua edilmesi gerekiyormuş. Duada bayram kutlandı, dilekler söylendi, Yaradana şükür edildi ve herkes gönülden duaya katıldı. Dua sonrası her evin önünde kurulan masaların, taburelerin üzerinde kocaman kutular, sepetler var. Kutuların içi çocukların hoşuma gidecek kek, sekerleme, çikolata dolu. Sırası gelen her çocuğun torbasına avuç avuç koyuluyor. Torba doldukça çocuklarda görülen sevinç görmeye değer. 

Köyün her evi bu geleneğe katılmış durumda. Tüm çocuklar köyü baştan sona adım adım çörek adı verilen şekerlemelerden toplayarak geziyor. Çocukların mutluluk çığlıkları yeri göğü tutmuş durumda. Çocuklar mutlu olunca anne, babalar, dedeler, neneler mutlu. Çocuklar mutlu olunca toplum mutlu ve sağlıklı. 

Yüregil köyünde gerçekten çok mutlu zamanlar geçirdim. Ortamdaki mutluluk herkesi sarıyor. Köydeki herkesin yüzü gülüyor. Bu mutluluğa çevre köylerden de katılım var. Onlarda bu mutluluğa ortak olmaya gelmişler. 

Anadolu'nun tüm güzelliklerini içinde barındıran Yüreğil köyünü, Yüreğil vakfını, köyün muhtarını kısaca tüm köy halkı tebriği hakediyor. Kültür ve eğitim seviyesi en yüksek köylerimizden birisi Yüreğil. Hangi kapıyı çalsak bizi  bir öğretmen bir mühendis bir doktor bir profesör bizi karşıladı. Köy çocuklarının bu başarısı bir Cumhuriyet mucizesidir. 

Foto Ayfa Mustafa Dağ' in kamerası ve benim etkinliği, köyü anlatımla bir Yüreğil anı programı ortaya çıktı. Tüm köy halkı ve çocuklar ile sohbet ettik, kayda aldık. YouTube kanalımızda etkinliği yayınladık. Önümüzdeki günlerde World Türk TV'  de muhtemelen iki bölüm halinde Yüreğil'in bu güzel adeti ekranlarda olacak. 

Denizli'nin güzelliklerini yazmaya, ekranlardan anlatmaya her yönüyle tanıtmaya devam edeceğiz. Güzel kentimiz ve ülkemiz için çözüm önerileri sunacağız. Denizli'nin tanıtımına katki vermeye ediyoruz. Denizli'nin güzel insanlarına selam olsun. 

Etkinliği YouTube kanalimdan izleyebilirsiniz.