Anadolu'nun derin kökleri deniz tatiline alışık mı? Yoksa biz toplumsal algı ve bir çeşit satış oyunları ile denize ve otellere yönlendiriliyor muyuz?

Benden size tavsiye deniz kampı yerine bir kaç gün yayla kampı yapın. Yüksek köylerimize gidin. Yaylalar, dağlarımız  size çok iyi gelecek. Benden sadece  tavsiye, uygulaması, denemesi sizden.

Denizli teleferik, Çameli dağ evleri, Beyağaç Haney evler adlı oteller var. Serinhisar Kefe yaylasında çadırlar otel konforunda çok uygun. Bir hafta sonu deneyin.

Otel, kamping tercih etmeyenler için kendi çadırınızı alıp bir yaylada su kenarında kamp yaparak da çok iyi bir dinlenme fırsatı yakalayacağınızı söyleyeyim.

Çameli rakimi 1300, Acıpayam 1000, Babadag 800, Baklan 1000, Kale 1000, Tavas 950 Serinhisar 1000 m kotlarinda zaten size doğal yayla iklimi sunuyor. Pamukkale ilcemizden 20 km yürüyünce Cankurtaran, Gözler 1000 kotuna ulaşıyorsunuz. Buldan Süleymanlı yaylası, Babadağ yaylası, Eşeler yaylası gibi yerlerimiz zaten yaylacılık geleneğini sürdürüyorlar. Yuksek ilcelerimiz ve yaylalarimizda akşamları ceketsiz oturamazsınız.  Rakımı yüksek yerlerde, saydığım ilçelerde hala battaniye ile uyunuyor. Bu serin ve güzel havayı bırakıp 50 derece sıcakta kavrulmak hangi akıl işi biraz düşünün derim. Tamam deniz şifadır ama abartıp doktorluk oluncaya kadar kavrulmaya bence pek gerek yok. 3-5 gün denize yeter.

Eski Türklere bir bakın sahil ve yayla olarak yaşamları ikiye ayrılır. Bu tamamen tarımsal üretim ile ilgilidir. Sahilde ürün alınır ve hemen direk yaylaya çıkılır. Sahilden 2 yayladan 1 ürün alınarak 3 ürün ile hayvanlar beslenir, çocuklar okutulur, yaşam sürdürülür. Sahilde Mayıs ayından sonra bir tane Adanalıyı, Fethiyeliyi, Alanyalıyı evinde göremezsiniz hepsi kurulmuş gibi yaylaya çıkar, duramaz sahilde. İşler tersine döndü şimdi herkes bu sıcakta sahil diye delirir oldu. Bu bizim genlerimize, binlerce yıllık adetlerimize aykırı. Reklamın, algının, deniz kenarı tembelliğinin esiri olduk. Gönüllü soyuluyoruz haberiniz olsun.

Ben oldum olası dağları sevdim. Yaylacıyım size de tavsiye ederim.